REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
rozbiórka
rozbiórka

REKLAMA

REKLAMA

Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki wiąże się z dodatkowymi kosztami inwestycji, które trzeba ponieść za zakup nieruchomości z budynkiem i za usunięcie budynku, którego stan nie nadaje się już do remontu. Ma to również znaczenie w kwestii konieczności opłacenia podatku VAT. Czy można ubiegać się o zwolnienie z płacenia VAT przy zakupie gruntu z budynkiem do rozbiórki?

REKLAMA

\Grunt z budynkiem do rozbiórki, czyli budynkiem, którego stan techniczny nie pozwala na jego dalsze użytkowanie, może być różnie rozpatrywany jeśli chodzi o klasyfikację do celów VAT – można go uznać albo za grunt budowlany, albo za zabudowaną nieruchomość. Jeśli nieruchomość zostanie określona jako grunt budowlany, nabywca będzie zobowiązany do opłacenia podatku VAT, jeśli jako zabudowana, nabywca ma szansę na zwolnienie z opodatkowania transakcji.

Należy płacić VAT czy nie?

Wygodniejszą interpretacją dla nabywcy jest zdefiniowanie działki jako działki zabudowanej, właśnie ze względu na brak konieczności opłacenia podatku VAT od tej transakcji. Warto pamiętać, że podatek ten wynosi 23%, a więc ostatecznie kwota opodatkowania jest znacząca. Najczęściej jednak bierze się pod uwagę zamiar kupującego – czy chce on nabyć grunt i wybudować na nim nowe budynki, czy chce nabyć budynki na nim stojące wraz z gruntem. Jeśli budynki już w momencie zakupu są przeznaczone do rozbiórki, uznaje się, że nabywca kupuje grunt, a więc zobowiązany jest to opłacenia podatku VAT. Niestety tego typu sprawy wymagają każdorazowo rozpatrzenia, dlatego mamy prawo odwołać się do sądu, jeśli uznamy, że wydaną decyzję za nieprawidłową.

Co istotne, od pierwszego zasiedlenia muszą upłynąć co najmniej dwa lata aby uznać ją za działkę zabudowaną.


Rozbiórka – element kosztów nowego budynku?

Zanim przystąpi się do wybudowania nowych budynków na zakupionym terenie, należy najpierw wyburzyć stare, nienadające się do dalszego użytkowania. Wedle przepisów koszty poniesione z tytułu nabycia budynku nadającego się do rozbiórki i jego rozbiórki zaliczane są do kosztów utworzenia nowego budynku, bo bez wyburzenia nie byłoby w ogóle możliwe rozpoczęcie nowej budowy – likwidacja starych obiektów jest wówczas podstawowym warunkiem umożliwiającym realizację całej przyszłej inwestycji. Wobec tego tych wydatków nie można włączyć bezpośrednio do kosztów podatkowych, powiększają one jedynie wartość początkową nowych obiektów, które pojawią się na terenie zajmowanym przez te wyburzone. Jednak to, czy koszty wyburzenia zostaną zaliczone do kosztów nowego budynku czy do kosztów uzyskania przychodu zależy od interpretacji, tak samo jak w przypadku tego, czy grunt z budynkiem do rozbiórki jest gruntem budowlanym, czy zabudowanym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Zwrot podatku VAT za materiały budowlane w 2014 roku

Zobacz także:  Budowa wiaty przed garażem murowanym – Formalności

Zobacz także:  Dobudowa ganku w domu jednorodzinnym

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA