REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dotyczące umowy o roboty budowlane

Magdalena Przepiórka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2010 r. sejm przyjął nowelizację kodeksu cywilnego, która przewiduje zmiany dotyczące umowy o roboty budowlane. Nowe przepisy są szczególnie ważne dla małych i średnich firm, które uzyskały gwarancje wypłaty wynagrodzeń za zrealizowane prace od inwestorów i wykonawców generalnych.

Zapisz się na nasz newsletter

REKLAMA

Do tej pory podwykonawcy znajdowali się w mało korzystnej sytuacji. Narażeni byli przede wszystkim na nierzetelność swoich kontrahentów, którzy doprowadzali ich do poważnych kłopotów finansowych. Ewentualne procesy sądowe mające na celu wyegzekwowanie od dłużników należności oprócz tego, że ciągnęły się latami i pociągały za sobą niemałe koszty, to często nie przynosiły oczekiwanych efektów.

Nowe regulacje

REKLAMA

Zaproponowane przez ustawodawcę zmiany pozwolą poprawić sytuację na rynku budowlanym. Uczestnicy procesu budowlanego uzyskali bowiem prawo do zgłoszenia żądania udzielenia zabezpieczenia wierzytelności wynikającej z umowy o roboty budowlane. Takim zabezpieczeniem może być m.in. gwarancja bankowa, gwarancja ubezpieczeniowa, akredytywa bankowa.

Poza tym wprowadzono zasadę równego ponoszenia kosztów zabezpieczenia przez inwestora żądającego gwarancji zapłaty. Warto podkreślić, że istnieje możliwość żądania gwarancji na każdym etapie procesu budowlanego, niezależnie od tego czy już przystąpiliśmy do realizacji kontraktu. Jest to szczególnie ważne z uwagi na to w jakiej kondycji finansowej znajduje się inwestor.

W świetle nowych przepisów, jeśli umowa gwarancji zapłaty nie zostanie podpisana w wyznaczonym terminie z winy inwestora, będzie można odstąpić od umowy o roboty budowlane. Ten termin nie może być jednak krótszy niż 30 dni. W tym czasie inwestor będzie miał możliwość załatwienia koniecznych formalności związanych z udzieleniem gwarancji. Koszty udzielenia gwarancji obie strony ponoszą po połowie.

Zobacz również serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Brak ochrony

Należy podkreślić, że nowe przepisy nie dają ochrony podwykonawcom, którzy wykonują pracę bez wiedzy inwestorów, na zlecenie wykonawcy głównego. Ustawodawca objął parasolem bezpieczeństwa tylko te firmy, które ponoszą realne ryzyko. Oznacza to, że interesy architektów, inżynierów, urbanistów geodetów, przedsiębiorców z branży wynajmu sprzętu budowlanego, rusztowań, transportu, producentów materiałów i maszyn budowlanych, nadal pozostają bez ochrony, mimo tego, że ich rola w procesie budowlanym jest znaczna.

Zobacz również serwis: Najem

REKLAMA

Zdaniem ekspertów nowa regulacja może spowodować w niewielkim stopniu podniesienie kosztów inwestycji. Zwracają uwagę również na fakt, że solidarna odpowiedzialność generalnego wykonawcy i inwestora jest pozorna, ponieważ najczęściej inwestora nie ma, a generalny wykonawca i podwykonawca zgłaszają wniosek o upadłości.

Wprowadzone przepisy mają charakter cywilnoprawny i nadano im charakter bezwzględnie obowiązujący, a przewidziane w nich instrumenty gwarancyjne pozwolą zapewnić podmiotom uczestniczącym w procesie inwestycyjnym rzetelność kupiecką i gospodarczą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA