Hoja (woskownica) – jak ją uprawiać?
REKLAMA
REKLAMA
Hoja różowa – jest zawsze zielonym pnączem o giętkich, zielonkawobrązowych pędach, które stopniowo drewnieją. Liście u tego gatunku są szerokie, owalno-szpiczaste, mięsiste i błyszczące. Gwiazdkowate kwiaty o grubych płatkach, które sprawiają wrażenie jakby były z wosku, są białe lub jasnoróżowe. Okres kwitnienia trwa od końca maja do jesieni.
REKLAMA
Hoja australijska – typowy dla tej rośliny jest brak czerwonej plamy w środku kwiatów, lecz ich barwa przechodzi stopniowo od białej w środku do czerwonej na brzegach.
Zobacz także: Kwiaty na stanowisko słoneczne: kompendium
Uprawa i pielęgnacja
REKLAMA
Roślina ta lubi jasne, ciepłe miejsce. Nie powinniśmy narażać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej ustawiać ją w miejscu przewiewnym, ale dobrze osłoniętym przed przeciągami. Jesienią rośliny te wchodzą w okres spoczynku. Zimą najkorzystniejsza temperatura do prawidłowego rozwoju waha się z granicach 10–12 stopni C. W tym okresie miejsce powinno być równie dobrze oświetlone i chronione przed przeciągami, ale znacznie chłodniejsze. Po przezimowaniu, kiedy pojawiają się pierwsze młode liście, nie należy rośliny przenosić od razu do ogrzanego pokoju. Powinniśmy jej zapewnić okres aklimatyzacji przez około 2 tygodnie w temperaturze 15–18 stopni C.
Podczas wzrostu (do końca kwietnia) roślinę powinniśmy podlewać dość obficie, w okresie przygotowania do spoczynku stopniowo ograniczmy podlewanie, z kolei od października, kiedy roślina przechodzi okres spoczynku, należy dostarczać jej tyle wody, aby korzeń nie wysechł. Woda powinna mieć pH 6,5–7. Roślinę można zraszać wtedy, kiedy wypuszcza nowe pędy, lecz nie należy robić tego przed i podczas kwitnienia.
Zobacz także: Maranta – jak ją pielęgnować?
Od okresu wzrostu, aż do osiągnięcia pełni rozwoju roślinę powinniśmy regularnie i obficie nawozić co dwa tygodnie. Pamiętamy jednak, że przenawożenie ujemnie wpływa na kwitnienie i może doprowadzić do tego, że roślina w następnym roku nie zakwitnie.
Hoje wymagają ziemi piaszczysto – gliniastej, o odczynie obojętnym.
Rozmnażanie
Roślinę tę rozmnażamy za pomocą sadzonek. Najlepszym terminem do rozmnażania jest przełom maja-lipca. Sadzonki najlepiej sporządzać z młodych pędów o długości 1–2 cm. Młode okazy powinny mieć parę liści i pąk szczytowy.
1.Roślina musi rosnąć wzdłuż podpór. Ze względu na dużą wrażliwość na światło pędy należy odwrócić w jednym kierunku.
2. Kiedy na roślinie pojawią się pąki, należy pielęgnować ją ostrożnie – odpowiednio podlewać i przekręcać, żeby pąki nie opadły.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.