REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?

dom, budynek, ogród Fot. Fotolia
dom, budynek, ogród Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o wydanie warunków zabudowy jest jednym z dokumentów, które musimy złożyć w urzędzie chcąc rozpocząć proces budowlany. Podpowiadamy, jak go wypełnić.

Skąd wziąć formularz o wydanie warunków zabudowy?

Wniosek należy pobrać w pobliskim urzędzie gminy miasta, w którym mieszkamy. Wniosek można pobrać też ze strony internetowej urzędu. Choć poszczególne wnioski z różnych stron internetowych, na pierwszy rzut oka, mogą nieco różnić się nieco między sobą, nie powinniśmy się tym przejmować ponieważ zawsze zawierają te same dane.

REKLAMA

Zobacz także: Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu

Jak wypełnić formularz o wydanie warunków zabudowy?

Wypełniając wniosek, już na tym etapie powinniśmy wiedzieć, jak będzie wyglądała budowa. We wniosku musimy podać informacje na temat tego jak będzie zagospodarowana działka, czyli:

Rodzaj inwestycji – czy planujemy budowę nowego domu od podstaw, czy może rozbudowę już istniejącego budynku.

Lokalizacja – we wniosku będziemy musieli podać dokładny adres działki, na której będzie odbywać się budowa. Potrzebny będzie też numer ewidencyjny działki. Jeśli go nie znamy, uzyskamy go w urzędzie gminy w wydziale geodezji.

REKLAMA

Zagospodarowanie terenu – w tej części musimy zawrzeć informacje o rodzaju inwestycji. Informacje o usytuowaniu budynku na działce, liczbie jego kondygnacji, rodzaju dachu (dwuspadowy, wielospadowy) oraz to, czy w budynku będzie garaż.   

Informacja na temat działki – we wniosku musimy podać informacje jakie wymiary ma działka, ponadto podajemy też powierzchnię zabudowy budynku oraz liczbę miejsc parkingowych (jeśli występują). Podając wymiary działki warto jest podzielić działkę na: zabudowę budynku, część zieloną i dojazd i podać ich powierzchnię w liczbach. Musimy podać też orientacyjną powierzchnię użytkową oraz całkowitą budynku, a także jego kubaturę oraz wysokość.

Woda – we wniosku powinna znaleźć się informacja, czy woda dostarczana do budynku będzie pochodzić ze studni, czy z wodociągu.

Ogrzewanie – określmy, w jaki sposób budynek będzie ogrzewany. Czy będzie to ogrzewanie na gaz, z sieci, na olej opałowy czy inne?

Odprowadzanie ścieków – w jaki sposób planujemy odprowadzać ścieki z budynku, czy za pomocą przydomowej oczyszczalni ścieków, szamba czy kanalizacji.

Usuwanie odpadów –  czyli tzw. śmieci. W jaki sposób planujemy się ich pozbywać. Czy będzie to: pojemnik na śmieci okresowo opróżniamy firmę zajmująca się wywozem śmieci, czy może jakieś inne rozwiązanie.

Media takie jak woda, prąd i gaz – w jaki sposób będą doprowadzone.

Dostęp do drogi publicznej – we wniosku powinniśmy podać nazwę ulicy, numer drogi  z której można wjechać na działkę.

Zobacz także:  Wniosek o wydanie warunków zabudowy krok po kroku

Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku

Do wypełnionego wniosku musimy dołączyć:
– dwie kopie mapy zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000 obejmujące działkę oraz jej otoczenie w odległości trzykrotnej szerokości frontu działki
– na załączonych mapach należy zaznaczyć kolorem czerwonym granice naszej działki, na której będziemy prowadzić inwestycję
–  ponadto na jednej z map należy zaznaczyć miejsce usytuowania budynku i innych planowanych obiektów
– niektóre urzędy mogą wymagać od nas szczegółowych opisów projektowanych budynków a także wstępną koncepcja architektoniczną

Skąd wziąć mapę?

Mapę możemy uzyskać w powiatowym ośrodku geodezji i kartografii.

jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA