REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Eszeweria (Echeveria)

Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Eszeweria (Echeveria).
Eszeweria (Echeveria).
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Eszeweria nazywana jest też kamienną różą. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Należy do rodziny gruboszowatych. Eszeweria w swoich mięsistych liściach magazynuje wodę. Eszeweria wytwarza drobne kwiaty o dzwonkowatym kształcie, które wyrastają z długich, sztywnych łodyg. Liście w zależności od gatunku są różnie wybarwione: od niebieskawych, srebrzystych z czerwonymi brzegami do prawie zupełnie czerwonych. Czasem są pokryte drobnymi włoskami. Wszystkie eszewerie układają się w rozetę. Osiągają wysokość 5–30 cm i rozłożystość 10–40 cm. To roślina idealna dla zapracowanych, często wyjeżdżających i zapominalskich.

Stanowisko

REKLAMA

Słoneczne. Latem najlepiej wynieść roślinę na balkon lub taras, gdzie będzie miała wystarczającą ilość światła. Może tam z innymi sukulentami stworzyć letni skalniak. Zanim temperatury zaczną spadać poniżej 5˚C powinniśmy wnieść ją z powrotem do środka. Zimą stawiamy roślinę na południowym oknie.

Podlewanie

Wyłącznie letnią wodą, umiarkowanie. Zimą, w chłodniejszym pomieszczeniu raz na miesiąc, w cieplejszym co dwa tygodnie. W upalne dni może być konieczne podlewanie co tydzień. By nie zamaczać liści pokrytych włoskami możemy podlewać roślinę do podstawki.

Zobacz także: Lantana zmienna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesadzanie

Młode rośliny przesadzamy rokrocznie wiosną, starsze co 2–3 lata. Podłoże powinno mieć bardzo dobry drenaż. Odpowiednio przepuszczalna będzie specjalna ziemia dla kaktusów i sukulentów. Eszewerie prezentują się efektownie kiedy posadzimy kilka egzemplarzy w jednej donicy a wierzchnią warstwę podłoża wysypiemy kamykami. Ze względu na płytki system korzeniowy  eszewerii powinniśmy wybrać płytką donicę.

Nawożenie

Od wczesnej wiosny do końca lata nawozimy płynnym nawozem dla sukulentów.

Zobacz także: Oliwka europejska (Olea europaea)

Rozmnażanie

Roślinę rozmnażamy poprzez oddzielenie rozety potomnej od macierzystej. Można również oderwać liść, przesuszyć go przez kilka dni i wsadzić do wilgotnej mieszanki torfu i piasku. Po wytworzeniu młodej rozetki przesadzamy ją do ziemi.

Pielęgnacja

Eszeweria potrzebuje wyższej temperatury od wiosny do jesieni. Zimą powinna mieć kilka stopni chłodniej (5–10˚C).

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Eszeweria wytwarza drobne kwiaty o dzwonkowatym kształcie, które wyrastają z długich, sztywnych łodyg.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA