REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dom i działka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ceny mieszkań na rynku wtórnym powoli się stabilizują — raport po II kwartale 2022

Analiza 18 miast wojewódzkich wykazała, że w 12 z nich średnie ceny ofertowe mieszkań praktycznie nie zmieniły się w porównaniu do I kwartału br. Największe wzrosty stawek zanotował rynek najmu, który przeżywa pozytywny szok popytowy. Z kolei rynek działek pod budowę domu mierzy się z brakiem ofert w miastach.

Dlaczego Polacy budują domy?

Co jest głównym powodem podjęcia decyzji o budowie domu?

Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - na jakich działkach?

Domy do 70 m2 - wielkość działki. Budowa domów do 70 m2 powierzchni zabudowy (a do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności pozwolenia na budowę to jeden z priorytetowych projektów zaplanowanych do uchwalenia w ramach programu Polski Ład. Aby zapobiec samowolom budowlanym i powstawaniu osiedli małych domów na jednej działce, rząd chce wprowadzić zasadę, że na każdych 1000 m2 działki może zostać wybudowany tylko jeden taki dom. – Beneficjentów tego systemu nie będzie zbyt wielu z uwagi na obecne ceny gruntów – przewiduje Wiktor Kotiuk, radca prawny, partner zarządzający Kancelarii Grzechowiak Kotiuk Radcowie Prawni.

Kredyt na działkę i na dom: 2 w 1 czy 2 oddzielne kredyty?

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną i na dom lub mieszkanie. Czym kredyt hipoteczny na zakup działki różni się od tego zaciąganego na zakup domu, mieszkania i jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze w obecnej, pandemicznej rzeczywistości?

REKLAMA

Masz kompostownik? Nie musisz spełniać dodatkowych warunków, aby otrzymać ulgę

Gmina nie może ustalić żadnych dodatkowych warunków na skorzystanie ze zwolnienia z części opłaty śmieciowej za kompostowanie. odpadów

Jak powinien być usytuowany dom na działce?

W przypadku planowanej budowy domu na działce jedną z najważniejszych rzeczy jest właściwe usytuowanie go względem stron świata. Szczególnie istotna jest prawidłowa lokalizacja salonu, który przez większą część dnia powinien być dobrze nasłoneczniony. Na co jeszcze zwrócić uwagę, budując dom na działce?

Ceny działek - od czego zależą i ile średnio kosztuje zakup działki pod dom?

W Polsce w ub. roku inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 84 tys. domów jednorodzinnych. Biorąc pod uwagę fakt, że każdy taki budynek jest wznoszony na stosownej parceli, daje to wyobrażenie o potencjale rodzimego rynku gruntów budowlanych i skali osiąganych tu obrotów. Wybór oraz zakup działki pod wymarzony dom to pierwszy, a zarazem bodaj najtrudniejszy krok w realizacji mieszkaniowej inwestycji jednorodzinnej.

Rozpoczął się sezon planowania domów 2016/2017

Jesienią Polacy przygotowują się do rozpoczęcia budowy domu – tworzą kosztorys, wybierają projekt i wykonawcę – tak, aby prace mogły ruszyć wiosną.

REKLAMA

Jak uzyskać pozwolenie za wycięcie drzewa na swojej posesji

Osoby, które wycięły drzewa na swojej posesji bez odpowiedniego zezwolenia mogą zapłacić nawet kilka milionów złotych. Takie kary mogą nałożyć burmistrz, wójt czy prezydent miasta. Jak zatem starać się o wymagane pozwolenie?

Jak bezpiecznie kupić działkę?

Zakup nieruchomości gruntowych jest obecnie jednym z bezpieczniejszych wariantów inwestycyjnych, oczywiście pod warunkiem, że kupujemy sprawdzony produkt. W przeciwnym razie zostaniemy dosłownie - ,,wyprowadzeni w pole”.

Działka z defektem

Kupując działkę pod budowę domu, ponosimy pewne ryzyko, nieruchomość może być bowiem obarczona wadami. W przypadku niechcianych, ale widocznych gołym okiem obiektów z góry możemy spodziewać się problemów. Co innego, gdy działka ma ukryte defekty.

Służebność przesyłu - czy opłaca sie kupować działkę z rurociągiem?

Służebność przesyłu to prawo rzeczowe, które polega na obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia służące do przesyłu energii bądź innych mediów. Z tytułu służebności przesyłu należy się właścicielowi działki wynagrodzenie. Jak ustalić wysokość wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu? Zobacz poradnik.

Rynek budowlany: Ceny gruntów pod budownictwo mieszkaniowe coraz niższe

Aktualne ceny gruntów pod budownictwo mieszkaniowe stanowią około 50-60% cen sprzed kryzysu finansowego. Wg Jarosława Szanajcy, prezesa firmy Dom Development, działki budowlane nie zdrożeją tak długo, póki ceny mieszkań będą na aktualnym poziomie. A te mogą niebawem wzrosnąć, ponieważ na rynku jest coraz mniej lokali na sprzedaż.

Użytkowanie wieczyste – ile trwa i kiedy się kończy

Zakres użytkowania gruntu oddanego do użytkowania wieczystego bardzo przypomina zakres użytkowania jaki posiada właściciel danego gruntu – zarówno właściciel, jak i użytkownik wieczysty mają prawo do wybudowania nieruchomości na danym gruncie – wobec tego ten typ użytkowania jest bardzo korzystny dla użytkującego. Warto również wiedzieć, że użytkowanie wieczyste trwa od 40 do 99 lat i może być przedłużane, ale w niektórych sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia użytkowania wieczystego. Kiedy wobec tego może wygasnąć użytkowanie wieczyste?

Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki

Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki wiąże się z dodatkowymi kosztami inwestycji, które trzeba ponieść za zakup nieruchomości z budynkiem i za usunięcie budynku, którego stan nie nadaje się już do remontu. Ma to również znaczenie w kwestii konieczności opłacenia podatku VAT. Czy można ubiegać się o zwolnienie z płacenia VAT przy zakupie gruntu z budynkiem do rozbiórki?

Jak usunąć słup energetyczny z działki?

Usunięcie słupa energetycznego lub stacji transformatorowej nie jest proste. Proces usuwania należy zacząć od ustalenia czy słup energetyczny lub stacja transformatorowa zostały postawione na naszej działce legalnie. Przeczytaj, co jeszcze trzeba zrobić?

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem, który określa wszelkie zasady polityki przestrzennej na terenie danej gminy. Choć nie jest to akt prawny, dokument ten jest podstawą do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przyda się każdemu, kto planuje inwestycję na danym terenie.

Nieodśnieżony chodnik - kto poniesie konsekwencje?

Właściciele nieruchomości mają obowiązek odśnieżania chodnika, sprzątania błota pośniegowego i lodu. Jeśli doznaliśmy szkody materialnej lub uszczerbku na zdrowiu możemy się domagać odszkodowania od właściciela nieruchomości. Jak domagać się poniesienia konsekwencji od właściciela nieodśnieżonego chodnika?

Służebność przesyłu - niezbędne informacje

Służebność przesyłu może być ustanowiona tylko na rzecz przedsiębiorcy będącego właścicielem urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej. Służebność przesyłu może zostać ustanowiona na podstawie umowy, orzeczenia sądu lub decyzji administracyjnej.

Na czym polega scalanie i wymiana gruntów ?

Procedura scalania i wymiany dotyczy gruntów rolnych i leśnych – w celu poprawy ich funkcjonalności – bądź wprowadzenia zmian w układzie własności w celu poprowadzenia nowych urządzeń melioracji wodnej, dróg lub usprawnienia rzeźby terenu.

Podział nieruchomości po połączeniu lub scaleniu

Podział administracyjny nieruchomości nie zawsze jest prostym podziałem na dwie lub więcej części. W niektórych przypadkach nieruchomości muszą być w pierwszej kolejności połączone w jedną całość a następnie dokonuje się ich podziału. Może to wynikać zarówno z uwarunkowań samych działek jak i np. potrzeby rozwoju lokalnej infrastruktury.

ROD – Rodzinne Ogródki Działkowe – Co z nimi?

Czy zapis ustawy o Rodzinnych Ogródkach Działkowych (ROD) jest zgodny z Konstytucją? Sprawa z działkami może mieć duży wpływ na rynek nieruchomości oraz krajowe relacje polityczne. Dotknięci całą sytuacją są także wszyscy działkowcy. Co z tego wyniknie?

Ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych niezgodna z Konstytucją RP

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11.07.2012 r. (sygnatura K 8/10) wprowadza wiele zamieszania w funkcjonowanie ogródków działkowych i faktycznie likwiduje Polski Związek Działkowców – nie oznacza jednak końca ogrodów działkowych jako takich.

Kiedy można stracić ogródek działkowy?

Prawo użytkowania działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym jest ściśle powiązane z członkostwem w Polskim Związku Działkowców – w przypadku jego wygaśnięcia, traci się także prawa do działki.

