Umyj swoje kwiaty
REKLAMA
REKLAMA
Kurz na liściach utrudnia proces fotosyntezy, a tłuszcz zatyka szparki znajdujące się na wewnętrznej stronie liści. Takie warunki znacznie utrudniają rozwój roślinom – dlatego należy je systematycznie odświeżać. Jeśli Twoje rośliny są pokaźnych rozmiarów lub mają drobne listki najlepiej zafundować im kąpiel pod prysznicem. Pamiętajmy tylko, aby wcześniej owinąć doniczkę folią – wtedy podczas kąpieli nie wypłuczemy ziemi.
REKLAMA
REKLAMA
Oczywiście twarda woda w kranie może pozostawiać na liściach biały osad. Ale i na to możemy znaleźć sposób – wykąpmy roślinę pod przegotowaną, chłodną wodą. Odpowiednio wcześniej gotujemy wystarczającą do tego zabiegu ilość wody, po czym przelewamy ją do konewki i polewamy roślinę. Jeśli nie mamy konewki dobrze poprosić kogoś o pomoc, aby zbyt intensywny strumień wody nie połamał liści.
W żadnym wypadku nie wynośmy roślin na zewnątrz, aby opłukał je deszcz. Kwaśne deszcze to dla wielu roślin przykre doświadczenie. Oczywiście okazy, które lubią kwaśne podłoże możemy bez szwanku wystawiać na dwór.
Jeśli nasze rośliny mają bardzo duże liście lub źle reagują na kontakt z wodą (np. begonia) możemy używać do ich oczyszczenia szczoteczek do kurzu. W walce z osadem możemy wykorzystać także suszarkę (pamiętajmy, aby nawiew był chłodny) oraz wilgotne szmatki. Jeśli nasza roślina stoi w kuchni jest dodatkowo narażona na osadzanie się na niej tłuszczu. Wtedy należy przemyć liście wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń, a następnie powtórzyć zabieg z normalną wodą.
REKLAMA
Warto pamiętać o tym, aby wilgotne liście nie miały kontaktu ze słońcem. Po naświetleniu mokrych liści mogą pojawić się na nich brzydkie, brązowe plamy. Unikajmy także kąpania roślin kwitnących. Wtedy najlepiej po prostu przecierać liście.
Jeśli mamy dużo kwiatów, a ich kąpanie jest dla nas wyjątkowo uciążliwe możemy kupić specjalny nabłyszczacz, który zapobiega osiadaniu kurzu. Zapytajmy jednak uprzednio w kwiaciarni, czy nasze kwiaty nadają się do stosowania tego typu nabłyszczacza. Przecież nie chcemy, aby ich liście nagle straciły kolor lub opadły!
Zobacz też : Dodatki do gleby
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.