Płomień Afryki (Delonix regia)
REKLAMA
REKLAMA
Wianowłostka królewska, bo tak nazywany jest również Płomień Afryki, to tropikalna roślina należąca do rodziny bobowatych. Swoją nazwę zawdzięcza okazałym kwiatom o intensywnie czerwonej barwie. Dzięki tym kwiatom Płomień Afryki z daleka wygląda tak, jakby płoną. W naturalnych warunkach jest on dość dużym drzewem, jednak w Polsce, ze względu na klimat, tworzy niewielkie krzewy.
REKLAMA
Zobacz także: Granat (Punica granatum)
Warunki do uprawy Płomienia Afryki
REKLAMA
Najlepszym stanowiskiem do uprawy Płomienia Afryki będzie stanowisko jasne i słoneczne. Jeśli hodujemy Płomień Afryki w domu, możemy go przenieść na okres letni do ogrodu lub na taras. Pamiętajmy jednak, żeby doniczkę z rośliną umieścić tam, gdzie słońce dociera przez jak największą liczbę godzin.
Nie zapominajmy także o regularnym podlewaniu Płomienia Afryki, gdyż jest to kwiat, który źle znosi nawet krótkotrwałe przesuszenia – może zacząć zrzucać liście, a w ostateczności uschnąć.
Zobacz także: Agawa górska (Agave montana)
Jeśli mimo wszystko dopuścimy do przesuszenia Płomienia Afryki, nie musimy się martwić. Roślina szybko się regeneruje, więc po dwóch tygodniach wszystko powinno wrócić do normy.
Gleba dla Płomienia Afryki powinna być mieszanką torfu i gliny. Warto także nawozić roślinę nawozem wolnodziałającym – jedna dawka na początku okresu wegetacji zupełnie wystarczy.
Zimowanie Płomienia Afryki
Na okres spoczynku Płomień Afryki powinniśmy przenieść do miejsca, w którym temperatura będzie wynosiła od 5 do 15°C. Ważne jest także aby pomieszczenie to było jasne – roślina mimo wszystko potrzebuje dopływu światła. Jeśli chodzi o podlewanie w czasie spoczynku, podlewamy minimalnie, aby gleba całkowicie nie wyschła.
Pamiętajmy, że Płomień Afryki traci liście na zimę, ale na początku okresu wegetacji wytwarza nowe.
Rozmnażanie Płomienia Afryki
Płomień Afryki możemy rozmnażać zarówno poprzez wysianie nasion, jak i poprzez sadzonki. Jeśli decydujemy się na rozmnażanie z nasion, powinniśmy to zrobić na wiosnę.
Zobacz także: Hoja (woskownica) – jak ją uprawiać?
Przed wysianiem nasion konieczne jest ich skaryfikacja i namoczenie w letniej wodzie – wówczas nasiona łatwiej wykiełkują.
Zobacz także: Storczyk Motylnik (Oncidium)
REKLAMA
REKLAMA