Jak przekazać ogródek działkowy najbliższym?

Prawo do dysponowania działką w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym nie jest ani dziedziczne, ani nie podlega zwykłemu obrotowi (np. darowiźnie). Istnieją jednak mechanizmy pozwalające na przekazanie działki osobom najbliższym, zarówno za życia, jak i na wypadek śmierci.

Prawa i obowiązki działkowca

Prawa i obowiązki działkowca, czyli to, co możemy robić na działce znajdującej się w rodzinnym ogrodzie działkowym, są ściśle określone. Wszystkie nasze prawa i obowiązki jako działkowca są zarówno na poziomie ustawowym, jak i w statucie oraz w regulaminach Polskiego Związku Działkowców (PZD).

Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Jeśli dysponujemy przydomowym ogrodem, warto zainwestować w odpowiednio okazały (i praktyczny) grill – stacjonarny (np. murowany). W zależności jednak od tego o jak dużej okazałości mówimy oraz od tego czy planujemy dodatkowe udogodnienia (np. wiatę, siedziska) możemy mieć do czynienia z obowiązkiem dokonania odpowiedniego zgłoszenia.

Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Użytkowanie wieczyste jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. Jest zbywalne i umożliwia użytkownikowi działanie w bardzo szerokim zakresie – jest jednak prawem czasowym, a w pewnych okolicznościach może wygasnąć – jakie to niesie za sobą skutki dla użytkownika i innych podmiotów, których prawa związane są z użytkowaniem?

Współwłasność nieruchomości – określenie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej

Zdarza się, że własność nieruchomości należy do kilku osób. Na przykład na działce znajduje się budynek mieszkalny, budynki gospodarcze, ogród oraz dodatkowo przynależą do tej nieruchomości grunty rolne. Jak określić sposób korzystania z nieruchomości wspólnej, kiedy współwłaściciele nie mogą się porozumieć w tej kwestii?

Służebność drogi koniecznej – dostęp do drogi publicznej

Kupując nieruchomość możemy nie zdawać sobie sprawy z faktu, że nie ma ona dostępu do drogi publicznej. Możemy wówczas korzystać z nieruchomości sąsiada – dopóki nie wyczerpie się jego cierpliwość lub wykupić od niego odpowiedni pas ziemi, żeby mieć swobodny dostęp do własnej działki. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się jednak ustanowienie służebności tzw. drogi koniecznej.

Zakup działki budowlanej – o czym należy pamiętać?

Zakup działki budowlanej wiąże się z przeprowadzeniem wielu formalności. Po dokonaniu wyboru lokalizacji warto sprawdzić, czy teren, którym jesteśmy zainteresowani, został przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną, czy też należy do kategorii gruntów rolnych. Warto zaznaczyć, że odrolnienie gruntu wymaga dokonania licznych, dodatkowych formalności.

Przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego – kwestie formalnoprawne

Przyłączenie domu jednorodzinnego do sieci gazowej wymaga dopełnienia wielu formalności. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy spełniamy wymogi określone przepisami prawa budowlanego i energetycznego, a także te ustalone przez dostawcę gazu. Procedura wykonania przyłącza trwa kilka miesięcy.

Wybieramy działkę w zgodzie z feng shui

Wybranie działki w zgodzie z zasadami feng shui wcale nie musi być trudne, wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jaka działka będzie odpowiednia według feng shui? Na co zwrócić uwagę? Czy możemy zająć się tym sami?

Służebność przesyłu – przypadki jej ustanowienia

Przez naszą działkę przechodzi gazociąg. Został on „wkopany” w ziemię. Obowiązujące przepisy nakładają na przedsiębiorcę obowiązek udzielenia informacji niezbędnych do ustanowienia służebności przesyłu i wyliczenia wynagrodzenia z tego tytułu. Kiedy można zażądać ustanowienia służebności przesyłu?

Altana – czy jej budowa wymaga pozwolenia?

Ustawa Prawo budowlane określa kategorie obiektów wymagających pozwolenia na budowę oraz kategorie wymagające jedynie zgłoszenia. Ustawa wymienia tzw. obiekty małej architektury. Często mylnie zalicza się do nich altanę ogrodową. Co do zasady budowa altany wymaga jedynie zgłoszenia, nie pozwolenia na budowę.

Ocieplenie budynków a gwarancje producenta systemu ociepleń

Ocieplenie domu stanowi bardzo ważną kwestię. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że używając materiałów różnych producentów, tracimy gwarancję. Stosując kompletny system ociepleń budynków nie tylko zyskujemy bezpieczeństwo i trwałość, lecz także mamy pewność, że nie stracimy gwarancji, którą zapewnia producent systemu ociepleń.

Kolektory słoneczne – dotacje na zakup i montaż

Kolektory słoneczne to urządzenia służące do bezpośredniej przemiany energii promieniowania słonecznego w ciepło użyteczne (np. służą do podgrzania wody). Ci, którzy chcą je zainstalować, mogą ubiegać się o dotacje na ich zakup i montaż.

Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości

Zima wiąże się z przykrym obowiązkiem dla właścicieli prywatnych domów. Właściciel posesji musi bowiem odśnieżyć ogólnodostępny chodnik znajdujący się przed jego domem. Przechodzień, który dozna uszczerbku na zdrowiu z powodu zaniedbań posiadacza domu jednorodzinnego, może domagać się odszkodowania.

Premia termomodernizacyjna, czyli jak ograniczyć zużycie energii w domu?

Termomodernizacja to proces pozwalający na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Aby pomóc inwestorom w realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych, utworzono Fundusz Termomodernizacji i Remontów, z którego środków pochodzi tzw. premia termomodernizacyjna.

Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?

Opłaty za użytkowanie wieczyste nie będą rosły w takim tempie jak do tej pory. Zmiany w prawie ułatwiają też możliwość uzyskania pełnego prawa własności.

Właściciel ustanawia odrębną własność lokalu na rzecz samego siebie

Istnieje możliwość ustanowienia przez właściciela nieruchomości odrębnej własności lokalu na rzecz samego siebie, w mocy jednostronnej czynności prawnej.

Miejsce postojowe – jako odrębna nieruchomość

Miejsce postojowe znajdujące się w garażu, które jest własnością właściciela lokalu mieszkalnego stanowi odrębną nieruchomość. Ponadto miejsce postojowe nie jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu.

Służebność przesyłu na nieruchomości

Zasadniczym celem służebności przesyłu jest umożliwienie przedsiębiorcom, którzy dostarczają lub odprowadzają płyny, energię elektryczną, pary, gaz do dokonania budowy i eksploatacji urządzeń przesyłowych na danej nieruchomości niebędącą własnością przedsiębiorców.

Balkon – jako część składowa nieruchomości

Balkon może stanowić zarówno część składową nieruchomości, jak i nieruchomości wspólnej. Ustalenie statusu prawnego balkonu ma znaczenie, gdyż ma to istotny związek z kosztami jego utrzymania. Najważniejszą zaletą posiadania balkonu jest zapewnienie mieszkańcom większej przestrzeni i wygody.

Wniosek o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wydawane jest na jego wniosek przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w drodze decyzji administracyjnej. Zezwolenie jest ważne dwa lata od dnia jego wydania, a przedłużenie jego ważności jest nie dopuszczalne.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze dziedziczenia

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca może odbywać się w drodze dziedziczenia ustawowego, dziedziczenia testamentowego oraz w drodze czynności prawnej.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze zasiedzenia

Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość w drodze zasiedzenia powinien uzyskać stosowne zezwolenie. Ponadto obcokrajowiec zobowiązany jest spełnić przesłanki określone przepisami prawa cywilnego.

Rozliczenia z tytułu nakładów w czasie trwania najmu

W czasie trwania najmu zarówno najemca, jak i wynajmujący zobowiązani są dokonywać rozliczeń z tytułu nakładów koniecznych i ulepszających. Najemca może dokonać napraw w sposób samodzielny na koszty wynajmującego, jeżeli wynajmujący po upływie wskazanego przez najemcę terminu nie wykona koniecznych napraw.

Prawo wglądu do elektronicznych ksiąg wieczystych

Każdy podmiot posiada wgląd do elektronicznej księgi wieczystej. W celu wyglądu do księgi elektronicznej, należy skorzystać z przeglądarki Centralnej Informacji. Niezbędna jest także znajomość numeru danej księgi wieczystej, ewentualnie numeru wniosku, pod którym zostało zarejestrowane żądanie założenia nowej księgi – poszukiwanie według innych kryteriów nie przyniesie skutku.

Postępowanie wyjaśniające w razie nieczytelnej księgi wieczystej

Cała procedura związana z przeniesieniem treści widniejącej w dotychczasowej księdze wieczystej do ośrodka migracyjnego celem jej przemigrowania powinna być dokonana w sposób precyzyjny. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości w zakresie niezgodności między księgą w formie elektronicznej a dotychczasową księgą wieczystą należy rozpocząć czynności wyjaśniające.

REKLAMA