REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie obiekty budowlane zwolnione są z pozwolenia na budowę?

Obiekty budowlane zwolnione z pozwolenia na budowę.
Obiekty budowlane zwolnione z pozwolenia na budowę.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo Budowlane w przypadku pewnej, ściśle określonej grupy obiektów, zezwala na ich budowę bez konieczności uzyskania Pozwolenia na Budowę. Większość z nich wymaga jednak formy Zgłoszenia zamiaru budowy.

Obiekty budowlane zwolnione z konieczności uzyskania Pozwolenia na Budowę, a wymagające Zgłoszenia można podzielić na kilka grup tematycznych:

REKLAMA

- obiekty związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową – ważne jest, żeby pamiętać, że dotyczy to już istniejącej działki siedliskowej, to znaczy obszaru z już istniejącym lub wyznaczonym układem zabudowy gospodarczej i mieszkalnej. Przed przystąpieniem do zamierzenia budowlanego należy dokładnie przestudiować, jakie obiekty gospodarcze i o jakiej powierzchni zabudowy są zwolnione z pozwolenia na budowę,

- małe obiekty związane z Koleją, leżące w granicach terenów kolejowych należących do Skarbu Państwa,

- roboty budowlane dotyczące parkingów jak: parkometry z własnym zasilaniem, miejsca postojowe do 10 stanowisk, zatoki parkingowe, na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych,

Zobacz także: Czym jest teren uzbrojony?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- roboty budowlane dotyczące urządzeń sportowych, jak: boiska, korty tenisowe, bieżnie służące do rekreacji,

- niewielkie obiekty i prace budowlane związane ze zbiornikami wodnymi naturalnymi i projektowanymi związane z gospodarką wodną w tym pierzeniem i upustem wody, budową przydomowych oczek wodnych i basenów, budową pomostów do cumowaniem niewielkich jednostek pływających, uprawianiem wędkarstwa i rekreacją oraz umocnieniem brzegów. Wszystkie te obiekty i prace w obrębie rzek żeglownych, parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin wymagają jednak Pozwolenia na Budowę i w tym przypadku nie wystarcza tylko czynności Zgłoszenia,

Zobacz także: Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?

- indywidualne przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę,

- roboty związane z Instalacjami – elektroenergetycznymi, wodociągowymi, kanalizacyjnymi, gazowymi, cieplnymi i telekomunikacyjnymi w zakresie przyłączy, linii kablowych, kanalizacji kablowej oraz instalacji zbiornikowej na gaz płynny,

Zobacz także: Czy warto stosować energooszczędne technologie?

- budowa ogrodzeń, montowanie krat w budynkach wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków budowa małej architektury w miejscach publicznych,

- pochylnie dla osób niepełnosprawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA