Najpopularniejsze choroby kaktusów
REKLAMA
REKLAMA
Kaktusy są znane ze swojej odporności na brak wody, promienie słoneczne i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jednak są narażone na ataki różnych chorób.
REKLAMA
Zgnilizna kaktusów
Jedną z chorób, które często atakują kaktusy jest zgnilizna. Najczęściej spotykana jest wiosną, gdy roślina jest zbyt często i obficie podlewana. W najgorszym przypadku choroba może zniszczyć korzenie i przyczynić się do obumierania pędów i szyjki korzeniowej. Żeby zapobiec zgniliźnie kaktusów warto spryskać roślinę środkami grzybobójczymi.
Szara pleśń
Chorobą, która najczęściej atakuje nasiona kaktusów jest szara pleśń. Jej objawy to brunatne plamki pojawiające się na siewkach. Rośliny zaatakowane przez szarą pleśń najczęściej ulegają całkowitemu zniszczeniu. Środkiem umożliwiającym ochronę kaktusa jest specjalny roztwór, w którym należy zaprawić nasiona.
Zobacz także: 10 powodów, dla których warto hodować kaktusy
Chloroza kaktusów
Kolejną chorobą atakującą kaktusy jest chloroza. Jej przyczyną jest niedobór w podłożu rośliny takich składników jak magnez i żelazo. Chloroza charakteryzuje się żółknięciem pędów. W celu jej zapobiegania należy systematyczne nawozić kaktusy odżywkami bogatymi w składniki mineralne.
Oparzeliny kaktusów
Przyczyną występowania oparzelin u kaktusów jest zbyt duża wilgotność powietrza oraz nadmierne nasłonecznienie. Najczęściej pojawiają się u roślin umiejscowionych na parapetach w nieklimatyzowanych pomieszczeniach. Oparzeliny to białe plamy, które pojawiają się na kaktusach i nie znikają nawet po przestawieniu na inne stanowisko. Jedyną możliwością ich zapobieganiu jest pielęgnacja kaktusa w odpowiednich warunkach.
Zobacz także: Podlewanie kaktusów – krok po kroku
Zrzucanie pąków
Kaktusy są również narażone na zrzucanie pąków. Przyczyną tego procesu jest nieodpowiednie nawożenie, brak wilgoci oraz za niska temperatura. Żeby kaktus zdrowo rósł i kwitł należy odpowiednio go pielęgnować i usytuować na dobrze nasłonecznionym stanowisku.
Zgorzel
Zgorzel jest chorobą grzybową, która atakuje siewki kaktusów. Jego przyczyną jest sadzenie roślin zbyt blisko siebie, zakażone podłoże oraz nasiona. Zgorzel charakteryzuje się brązowym zabarwieniem szyjki korzeniowej kaktusa oraz obumieraniem jego korzeni. Odpowiednim środkiem zwalczającym tę grzybową chorobę jest chemiczna dezynfekcja nasion kaktusów.
Zobacz także: Kwiaty na stanowisko słoneczne: kompendium
Słaby przyrost
REKLAMA
Przyczyną słabego przyrostu u kaktusów jest nieprawidłowa pielęgnacja czyli niedostateczne nawadnianie oraz nawożenie. Żeby temu zapobiec wystarczy raz na jakiś czas przesadzić kaktusa do innej ziemi oraz odpowiednio i systematycznie go nawozić.
Kaktusy tak jak inne rośliny potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Właściwe podejście do tych roślin zapewni ich zdrowy wzrost. Dlatego warto wiedzieć na jakie choroby narażone są kaktusy i jak im zapobiegać.
REKLAMA
REKLAMA