Anigozantos (Anigozanthos)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Anigozantos to roślina, która pochodzi z Australii. Osiąga od 30 do około 40 cm wysokości i ma unikalne kwiaty, które przypominają łapę kangura. Ich kształt to jednak nie wszystko. Posiada również szeroką gamę kolorystyczną – czerwonym, pomarańczowym, żółtym, różowym, białym. Podpowiadamy jak pielęgnować tę niezwykłą roślinę, aby zdrowo i długo rosła, obdarowując nas nieziemskimi kwiatami.
Najlepsze stanowisko na Anigozantos
Anigozantos to roślina, która potrzebuje jasnego stanowiska. Nie przepada jednak za bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Najlepsze miejsce to pokój z oknem wychodzącym na południe, południowy wschód lub południowy zachód. Tam nasza roślina będzie czuła się najlepiej.
W okresie zimowym, gdy słońce nie świeci tak mocno, możemy postawić Anigozantos na słonecznym parapecie.
W okresie letnim, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 10 – 15 stopni Celsjusza, korzystnie jest zapewnić Anigozantos dawkę świeżego powietrza. Roślina może w tym czasie przebywać na zewnątrz zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Dzięki temu lepiej się będzie rozwijała i cieszyła oknem swoimi okazałymi rozmiarami i pięknymi kwiatami.
Jak podlewać Anigozantos?
Anigozantos nie wymaga częstego i obfitego podlewania. Wystarczy niewielka ilość wody, gdy wierzchnia część podłoża dobrze już wyschnie.
Jak nawozić Anigozantos?
Anigozantos nawozi się w okresie od marca do sierpnia, raz na trzy tygodnie. Do nawożenia można wykorzystać połowy zalecanej dawki nawozu uniwersalnego. W okresie obfitego kwitnienia, nawozimy częściej, korzystając z nawozu do roślin kwitnących.
Jak przesadzać Anigozantos?
Kiedy Anigozantos rozwinie się na tyle, że będziemy chcieli ją przesadzić, należy poczekać do wiosny. W tym momencie bryła korzeniowa będzie wypełniała całe wnętrze doniczki i wówczas przesadzanie jest najkorzystniejsze.
Jak rozmnażać Anigozantos?
Chcąc rozmnażać Aningozantos również najlepszym okresem jest wiosna. Wystarczy podzielić większe kępy rośliny. Należy jednak pamiętać, aby miały one dobrze wykształconą sieć korzenną.
Pielęgnacja Anigozantos nie jest więc specjalnie trudna. Należy zapewnić jej jedynie dostęp do dziennego światła, umiarkowaną ilość wody i dobre nawożenie w okresie wzrostu, jak również świeże powietrze w lecie. Większym problemem może być znalezienie interesującego nas egzemplarza.
REKLAMA
REKLAMA