Kordylina australijska (Cordyline australis Hook)
REKLAMA
REKLAMA
Kordylina australijska dobrze się czuje w towarzystwie innych roślin, na przykład, kwitnących – petunia, pelargonia, ale również korzystnie i ciekawie wygląda w pojedynkę. Nie jest wymagająca jeżeli chodzi o rodzaj donic. Mogą mieć przeróżny kształt od tradycyjnego, po bardziej wyszukany – roślina pasuje do każdego stylu.
REKLAMA
Kordylina australijska może osiągnąć około 1 metra wysokości.
Zobacz też: Rośliny doniczkowe niebezpieczne dla kota
Najlepsze stanowisko na kordylinę australijską
Kordylina australijska, która posiada ciemnozielone liście wymaga stanowiska mniej nasłonecznionego. Jeżeli mamy do czynienia z odmianą, której liście są jaśniejsze – lepiej zapewnić im jaśniejsze pomieszczenie. Unikamy jednak bezpośredniego nasłonecznienia.
Roślina ta dobrze czuje się w okresie letnim na zewnątrz, gdy temperatura wynosi powyżej 15 stopni Celsjusza. Odpowiednim stanowiskiem jest strona wschodnia lub zachodnia – półcień.
Ulewne deszcze mogą jej zaszkodzić.
Zobacz też: Rośliny doniczkowe dla leniwych
Jak podlewać kordylinę australijską?
Kordylina australijska preferuje umiarkowane podlewanie, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Nie należy jednak doprowadzić do całkowitego wyschnięcia podłoża. Roślina ta nie lubi również bardzo intensywnego podlewania. Każdorazowo należy usuwać nadmiar wody z doniczki.
Kordylina australijska lubi za to zraszanie liści – szczególnie w okresie zimowym, gdy powietrze w mieszkaniu jest suche.
Jeżeli dolne liście zaczynają opadać, a końcówki liści wysychać – oznacza to, że przesuszyliśmy ziemię, a powietrze ma zbyt niską wilgotność.
Jak nawozić kordylinę australijską?
Kordylina australijska nie wymaga zbyt obfitego nawilżenia. Niewielkie dawki z powodzeniem wystarczą. Stosujemy nawóz do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach lub nawóz wieloskładnikowy.
Jak przesadzać kordylinę australijską?
Mając do czynienia z młodymi roślinami, należy je przesadzać każdego roku. Gdy roślina jest już starsza, nie wymaga tak częstego przesadzania. Kordylinę australijską przesadzamy do nieco większej doniczki.
Jak rozmnażać kordylinę australijską?
Rozmnażanie kordyliny australijskiej najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. Wykorzystujemy do tego celu sadzonki wierzchołkowe. Możemy również sięgnąć po pęd o długości 8 cm i ukorzenić do w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Nie zapomnijmy przykryć całości folią, aby zapewnić wysoką wilgotność powietrza.
REKLAMA
REKLAMA