REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze
Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zamiast trzymać na parapecie i w innych miejscach w domu wyłącznie różne oryginalne rośliny, ale często o trujących liściach, czy kwiatach – warto docenić babcine geranium. Nie jest może zbyt efektowne, kwitnie tylko wtedy, gdy przejdzie zimowy spoczynek w niskiej temperaturze ale olejek geraniowy zawarty w liściach ma właściwości antyseptyczne. Oczyszcza i odkaża powietrze w domu a można też zastosować tę roślinę wspomagająco w leczeniu niektórych chorób. Jak uprawiać w domu pelargonię pachnącą?

Geranium, anginka (pelargonia pachnąca) i inne podobne pelargonie o wonnych liściach

REKLAMA

Popularna, wieloletnia roślina doniczkowa znana w Polsce przede wszystkim pod nazwą geranium lub anginka, to tak naprawdę pelargonia pachnąca (botaniczna nazwa: Pelargonium graveolens) – gatunek rośliny należący do rodziny bodziszkowatych, która w naturalnych warunkach rośnie w południowej Afryce. W Polsce uprawiana jest uprawia wyłącznie w doniczkach - nie jest bowiem odporna na mróz i z tego powodu nie może być uprawiana w gruncie. Ma charakterystyczny, mocny, orzeźwiający zapach liści i łodyg (co ciekawe, kwiaty nie mają zapachu), który niektórzy określają jako różany ale na pewno nie jest to typowy aromat wydzielany przez kwiaty róży – bardziej cytrynowo-różany.

REKLAMA

Ten gatunek posiada liczne odmiany, mieszańce i kultywary (czyli odmiany uprawne, a nie botaniczne). Co więcej pod ww. nazwami są również sprzedawane bardzo różne odmiany odmiany, mieszańce i kultywary od innych gatunków pelargonii o mocnym i charakterystycznym zapachu liści i łodyg takich jak:
- pelargonia szorska (Pelargonium multifidum) – bardzo podobny zapach do pelargonii pachnącej,
- pelargonia kutnerowata (Pelargonium tomentosum ) – zapach z wyraźnymi nutami mięty,
- pelargonia wonna (Pelargonium odoratissimum ) – posiada zapach jabłkowy,
- pelargonium crispum – ma wyraźny zapach cytrynowy

Wszystkie te ww. pelargonie mają podobne wymagania co do uprawy i podobne liście (które jednak mogą mieć różny pokrój i kształt - bardziej zwarty lub bardziej pierzasty).

Mają kształt małego krzewu. Uprawiane w doniczkach rzadko osiągają maksymalną wysokość 1 metra. Są z reguły przycinane zanim osiągną ok. 50 cm gdyż wtedy łodygi mają tendencję do rozkładania się na boki. Roślina ta powinna być regularnie przycinana, by poszczególne przyrosty łodyg nie przekraczały 20-30 cm – sprzyja to zachowaniu zwartego pokroju.

Liście pelargonii pachnących są bardzo mocno pachnące – ale dopiero po ich dotknięciu – potarciu. Jeżeli nikt nie dotyka liści, nie wydzielają one woni. Liście mają postrzępioną blaszkę i są dość szorstkie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Pelargonium graveolens - pelargonia pachnąca, geranium

 

 

Shutterstock

Te pelargonie (jak wszystkie inne) kwitną tylko wtedy gdy dłuższy okres (w zimie) przebywają w niskiej temperaturze (ok 3-6 stopni Celsjusza. Kwiaty (białe, blado-różowe, lub jasnofioletowe) są drobne zebrane w baldachy wyrastające na długich szypułkach z kątów liści. Nie pachną.

Pelargonium graveolens - pelargonia pachnąca, geranium - kwiaty

 

 

Shutterstock

Uprawa pelargonii pachnącej

Pelargonia pachnąca (i inne podobne wonne pelargonie) dobrze rosną praktycznie w każdej ziemi. Oczywiście im bardziej żyzna i próchnicza gleba tym lepiej. Może być zwykła ziemia ogrodowa w workach. Preferuje stanowisko słoneczne – w cieniu jej pędy rosną dłuższe kosztem liści i zwartego pokroju. Podlewanie umiarkowane, nie lubi nadmiaru wody.

Jak już wspomniano, zimą powinna być trzymana w niskiej temperaturze ok. 3-7 °C. Ale jeżeli nie zapewnimy takich warunków nie zamiera, nie rośnie gorzej - tylko nie kwitnie.

Co 2 lata, wiosną i wczesnym latem wymaga nawożenia nawozami wieloskładnikowymi do pelargonii – warto to połączyć z przesadzeniem rośliny w nową ziemię i większą doniczkę. Regularne przycinanie wierzchołków pędów sprzyja zwartemu i gęściejszemu pokrojowi rośliny. Jeżeli tego nie robimy można co jakiś czas mocniej przyciąć zdrewniałe łodygi – szybko puszą nowe pędy.

Pelargonium graveolens - pelargonia pachnąca, geranium

 

 

Shutterstock

Bardzo łatwo rozmnaża się pelargonię pachnącą. Wystarczy uciąć wierzchołek pędu z 2-4 listkami i wsadzić do szklanki wody, a jak puści po ok. 2 tygodniach korzenie – wsadzić do doniczki z ziemią. Można od razu wsadzić ucięty pęd do ziemi – też ukorzeni się – ale wtedy trzeba obficiej podlewać.

Pelargonium graveolens - pelargonia pachnąca - mała sadzonka

 

 

Shutterstock

Zastosowanie

Pelargonia pachnąca jest uprawiana w Polsce jako doniczkowa ozdobna roślina pokojowa. W lecie może być oczywiście uprawiana na balkonach i tarasach a także w ogrodzie. Ale uwaga – nie przetrwa mroźnej zimy pozostając na zewnątrz.

Olejki aromatyczne (tzw. olejek geraniowy) z tej rośliny wykorzystywane są w przemyśle perfumeryjnym, a także w cukiernictwie do produkcji olejków zapachowych.

Jej liście dodawane do herbaty nadają jej aromatyczny, oryginalny smak. Niektórzy aromatyzują liśćmi tej rośliny cukier – wsadzają po prostu liść lub dwa do cukiernicy.

REKLAMA

Ma również walory zdrowotne i lecznicze. Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. na swojej stronie internetowej informuje, że olejek z geranium (czyli wg tego źródła: pelargonii szorstkiej):
- zawiera flawonoidy, kwasy organiczne, witaminę C, geraniol oraz garbniki,

- ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne; zwłaszcza przeciw bakteriom gram-dodatnim oraz przeciw szczepom Candida;  znacznie wyższą aktywność przeciwdrobnoustrojową tego olejku zaobserwowano, gdy był on w stanie gazowym,

działa moczopędnie, przeciwbólowo, potrafi regulować gospodarkę hormonalną, wpływa na układ nerwowy.

To samo źródło wskazuje, że stosować można liście tej rośliny (jako napar a także nalewka) oraz ww. olejek geraniowy. Olejek z geranium stosowany zewnętrznie może łagodzić objawy infekcji skóry (np. opryszczkę), zalecany jest przy problemach z cerą trądzikową, egzemą, cellulitem, łupieżem.

Inhalacje z użyciem olejku mogą pomóc także w razie bólu gardła, schorzeń uszu i dróg oddechowych. Napar z geranium (zalewamy wrzątkiem kilka dużych liści i zaparzamy 10-15 minut) można pić wspomagająco przy leczeniu przeziębień a także stosować do odkażającego płukania jamy ustnej i gardła. 

Apteka Internetowa Cefarm24.pl na swoim blogu informuje m.in.:
Anginka na ból ucha to sprawdzone rozwiązanie, które pomaga uporać się z zapaleniem ucha i jego obrzękiem. Wystarczy urwać listek rośliny, zgnieść go w dłoni i uformować z niego kulkę, którą ostrożnie umieszczamy wewnątrz ucha. Geranium działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niszczy bakterie i wirusy, a przy tym łagodzi obrzęki. Z liści rośliny możesz zrobić okład na bolące stawy.

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA