Epifilum (Epiphyllum)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Epifilum powinno stać na stanowisku jasnym i słonecznym. Roślina ta lubi jasne i rozproszone światło. Najlepiej rozwija się na parapecie skierowanym na wschód.
REKLAMA
Podlewanie
Na Epifilum od kwietnia do lipca pojawiają się kwiaty. W tym czasie powinniśmy podlewać roślinę obficie i utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Co 10 dni powinniśmy zasilać roślinę rozcieńczonym nawozem do kaktusów.
Zobacz także: Kwiaty doniczkowe dla każdego
Przesadzanie
W związku z tym, że Epifilum co roku od lutego zaczyna rosnąć, powinniśmy ją co roku przesadzać do większej doniczki, ze świeżą ziemią kwiatową na bazie torfu.
Nawożenie
Po przekwitnięciu Epifilum nawozi się mniej więcej dwa razy w tygodniu. Powinniśmy również usunąć stare, uszkodzone i brzydkie łodyżki.
Rozmnażanie
Po zakończeniu procesu kwitnienia (lipiec - sierpień), odcinamy od pędów 15 cm sadzonki. Pozostawiamy je na co najmniej 2 dni, do pełnego przeschnięcia. Następnie powinniśmy je włożyć do ziemi kwiatowej, zawierającej dużą ilość składników mineralnych. Na samym początku wzrostu nowych egzemplarzy umieszczamy je w zacienionym i ciepłym pomieszczeniu. Powinniśmy im zapewnić dużą wilgotność podłoża i świeże powietrze. Ważne jest, aby sadzonki nie przykrywać folią. Po 3 tygodniach otrzymamy nowe rośliny, które pielęgnujemy jak starsze okazy.
Zobacz także: Rola światła w rozwoju roślin
Epifilum możemy również rozmnażać z nasion, które wysiewamy do doniczek i przykrywamy cienką warstwą ziemi. Tak przygotowane nasiona umieszczamy w ciepłym pomieszczeniu (od 21 do 24 stopni C) i zapewniamy im ciągle wilgotne podłoże. Kiedy pojawią się młode siewki, pikujemy je do pojemników ze specjalną ziemią do kaktusów. Młode rośliny ustawiamy w jasnym miejscu i dalej traktujemy jak starsze okazy.
Pielęgnacja
Zimą temperatura nie powinna być niższa niż 10 stopni C. Stanowisko powinno być jasne, ale nie w pełnym słońcu. W czasie zimowania powinniśmy dbać o to, żeby ziemia w doniczce była wilgotna. Nie powinniśmy dopuścić do całkowitego przeschnięcia korzeni. Kiedy pojawią się pierwsze pąki, roślinę należy podlewać obficiej i ponownie zasilać.
Zobacz także: Oplątwa (Tillandsia)
1. Kiedy pączki opadają, roślina musi zostać przestawiona podczas kwitnienia.
2. Przy kupnie powinniśmy wybrać epifilum kwitnące, ponieważ pączki przy zmianie stanowiska łatwo opadają i roślina już ponownie nie zakwitnie. Liście powinny być zielone i błyszczące
3. Kiedy łodyga gnije u podstawy oznacza to, że roślina stała w zbyt chłodnym pomieszczeniu i miała za dużo wody.
REKLAMA
REKLAMA