Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

REKLAMA
REKLAMA
Czym jest gwarancja zapłaty?
REKLAMA
Gwarancja jest zabezpieczeniem terminowej zapłaty umówionego wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych. Może zostać udzielona na każdym etapie prac, nie tylko w momencie podpisywania umowy. Gwarancja może być udzielona przez bank, ubezpieczyciela, w formie akredytywy lub poręczenia.
Komu przysługuje żądanie gwarancji?
Z żądaniem udzielenia gwarancji może wystąpić wykonawca (żądanie od inwestora) oraz podwykonawca (żądanie od wykonawcy głównego). Jest to zamknięty krąg podmiotów uprawnionych do żądania gwarancji, co oznacza, iż ochroną nie są objęci wszyscy uczestnicy procesu budowlanego, m.in. architekci, inżynierowie, urbaniści, geodeci, przedsiębiorcy z branży wynajmu sprzętu budowlanego, przedsiębiorcy świadczący usługi transportowe, producenci materiałów i maszyn budowlanych.
Tryb udzielania gwarancji
Z żądaniem udzielenia gwarancji zapłaty występuje przedsiębiorca budowlany. Jeżeli inwestor w terminie wyznaczonym przez przedsiębiorcę, nie krótszym niż 45 dni, nie wywiąże się ze swojego obowiązku, wówczas wykonawca ma prawo do odstąpienia od umowy z winy inwestora, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Należy podkreślić, iż inwestor nie może ograniczać możliwości żądania gwarancji przez wykonawcę (np. nie może zakazać takiego żądania w umowie zawieranej z wykonawcą). Odstąpienie inwestora od umowy z powodu żądania przez firmę gwarancji zapłaty jest bezskuteczne. Brak żądanej gwarancji będzie przeszkodą w wykonywaniu robót budowlanych z przyczyn dotyczących inwestora. W takiej sytuacji inwestor nie będzie mógł odmówić wypłaty wynagrodzenia, mimo niewykonania robót przez wykonawcę, jeżeli ten był gotów je wykonać.
Koszty i wysokość gwarancji
Koszty wystawienia gwarancji inwestor i wykonawca ponoszą po połowie. Wysokość gwarancji można ustalić dowolnie, z tymże nie może być ona wyższa niż łączna wartość wynagrodzenia należnego z tytułu umowy i robót dodatkowych lub koniecznych do wykonania umowy.
Kontrowersje wokół gwarancji zapłaty.
Ze szczególną krytyką w projekcie nowelizacji Kodeksu cywilnego spotkał się przede wszystkim zamknięty i bardzo ograniczony krąg podmiotów uprawnionych do żądania gwarancji zapłaty. Podkreślana jest kluczowa rola innych uczestników procesu budowlanego (architekci, inżynierowie, dostawcy materiałów, itd.) w realizacji inwestycji, którzy zostali pominięci w projekcie i nie objęci ochroną.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA