REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Legalizacja samowoli budowlanej – dokumenty i koszty

Justyna Hek
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za samowolę budowlaną uznaje się postawienie budynku mieszkalnego, gospodarczego, użyteczności publicznej czy nawet altany powyżej 25m2 bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Jak wobec tego zalegalizować samowolę budowlaną? Z jakimi kosztami legalizacji powinniśmy się liczyć? Jakich dokumentów potrzebujemy aby starać się o legalizację?

Legalizacja samowoli budowlanej – dokumenty

Wniosek o legalizację samowoli budowlanej należy złożyć do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Nie istnieją wzory takich wniosków, więc wystarczy, że na papierze kancelaryjnym napiszemy własny wniosek. Powinien on zawierać informacje dotyczące danych zgłaszającego, adresu, gdzie znajduje się budynek i opis co chcielibyśmy uzyskać. Do wniosku należy dołączyć także oświadczenie o prawie do własności gruntu – wypełnia się wówczas odpowiedni druk, zaświadczenie o zgodności budynku z miejscowym planem zagospodarowania lub decyzję o warunkach zabudowy – jeśli nie wcześniej działka nie była objęta planem zagospodarowania.

REKLAMA

Koszt legalizacji samowoli budowlanej

REKLAMA

Po złożeniu wszystkich wymienionych wyżej dokumentów i zaakceptowaniu ich poprawności przez inspektora budowlanego, musimy wnieść odpowiednią opłatę, która będzie ostatnim etapem legalizacji. Niestety z reguły koszty legalizacji samowoli budowlanej są bardzo wysokie. Wysokość opłaty zależy także od tego, czy budynek został postawiony bez wcześniejszej próby uzyskania pozwolenia na budowę, czy wybudowano go lekceważąc decyzję odmowną inspektoratu. Oczywiście w pierwszym przypadku opłata będzie nieco niższa. Na przykład za legalizację budynku gospodarczego zapłacimy 25 tys. zł, sklepu do 2500 m3 – 375 tys. zł a parkingu o powierzchni do 1000 m 200 tys. zł. W związku z tym lepiej przed rozpoczęciem budowy sprawdzić, czy powinniśmy uzyskać odpowiednie pozwolenie.

Opłaty związane z legalizacją samowoli budowlanej należy wnieść do 7 dni od momentu kiedy o kwocie opłaty poinformuje nas inspektorat. Jeśli termin nie zostanie dotrzymany, otrzymamy decyzję o konieczności rozbiórki budynku.


Legalizacja i co dalej?

Gdy uda nam się dopilnować wszystkich formalności związanych z legalizacją, nie oznacza to, że możemy już swobodnie korzystać z nieruchomości. Jeśli zalegalizowaliśmy budynek w trakcie budowy, otrzymamy pozwolenie na wznowienie robót, jeśli budynek ukończony – zatwierdzenie projektu budowlanego. Mimo to musimy jeszcze postarać się o pozwolenie na użytkowanie, które uzyskamy po odpowiedniej kontroli ze strony nadzoru budowlanego.

Każdy, kto stara się o legalizację powinien ustalić kiedy doszło do popełnienia samowoli, to znaczy kiedy zakończyła się budowa nieruchomości postawionej bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Ma to znaczenie ze względu na przepisy zmieniające się  na przestrzeni ostatnich 50 lat.

Zobacz także:  Legalizacja samowoli budowlanej – krok po kroku

Zobacz także:  Zakup materiałów budowlanych – Poradnik Inwestora

Zobacz także:  Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Zaoszczędzisz 20 złotych, stracisz 200 tysięcy. Takie są skutki wzrostu wartości domów i mieszkań i niezwaloryzowanej polisy

  Ubezpieczyciele alarmują: setki tysięcy właścicieli mieszkań i domów nie ma świadomości, że trzeba je doubezpieczyć – zaktualizować wartość, by polisy nadal spełniały swoją rolę. Konsekwencje są dramatyczne, szczególnie gdy dojdzie do poważnej szkody. Pożar domu ubezpieczonego jako wart 600 tys. zł może oznaczać stratę 200 tys. zł, gdy jego wartość wzrosłą do 800 tys. zł.

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  Ubezpieczenie mieszkania 2023 – wskazane dopłaty. Mieszkania drożeją i są niedoubezpieczone

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie. 

  REKLAMA