REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?

Pozwolenie na budowę.
Pozwolenie na budowę.

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowym obowiązkiem w procesie budowlanym jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Pozwolenie na budowę musimy uzyskać bezwzględnie, kiedy budujemy nowy budynek, nadbudowujemy lub rozbudowujemy stary budynek o nową część. Jednak nie wszystkie budynki lub obiekty budowlane wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Prawo budowlane określa konkretni obiekty, których budowa nie wymaga pozwolenia. Nie znaczy to jednak, że można je wybudować bez jakichkolwiek formalności. Na ogół należy złożyć w Urzędzie Gminy dokument w formie zgłoszenia informujący o chęci wykonania konkretnych prac budowlanych, ich zakresie i terminie wykonania. Na przedstawienie zastrzeżeń co do zgłoszonych prac, Urząd ma ok. 30 dni. Po tym terminie możemy przystąpić do prac.

REKLAMA

Zobacz także: Jak dostać kredyt na budowę domu?

REKLAMA

Są też obiekty, które nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Należą do nich np. „altany i obiekty gospodarcze na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni do 25 m2 w miastach i do 35 m2, poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich”. Ten przepis nie dotyczy jednak ogrodów przydomowych.

Należy pamiętać, że wszelkie przedsięwzięcia budowlane, które wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz przedsięwzięcia w obszarach Natura 2000 wymagają pozwolenia na budowę nawet, jeśli w innych obszarach prawnie podlegałyby tylko zgłoszeniu.

Zobacz także: Zagospodarowanie placu budowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przystępując do budowy jakiegokolwiek obiektu, czy to będzie dom, wiata samochodowa, altana czy np. zbiornik wody, powinniśmy dowiedzieć się, czy musimy uzyskać pozwolenie na budowę, dokonać zgłoszenia chęci wykonania konkretnej pracy budowlanej i sprawdzić, czy nasze zamierzenie nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę. Takiej informacji może udzielić nam Urząd Gminy, inżynier budowlany albo architekt.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA