Wymiana warstwy podłoża w tej samej doniczce
REKLAMA
REKLAMA
Wymiana górnej warstwy podłoża
REKLAMA
Jeśli roślina jest bardzo duża lub znajduje się w doniczce o największym rozmiarze, możemy usunąć tylko górną, kilkucentymetrową warstwę mieszanki i zastąpić ją świeżą z dodatkiem nawozu. Nazywa się to „wymianą górnej warstwy podłoża”. Nie możemy przenosić roślin w nieskończoność do coraz większych doniczek. Wymiana górnej warstwy podłoża jest sposobem na dostarczenie roślinie pożywienia. Ta metoda sprawdza się przy takich roślinach jak hipeastrum zwane amarylisem (Hipeastrum hibrids), które nie lubią ruszania korzeni i kwitną najlepiej, kiedy korzenie przylegają do doniczki. Pamiętajmy jednak, że przy wymianie górnej warstwy podłoża należy użyć świeżej mieszanki sadzeniowej z dodatkiem wolno działającego nawozu.
Ponowne sadzenie w tej samej doniczce
REKLAMA
Nie wszystkie rośliny wymagają przesadzenia do większej doniczki. Jeśli doniczki nie są zbyt ciasne wystarczy tylko wyjąć z nich rośliny i posadzić na nowo w czystych doniczkach o tej samej wielkości. Pamiętamy o dodaniu trochę świeżej mieszanki sadzeniowej.
Niektóre rośliny bardzo dobrze rosną i czują się w małych doniczkach. W takim przypadku powinniśmy sprawdzić ich korzenie i wsadzić je z powrotem do tych samych doniczek, dodając trochę świeżej mieszanki. Możemy dodatkowo przyciąć roślinie korzenie i zyskać tym samym miejsce na nową mieszankę.
Wyjmowanie roślin z doniczek
Na godzinę przed przesadzeniem należy roślinę podlać. Ułatwi nam to jej wyjęcie z doniczki i zapobiegnie uszkodzeniu korzeni. Roślinę przesadzamy szybko, aby korzenie nie zdążyły wyschnąć.
Wyjmowanie rośliny z małej doniczki
1. Nakrywamy dłonią powierzchnię ziemi chwytając między palcami główne pędy.
2. Odwracamy doniczkę do góry dnem i lekko 2-3 razy uderzamy nią o krawędź stołu.
W ten sposób łatwo wyjmiemy z doniczki roślinę i jej bryłę korzeniową.
Wyjmowanie rośliny z dużej doniczki
1. Obkrawamy ziemię wokół doniczki tępym nożem lub szpachelką.
2. Kładziemy doniczkę na boku i obracając powoli obstukujemy ją drewnianym klockiem, żeby „puściła” ziemię. Cały czas podtrzymujemy roślinę jedną ręką.
3. Zanim spróbujemy roślinę wyciągnąć, sprawdzamy czy roślina luźno się przesuwa. Przy bardzo dużych okazach potrzebna będzie pomoc drugiej osoby.
Wyjmowanie kaktusa z doniczki
1. Aby ochronić ręce od roślin kujących używamy złożonego papieru.
2. Owijamy papier w postaci szerokiego paska wokół kaktusa.
3. Trzymając owinięty papierowy pasek wokół rośliny, wyciągamy kaktusa jedną ręką, a drugą trzymamy doniczkę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.