Echinokaktus (Echinocactus)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
REKLAMA
Nasłonecznione i ciepłe od wiosny do jesieni. Zimą chłodniejsze, ale nadal jasne. Pozytywnie działa na roślinę dopływ świeżego powietrza (sprzyja zakwitnięciu), w związku z tym dobrze będzie się czuła przy często otwieranym oknie w czasie suchego lata. Można również wynieść kaktusa na balkon lub taras. W razie deszczu należy przenieść go w suche miejsce.
Podlewanie
Podczas podlewania nie powinno się roślin zamaczać, dlatego najlepiej podlewać je do podstawki lub przez zanurzenie doniczki w wodzie. Po podsiąknięciu jej nadmiar należy usunąć z podstawki. Zimą ograniczamy podlewanie do minimum. Kaktusy są wrażliwe na przelanie.
Zobacz także: Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)
Przesadzanie
Zimą lub wczesną wiosną. Młode rośliny co rok, starsze co 3–5 lat. Odpowiednie będzie żyzne gliniaste, ale przepuszczalne podłoże z domieszką piasku. Można wybrać uniwersalną ziemię dla kaktusów i sukulentów. Dość dobrze znoszą przesadzanie.
Nawożenie
Latem, co 2–3 tygodnie płynnym nawozem dla kaktusów o niskiej zawartości azotu.
Zobacz także: Jak pielęgnować skrętnika (Streptocarpus)?
Rozmnażanie
Echinokaktusa rozmnażamy poprzez wysiew nasion od wiosny do jesieni. Jeśli roślina wytworzy odrosty boczne można je oddzielić i ukorzeniać.
Pielęgnacja
Zimą echinokaktusy wymagają niższej temperatury (ok. 9˚C) i bardzo oszczędnego podlewania. Po zakupie echinokaktusa należy wyciągnąć go z doniczki, otrzepać korzenie z torfu i posadzić roślinę w odpowiednie podłoże do kaktusów. Jeśli zauważymy objawy przelania powinniśmy roślinę przesuszyć lub przesadzić do nowego podłoża i poczekać kilka tygodni z podlewaniem.
REKLAMA
REKLAMA