REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

Adrianne Mazurek
Rośliny doniczkowe zimą.
Rośliny doniczkowe zimą.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dobre przezimowanie rośliny zależy w dużej mierze od nas samych. To my decydujemy o sposobie jej podlewania, o temperaturze otoczenia oraz nawożeniu. Sprawdź, jak zadbać o swoje kwiaty zimą, aby na wiosnę były jeszcze piękniejsze!

Nadejście zimy ogranicza jeden z podstawowych czynników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania rośliny – światło. My powinniśmy ograniczyć więc pozostałe trzy ważne czynniki – podlewanie, temperaturę oraz dostęp rośliny do soli mineralnych (zaprzestać nawożenia do drugiej połowy lutego). Dzięki takiemu postępowaniu zapewnimy roślinie harmonię w doborze składników.

REKLAMA

Zobacz także: Jak podlewać rośliny doniczkowe?

Nadejście zimy, a wraz z nią rozpoczęcie sezonu ogrzewania mieszkań, wpływa na zmianę wilgotności powietrza, a tym samym na wygląd naszych roślin. Często zdarza się żółknięcie liści, nawet ich wypadanie. Jak temu zaradzić? Najlepiej byłoby na czas zimy przenieść kwiaty w najchłodniejsze i najjaśniejsze miejsce w mieszkaniu – idealny byłby dla naszych ulubieńców nieogrzewany pokój. Oczywiście nie każdy z nas dysponuje takimi warunkami – wtedy należy odsunąć rośliny jak najdalej od kaloryferów oraz doświetlać je po zapadnięciu zmroku. Można także próbować zwiększyć wilgotność powietrza przez wietrzenie mieszkań oraz rozwieszanie na grzejnikach pojemników z wodą. Skuteczne jest także tworzenie zbiorowisk roślinnych – wstawienie kilku doniczek do większego naczynia wypełnionego żwirem, pod którym stale zalega woda.

Zobacz także: Jak ustawić rośliny w mieszkaniu?

Rośliny doniczkowe na parapecie

Ustawianie kwiatów na parapetach ma dobre strony, jednak zdecydowanie więcej jest tych złych – zwłaszcza w zimie. Jedynym plusem jest dostarczanie roślinom dużej ilości światła, natomiast minusami są: zimne powietrze podczas wietrzenia mieszkań oraz stałe podgrzewanie doniczek (korzeni) przez znajdujące się na ogół pod oknami grzejniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie roślin na kwietniku, który można by dowolnie przestawiać w zależności od potrzeb kwiatów.

Podlewanie roślin doniczkowych w zimie

REKLAMA

Przekonanie, że rośliny powinny być rzadziej podlewane zimą może okazać się mylne ze względu na ogrzewanie. Ziemia w doniczkach może wysychać szybciej niż latem – jest to winą gorącego i suchego powietrza w mieszkaniu. Decyzję o podlewaniu rośliny należy więc podejmować po sprawdzeniu poziomu wilgotności gleby w doniczce. Wilgotność ziemi możemy sprawdzić przez zanurzenie w niej palca na głębokość 1,5 centymetra. Jeśli nie wyczujemy wilgoci należy podlać kwiat.

Rośliny podlewamy wodą o temperaturze otoczenia. Pamiętajmy także o usunięciu wody z podstawki! Wodę wodociągową, jeśli to nią podlewamy rośliny, dobrze jest przed podlaniem odstawić, aby pozbyć się z niej szkodliwego chloru.

Zraszanie i mycie roślin

Ważnymi dla roślin doniczkowych w zimie zabiegami są zraszanie i mycie. Dzięki tym dwóm, wydawałoby się kosmetycznym zabiegom, nasza roślina może w czasie zimy „odżyć”. Zraszanie roślin oraz ich mycie pozwala na obniżenie ich temperatury, zwiększenie wilgotności powietrza oraz usunięcie kurzu z naszych zielonych ulubieńców.

Pamiętajmy tylko, aby nie zraszać roślin wystawionych na słońce – każda kropelka wody działa jak soczewka i przyczynia się do powstawania brzydkich plam na liściach.

Zasuszanie kwiatów

Z roślin doniczkowych tylko kaktusy mogą być zasuszone na zimę. Jeśli dodatkowo przechowywać je będziemy w chłodnym miejscu i rozpoczniemy podlewanie w drugiej połowie lutego, powinny wydać piękne kwiaty.

Zobacz także: Jak rośliny reagują na kontakty z ludźmi?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA