Źródła infekcji roślin
REKLAMA
REKLAMA
Już przy kupnie roślina może być opanowana przez szkodniki lub zakażona przez chorobę. W najgorszym wypadku szkodnik rozprzestrzenia się na inną roślinę, która również ulega zakażeniu.
REKLAMA
Istnieje wiele pasożytów roślinnych, które są bardzo ruchliwe i mogą przebywać duże odległości. Przykładowo większość gatunków mszyc wydaje na świat latem osobniki uskrzydlone. Podczas wietrzenia pokoju docierają one do roślin.
REKLAMA
Także brak higieny przy obchodzeniu się z roślinami sprzyja infekcjom. Musimy sami jako hodowcy roślin przestrzegać podstawowych zasad higieny, inaczej przyczynimy się do rozpowszechniania w pokoju szkodników. Ważne jest używanie przy przesadzaniu zdrowego podłoża. Mieszanki ziemi dostępne w handlu są „bezpieczne” dla kwiatów. Niebezpieczeństwo stanowi domieszanie do własnoręcznie sporządzonego podłoża, kompostu z pryzmy czy ziemi z ogrodu. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzybów chorobotwórczych, które często tworzą długotrwałe formy przetrwalnikowe, należy przed sadzeniem roślin gruntownie wyszorować doniczki plastikowe i gliniane.
Zdarza się czasami latem, że przynosimy na ubraniu małe mszyce z wycieczki rowerowej lub spaceru w ogrodzie. W ten sposób szkodniki mogą dostać się do mieszkania i na nasze rośliny doniczkowe. Jeśli już doszło do zakażenia rośliny pokojowej, umieszczamy ją jak najdalej od zdrowych roślin, aby ochronić je przed chorobą. Przed wykonaniem zabiegu zwalczającego musimy usunąć liście i pędy szczególnie silnie opanowane przez grzyby lub owady.
Należy starannie umyć miejsce, na którym stała chora roślina, ponieważ i tu mogą przetrwać czynniki szkodliwe.
Zobacz także: Choroby niepasożytnicze kwiatów
Paweł Siedlecki
Specjalista ds. florystyki
Green-Line
www.green-line.com.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.