REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Hoja (woskownica) – jak ją uprawiać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bożena Biela
Hoja (Woskownica).
Hoja (Woskownica).
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Hoja pochodzi z południowych Chin. Rośnie w wielu miejscach na świecie: od Archipelagu Indonezyjskiego aż do Australii. W Europie można spotkać zaledwie 6 gatunków Hoi, tylko w szklarniach. W warunkach pokojowych uprawia się dwa gatunki tej rośliny.

Hoja różowa – jest zawsze zielonym pnączem o giętkich, zielonkawobrązowych pędach, które stopniowo drewnieją. Liście u tego gatunku są szerokie, owalno-szpiczaste, mięsiste i błyszczące. Gwiazdkowate kwiaty o grubych płatkach, które sprawiają wrażenie jakby były z wosku, są białe lub jasnoróżowe. Okres kwitnienia trwa od końca maja do jesieni.

REKLAMA

Hoja australijska – typowy dla tej rośliny jest brak czerwonej plamy w środku kwiatów, lecz ich barwa przechodzi stopniowo od białej w środku do czerwonej na brzegach.

Zobacz także: Kwiaty na stanowisko słoneczne: kompendium

Uprawa i pielęgnacja

REKLAMA

Roślina ta lubi jasne, ciepłe miejsce. Nie powinniśmy narażać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej ustawiać ją w miejscu przewiewnym, ale dobrze osłoniętym przed przeciągami. Jesienią rośliny te wchodzą w okres spoczynku. Zimą najkorzystniejsza temperatura do prawidłowego rozwoju waha się z granicach 10–12 stopni C. W tym okresie miejsce powinno być równie dobrze oświetlone i chronione przed przeciągami, ale znacznie chłodniejsze. Po przezimowaniu, kiedy pojawiają się pierwsze młode liście, nie należy rośliny przenosić od razu do ogrzanego pokoju. Powinniśmy jej zapewnić okres aklimatyzacji przez około 2 tygodnie w temperaturze 15–18 stopni C.

Podczas wzrostu (do końca kwietnia) roślinę powinniśmy podlewać dość obficie, w okresie przygotowania do spoczynku stopniowo ograniczmy podlewanie, z kolei od października, kiedy roślina przechodzi okres spoczynku, należy dostarczać jej tyle wody, aby korzeń nie wysechł. Woda powinna mieć pH 6,5–7. Roślinę można zraszać wtedy, kiedy wypuszcza nowe pędy, lecz nie należy robić tego przed  i podczas kwitnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Maranta – jak ją pielęgnować?

Od okresu wzrostu, aż do osiągnięcia pełni rozwoju roślinę powinniśmy regularnie i obficie nawozić co dwa tygodnie. Pamiętamy jednak, że przenawożenie ujemnie wpływa na kwitnienie i może doprowadzić do tego, że roślina w następnym roku nie zakwitnie.

Hoje wymagają ziemi piaszczysto – gliniastej, o odczynie obojętnym.

Rozmnażanie

Roślinę tę rozmnażamy za pomocą sadzonek. Najlepszym terminem do rozmnażania jest przełom maja-lipca. Sadzonki najlepiej sporządzać z młodych pędów o długości 1–2 cm. Młode okazy powinny mieć parę liści i pąk szczytowy.

1.Roślina musi rosnąć wzdłuż podpór. Ze względu na dużą wrażliwość na światło pędy należy odwrócić w jednym kierunku.

2. Kiedy na roślinie pojawią się pąki, należy pielęgnować ją ostrożnie – odpowiednio podlewać i przekręcać, żeby pąki nie opadły.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA