Rośliny, które leczą
REKLAMA
REKLAMA
Na miesiączkę
Czy wiesz, że na zbyt obfite i bolesne miesiączki może Ci pomóc liść jeżyny? Jeżyna fałdowana występuje w Polsce bardzo często i niemal wszędzie – w lasach, czy w przydrożnych zaroślach. Do przygotowania uśmierzającego ból wywaru potrzebujesz jej liści. Liście te najlepiej zrywać wiosną i latem, a następnie dobrze wysuszyć.
REKLAMA
Na uspokojenie
Kozłek lekarski może pomóc Ci w uspokojeniu zszarganych nerwów. Znany jest także pod nazwą waleriany. Z rośliny tej należy pozyskać korzeń – należy wykopać go jesienią lub wiosną po zaschnięciu części nadziemnej. Korzenie takie należy dobrze wypłukać i pokroić wzdłuż, a następnie suszyć – najlepiej w wysokiej temperaturze (około 35 stopni). Kozłek lekarski znajdziesz zazwyczaj na wilgotnych terenach – np. w pobliżu rzeki.
Na ranę, na gardło
Nagietek lekarski można zastosować w postaci okładów na rany, a także stłuczenia i ukąszenia owadów. Do prawidłowego przygotowania okładu potrzebujesz tylko samych płatków z jego kwiatów. Oczywiście płatki te należy ususzyć, a ich barwa powinna pozostać pomarańczowa.
Zobacz także: Mięta pieprzowa i Lipa – zioła na przeziębienie
Do leczenia problemów układu pokarmowego
Na wszelakie problemy z układem pokarmowym najlepszym lekarstwem jest dziurawiec. Występuje on niemal wszędzie – na łąkach, w okolicach lasów, bardzo nasłonecznionych miejscach. Zbiera się z niego liście i to właśnie z nich przygotowuje się napój. Liście zbiera się na początku kwitnienia roślin – najczęściej w czerwcu i w końcówce sierpnia. Po wysuszeniu liście powinny zachować swoją naturalną barwę!
Przygotowanie napoju
Ususzony surowiec – czy to liście, czy też kwiaty należy rozdrobnić. Idealnie nada się do tego moździerz, możesz także bardzo skrupulatnie kroić i kruszyć ususzone zioło. Rozdrobnioną już roślinę należy zalać wodą, dokładnie wymieszać, a następnie naczynie wstawić do większego pojemnika z wodą, stojącego na palniku. Większe naczynie jest niezbędne – w nim trzymamy nasz wywar przez około pół godziny, ciągle podgrzewając. Woda powinna być gorąca, ale nie powinna wrzeć. Następnie zawartość wywaru wystarczy starannie odcedzić.
Zobacz także: Czosnek pospolity, Rumianek i Szałwia – zioła na trądzik
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.