Domowa hodowla przypraw
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli chcemy, aby nasze potrawy miały wyśmienity smak zazwyczaj używamy przypraw. Jednak świeże zioła i przyprawy są do tego najlepsze – zachowują swój aromat i właściwości lecznicze, w przeciwieństwie do tych ususzonych, które możemy nabyć w każdym sklepie. Zioła nie są roślinami mającymi szczególne wymagania, dlatego też warto pomyśleć o domowej uprawie. Nic tak nie poprawi smaku i aromatu naszych potraw jak one!
REKLAMA
Założenie uprawy ziół w domu najlepiej zacząć od ich wysiewu. Jeśli wolimy kupić od razu podrośnięte rośliny musimy liczyć się z tym, że w hodowlach są one często sztucznie stymulowane (dużo oprysków, nawozów), a po przyniesieniu do domu i przesadzeniu mogą nam opaść. Najlepszym miesiącem do wysiania tymianku, majeranku i rozmarynu jest marzec. Natomiast na początku maja możemy zasadzić bazylię, oregano, pietruszkę, kolendrę.
Zobacz także: Przyprawy rozgrzewające
REKLAMA
Pamiętajmy, że zioła wymagają specjalnego traktowania. Najlepiej sadzić je w większych skupiskach, w jednej donicy – wtedy wytwarzają odpowiedni dla siebie mikroklimat i mamy większe szanse na ich prawidłowy rozwój. Zioła lubią wilgoć oraz ciepło, dlatego najlepiej ustawiać je na parapecie okna południowego lub południowo-wschodniego. Większość ziół możemy także uprawiać na balkonie. Należy je podlewać systematycznie i obficie. Pamiętajmy także, że rośliny te nie lubią przeciągów oraz gwałtownych zmian temperatur. Optymalną temperaturą jest 15 – 20 stopni, natomiast jeśli wietrzymy pomieszczenie, w którym się znajdują najlepiej wynieść je na ten czas do innego pomieszczenia.
Wiadomo, że każda z roślin ma inne wymagania glebowe. W przypadku ziół możemy jednak przyjąć zasadę, że rośliny o wąskich i suchych liściach, np. majeranek, tymianek, rozmaryn, potrzebują gleby piaszczystej, a najlepszym nawozem dla nich jest ten bogaty w fosfor. Natomiast rośliny o dużych i soczystych liściach, np. bazylia, wymagają podłoża próchniczego oraz nawożenia nawozami organicznymi.
Zioła, z racji, że ciągle je podskubujemy, wymagają częstego nawożenia. Wiosną i latem najlepiej nawozić je do 10-14 dni, jesienią raz na miesiąc, a zimą zaprzestajemy nawożenia. Pamiętajmy, aby stosować słabe roztwory nawozów.
Zobacz także: Kurkuma - kwiat i przyprawa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.