REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

Adrianne Mazurek
Rośliny doniczkowe zimą.
Rośliny doniczkowe zimą.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dobre przezimowanie rośliny zależy w dużej mierze od nas samych. To my decydujemy o sposobie jej podlewania, o temperaturze otoczenia oraz nawożeniu. Sprawdź, jak zadbać o swoje kwiaty zimą, aby na wiosnę były jeszcze piękniejsze!

Nadejście zimy ogranicza jeden z podstawowych czynników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania rośliny – światło. My powinniśmy ograniczyć więc pozostałe trzy ważne czynniki – podlewanie, temperaturę oraz dostęp rośliny do soli mineralnych (zaprzestać nawożenia do drugiej połowy lutego). Dzięki takiemu postępowaniu zapewnimy roślinie harmonię w doborze składników.

REKLAMA

Zobacz także: Jak podlewać rośliny doniczkowe?

Nadejście zimy, a wraz z nią rozpoczęcie sezonu ogrzewania mieszkań, wpływa na zmianę wilgotności powietrza, a tym samym na wygląd naszych roślin. Często zdarza się żółknięcie liści, nawet ich wypadanie. Jak temu zaradzić? Najlepiej byłoby na czas zimy przenieść kwiaty w najchłodniejsze i najjaśniejsze miejsce w mieszkaniu – idealny byłby dla naszych ulubieńców nieogrzewany pokój. Oczywiście nie każdy z nas dysponuje takimi warunkami – wtedy należy odsunąć rośliny jak najdalej od kaloryferów oraz doświetlać je po zapadnięciu zmroku. Można także próbować zwiększyć wilgotność powietrza przez wietrzenie mieszkań oraz rozwieszanie na grzejnikach pojemników z wodą. Skuteczne jest także tworzenie zbiorowisk roślinnych – wstawienie kilku doniczek do większego naczynia wypełnionego żwirem, pod którym stale zalega woda.

Zobacz także: Jak ustawić rośliny w mieszkaniu?

Rośliny doniczkowe na parapecie

Ustawianie kwiatów na parapetach ma dobre strony, jednak zdecydowanie więcej jest tych złych – zwłaszcza w zimie. Jedynym plusem jest dostarczanie roślinom dużej ilości światła, natomiast minusami są: zimne powietrze podczas wietrzenia mieszkań oraz stałe podgrzewanie doniczek (korzeni) przez znajdujące się na ogół pod oknami grzejniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie roślin na kwietniku, który można by dowolnie przestawiać w zależności od potrzeb kwiatów.

Podlewanie roślin doniczkowych w zimie

REKLAMA

Przekonanie, że rośliny powinny być rzadziej podlewane zimą może okazać się mylne ze względu na ogrzewanie. Ziemia w doniczkach może wysychać szybciej niż latem – jest to winą gorącego i suchego powietrza w mieszkaniu. Decyzję o podlewaniu rośliny należy więc podejmować po sprawdzeniu poziomu wilgotności gleby w doniczce. Wilgotność ziemi możemy sprawdzić przez zanurzenie w niej palca na głębokość 1,5 centymetra. Jeśli nie wyczujemy wilgoci należy podlać kwiat.

Rośliny podlewamy wodą o temperaturze otoczenia. Pamiętajmy także o usunięciu wody z podstawki! Wodę wodociągową, jeśli to nią podlewamy rośliny, dobrze jest przed podlaniem odstawić, aby pozbyć się z niej szkodliwego chloru.

Zraszanie i mycie roślin

Ważnymi dla roślin doniczkowych w zimie zabiegami są zraszanie i mycie. Dzięki tym dwóm, wydawałoby się kosmetycznym zabiegom, nasza roślina może w czasie zimy „odżyć”. Zraszanie roślin oraz ich mycie pozwala na obniżenie ich temperatury, zwiększenie wilgotności powietrza oraz usunięcie kurzu z naszych zielonych ulubieńców.

Pamiętajmy tylko, aby nie zraszać roślin wystawionych na słońce – każda kropelka wody działa jak soczewka i przyczynia się do powstawania brzydkich plam na liściach.

Zasuszanie kwiatów

Z roślin doniczkowych tylko kaktusy mogą być zasuszone na zimę. Jeśli dodatkowo przechowywać je będziemy w chłodnym miejscu i rozpoczniemy podlewanie w drugiej połowie lutego, powinny wydać piękne kwiaty.

Zobacz także: Jak rośliny reagują na kontakty z ludźmi?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA