REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze

Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze
Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zamiast trzymać na parapecie i w innych miejscach w domu wyłącznie różne oryginalne rośliny, ale często o trujących liściach, czy kwiatach – warto docenić babcine geranium. Nie jest może zbyt efektowne, kwitnie tylko wtedy, gdy przejdzie zimowy spoczynek w niskiej temperaturze ale olejek geraniowy zawarty w liściach ma właściwości antyseptyczne. Oczyszcza i odkaża powietrze w domu a można też zastosować tę roślinę wspomagająco w leczeniu niektórych chorób. Jak uprawiać w domu pelargonię pachnącą?

Geranium, anginka (pelargonia pachnąca) i inne podobne pelargonie o wonnych liściach

REKLAMA

Popularna, wieloletnia roślina doniczkowa znana w Polsce przede wszystkim pod nazwą geranium lub anginka, to tak naprawdę pelargonia pachnąca (botaniczna nazwa: Pelargonium graveolens) – gatunek rośliny należący do rodziny bodziszkowatych, która w naturalnych warunkach rośnie w południowej Afryce. W Polsce uprawiana jest uprawia wyłącznie w doniczkach - nie jest bowiem odporna na mróz i z tego powodu nie może być uprawiana w gruncie. Ma charakterystyczny, mocny, orzeźwiający zapach liści i łodyg (co ciekawe, kwiaty nie mają zapachu), który niektórzy określają jako różany ale na pewno nie jest to typowy aromat wydzielany przez kwiaty róży – bardziej cytrynowo-różany.

REKLAMA

Ten gatunek posiada liczne odmiany, mieszańce i kultywary (czyli odmiany uprawne, a nie botaniczne). Co więcej pod ww. nazwami są również sprzedawane bardzo różne odmiany odmiany, mieszańce i kultywary od innych gatunków pelargonii o mocnym i charakterystycznym zapachu liści i łodyg takich jak:
- pelargonia szorska (Pelargonium multifidum) – bardzo podobny zapach do pelargonii pachnącej,
- pelargonia kutnerowata (Pelargonium tomentosum ) – zapach z wyraźnymi nutami mięty,
- pelargonia wonna (Pelargonium odoratissimum ) – posiada zapach jabłkowy,
- pelargonium crispum – ma wyraźny zapach cytrynowy

Wszystkie te ww. pelargonie mają podobne wymagania co do uprawy i podobne liście (które jednak mogą mieć różny pokrój i kształt - bardziej zwarty lub bardziej pierzasty).

Mają kształt małego krzewu. Uprawiane w doniczkach rzadko osiągają maksymalną wysokość 1 metra. Są z reguły przycinane zanim osiągną ok. 50 cm gdyż wtedy łodygi mają tendencję do rozkładania się na boki. Roślina ta powinna być regularnie przycinana, by poszczególne przyrosty łodyg nie przekraczały 20-30 cm – sprzyja to zachowaniu zwartego pokroju.

Liście pelargonii pachnących są bardzo mocno pachnące – ale dopiero po ich dotknięciu – potarciu. Jeżeli nikt nie dotyka liści, nie wydzielają one woni. Liście mają postrzępioną blaszkę i są dość szorstkie.

Pelargonium graveolens - pelargonia pachnąca, geranium

 

 

Shutterstock

Te pelargonie (jak wszystkie inne) kwitną tylko wtedy gdy dłuższy okres (w zimie) przebywają w niskiej temperaturze (ok 3-6 stopni Celsjusza. Kwiaty (białe, blado-różowe, lub jasnofioletowe) są drobne zebrane w baldachy wyrastające na długich szypułkach z kątów liści. Nie pachną.

Pelargonium graveolens - pelargonia pachnąca, geranium - kwiaty

 

 

Shutterstock

Uprawa pelargonii pachnącej

Pelargonia pachnąca (i inne podobne wonne pelargonie) dobrze rosną praktycznie w każdej ziemi. Oczywiście im bardziej żyzna i próchnicza gleba tym lepiej. Może być zwykła ziemia ogrodowa w workach. Preferuje stanowisko słoneczne – w cieniu jej pędy rosną dłuższe kosztem liści i zwartego pokroju. Podlewanie umiarkowane, nie lubi nadmiaru wody.

Jak już wspomniano, zimą powinna być trzymana w niskiej temperaturze ok. 3-7 °C. Ale jeżeli nie zapewnimy takich warunków nie zamiera, nie rośnie gorzej - tylko nie kwitnie.

Co 2 lata, wiosną i wczesnym latem wymaga nawożenia nawozami wieloskładnikowymi do pelargonii – warto to połączyć z przesadzeniem rośliny w nową ziemię i większą doniczkę. Regularne przycinanie wierzchołków pędów sprzyja zwartemu i gęściejszemu pokrojowi rośliny. Jeżeli tego nie robimy można co jakiś czas mocniej przyciąć zdrewniałe łodygi – szybko puszą nowe pędy.

Pelargonium graveolens - pelargonia pachnąca, geranium

 

 

Shutterstock

Bardzo łatwo rozmnaża się pelargonię pachnącą. Wystarczy uciąć wierzchołek pędu z 2-4 listkami i wsadzić do szklanki wody, a jak puści po ok. 2 tygodniach korzenie – wsadzić do doniczki z ziemią. Można od razu wsadzić ucięty pęd do ziemi – też ukorzeni się – ale wtedy trzeba obficiej podlewać.

Pelargonium graveolens - pelargonia pachnąca - mała sadzonka

 

 

Shutterstock

Zastosowanie

Pelargonia pachnąca jest uprawiana w Polsce jako doniczkowa ozdobna roślina pokojowa. W lecie może być oczywiście uprawiana na balkonach i tarasach a także w ogrodzie. Ale uwaga – nie przetrwa mroźnej zimy pozostając na zewnątrz.

Olejki aromatyczne (tzw. olejek geraniowy) z tej rośliny wykorzystywane są w przemyśle perfumeryjnym, a także w cukiernictwie do produkcji olejków zapachowych.

Jej liście dodawane do herbaty nadają jej aromatyczny, oryginalny smak. Niektórzy aromatyzują liśćmi tej rośliny cukier – wsadzają po prostu liść lub dwa do cukiernicy.

REKLAMA

Ma również walory zdrowotne i lecznicze. Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. na swojej stronie internetowej informuje, że olejek z geranium (czyli wg tego źródła: pelargonii szorstkiej):
- zawiera flawonoidy, kwasy organiczne, witaminę C, geraniol oraz garbniki,

- ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne; zwłaszcza przeciw bakteriom gram-dodatnim oraz przeciw szczepom Candida;  znacznie wyższą aktywność przeciwdrobnoustrojową tego olejku zaobserwowano, gdy był on w stanie gazowym,

działa moczopędnie, przeciwbólowo, potrafi regulować gospodarkę hormonalną, wpływa na układ nerwowy.

To samo źródło wskazuje, że stosować można liście tej rośliny (jako napar a także nalewka) oraz ww. olejek geraniowy. Olejek z geranium stosowany zewnętrznie może łagodzić objawy infekcji skóry (np. opryszczkę), zalecany jest przy problemach z cerą trądzikową, egzemą, cellulitem, łupieżem.

Inhalacje z użyciem olejku mogą pomóc także w razie bólu gardła, schorzeń uszu i dróg oddechowych. Napar z geranium (zalewamy wrzątkiem kilka dużych liści i zaparzamy 10-15 minut) można pić wspomagająco przy leczeniu przeziębień a także stosować do odkażającego płukania jamy ustnej i gardła. 

Apteka Internetowa Cefarm24.pl na swoim blogu informuje m.in.:
Anginka na ból ucha to sprawdzone rozwiązanie, które pomaga uporać się z zapaleniem ucha i jego obrzękiem. Wystarczy urwać listek rośliny, zgnieść go w dłoni i uformować z niego kulkę, którą ostrożnie umieszczamy wewnątrz ucha. Geranium działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niszczy bakterie i wirusy, a przy tym łagodzi obrzęki. Z liści rośliny możesz zrobić okład na bolące stawy.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Janina Zuchowska.
    2023-09-25 08:42:28
    Mam ten kwiat około 1m.pieknie pachnie.Super ,że przeczytałam o jego dobrych właściwościach, dziękuję bardzo.Cos tam wiedziałam,lecz nie wiele.Czytajac te artykuł,bardzo mi pomógł.Jeszcze raz dziękuję,ja naGeranium mówię cytrynk
    1
  • Gość
    2023-09-25 05:50:58
    Tego kwiatka liście też leczą ból uszu , głowy wystarczy taki liść włożyć do ucha które bóli i po jakimś czasie zmienić tak można robić kilka razy dziennie sam go w taki sposób stosuje od dzieciństwa ale to że można go pić hmm ciekawe nie zbyt miło ten napar był przyjemny ale cóż może warto spróbować przecież to co pomaga nie jest dobre
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • Asd
    2023-09-25 08:24:29
    geraniumanginka pl jest wszystko
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

REKLAMA

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

REKLAMA