REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najpopularniejsze choroby kaktusów

Rebucja (Rebutia). Fot. Fotolia
Rebucja (Rebutia). Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kaktusy są jednymi z najbardziej wytrzymałych roślin. Jednak również i one mogą zostać zaatakowane przez różnego rodzaju choroby. Przeczytaj, jakie są najpopularniejsze choroby kaktusów.

Kaktusy są znane ze swojej odporności na brak wody, promienie słoneczne i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jednak są narażone na ataki różnych chorób.

REKLAMA

Zgnilizna kaktusów

Jedną z chorób, które często atakują kaktusy jest zgnilizna. Najczęściej spotykana jest wiosną, gdy roślina jest zbyt często i obficie podlewana. W najgorszym przypadku choroba może zniszczyć korzenie i przyczynić się do obumierania pędów i szyjki korzeniowej. Żeby zapobiec zgniliźnie kaktusów warto spryskać roślinę środkami grzybobójczymi.

Szara pleśń

Chorobą, która najczęściej atakuje nasiona kaktusów jest szara pleśń. Jej objawy to brunatne plamki pojawiające się na siewkach. Rośliny zaatakowane przez szarą pleśń najczęściej ulegają całkowitemu zniszczeniu. Środkiem umożliwiającym ochronę kaktusa jest specjalny roztwór, w którym należy zaprawić nasiona.

Zobacz także: 10 powodów, dla których warto hodować kaktusy

Chloroza kaktusów

Kolejną chorobą atakującą kaktusy jest chloroza. Jej przyczyną jest niedobór w podłożu rośliny takich składników jak magnez i żelazo. Chloroza charakteryzuje się żółknięciem pędów. W celu jej zapobiegania należy systematyczne nawozić kaktusy odżywkami bogatymi w składniki mineralne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oparzeliny kaktusów

Przyczyną występowania oparzelin u kaktusów jest zbyt duża wilgotność powietrza oraz nadmierne nasłonecznienie. Najczęściej pojawiają się u roślin umiejscowionych na parapetach w nieklimatyzowanych pomieszczeniach. Oparzeliny to białe plamy, które pojawiają się na kaktusach i nie znikają nawet po przestawieniu na inne stanowisko. Jedyną możliwością ich zapobieganiu jest pielęgnacja kaktusa w odpowiednich warunkach.

Zobacz także:  Podlewanie kaktusów – krok po kroku


Zrzucanie pąków

Kaktusy są również narażone na zrzucanie pąków. Przyczyną tego procesu jest nieodpowiednie nawożenie, brak wilgoci oraz za niska temperatura. Żeby kaktus zdrowo rósł i kwitł należy odpowiednio go pielęgnować i usytuować na dobrze nasłonecznionym stanowisku.

Zgorzel

Zgorzel jest chorobą grzybową, która atakuje siewki kaktusów. Jego przyczyną jest sadzenie roślin zbyt blisko siebie, zakażone podłoże oraz nasiona. Zgorzel charakteryzuje się brązowym zabarwieniem szyjki korzeniowej kaktusa oraz obumieraniem jego korzeni. Odpowiednim środkiem zwalczającym tę grzybową chorobę jest chemiczna dezynfekcja nasion kaktusów.

Zobacz także: Kwiaty na stanowisko słoneczne: kompendium

Słaby przyrost

REKLAMA

Przyczyną słabego przyrostu u kaktusów jest nieprawidłowa pielęgnacja czyli niedostateczne nawadnianie oraz nawożenie. Żeby temu zapobiec wystarczy raz na jakiś czas przesadzić kaktusa do innej ziemi oraz odpowiednio i systematycznie go nawozić.

Kaktusy tak jak inne rośliny potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Właściwe podejście do tych roślin zapewni ich zdrowy wzrost. Dlatego warto wiedzieć na jakie choroby narażone są kaktusy i jak im zapobiegać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA