REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie obiekty budowlane zwolnione są z pozwolenia na budowę?

Obiekty budowlane zwolnione z pozwolenia na budowę.
Obiekty budowlane zwolnione z pozwolenia na budowę.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo Budowlane w przypadku pewnej, ściśle określonej grupy obiektów, zezwala na ich budowę bez konieczności uzyskania Pozwolenia na Budowę. Większość z nich wymaga jednak formy Zgłoszenia zamiaru budowy.

Obiekty budowlane zwolnione z konieczności uzyskania Pozwolenia na Budowę, a wymagające Zgłoszenia można podzielić na kilka grup tematycznych:

REKLAMA

- obiekty związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową – ważne jest, żeby pamiętać, że dotyczy to już istniejącej działki siedliskowej, to znaczy obszaru z już istniejącym lub wyznaczonym układem zabudowy gospodarczej i mieszkalnej. Przed przystąpieniem do zamierzenia budowlanego należy dokładnie przestudiować, jakie obiekty gospodarcze i o jakiej powierzchni zabudowy są zwolnione z pozwolenia na budowę,

- małe obiekty związane z Koleją, leżące w granicach terenów kolejowych należących do Skarbu Państwa,

- roboty budowlane dotyczące parkingów jak: parkometry z własnym zasilaniem, miejsca postojowe do 10 stanowisk, zatoki parkingowe, na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych,

Zobacz także: Czym jest teren uzbrojony?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- roboty budowlane dotyczące urządzeń sportowych, jak: boiska, korty tenisowe, bieżnie służące do rekreacji,

- niewielkie obiekty i prace budowlane związane ze zbiornikami wodnymi naturalnymi i projektowanymi związane z gospodarką wodną w tym pierzeniem i upustem wody, budową przydomowych oczek wodnych i basenów, budową pomostów do cumowaniem niewielkich jednostek pływających, uprawianiem wędkarstwa i rekreacją oraz umocnieniem brzegów. Wszystkie te obiekty i prace w obrębie rzek żeglownych, parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin wymagają jednak Pozwolenia na Budowę i w tym przypadku nie wystarcza tylko czynności Zgłoszenia,

Zobacz także: Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?

- indywidualne przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę,

- roboty związane z Instalacjami – elektroenergetycznymi, wodociągowymi, kanalizacyjnymi, gazowymi, cieplnymi i telekomunikacyjnymi w zakresie przyłączy, linii kablowych, kanalizacji kablowej oraz instalacji zbiornikowej na gaz płynny,

Zobacz także: Czy warto stosować energooszczędne technologie?

- budowa ogrodzeń, montowanie krat w budynkach wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków budowa małej architektury w miejscach publicznych,

- pochylnie dla osób niepełnosprawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

Amarylis – najpiękniejszy kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę, a zakwitnie na Święta [Wskazówki]

Oto najpiękniejszy i najbardziej okazały kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę w listopadzie i zacznij podlewać, a zakwitnie w grudniu na Święta. Jaką ziemię powinien mieć? Czy uprawa jest trudna? Oto kilka wskazówek.

10 największych miast świata [LISTA]

Są dane na 2024 rok. Największe miasta świata pod względem liczby mieszkańców znajdują się w Japonii, Indiach, Chinach, Bangladeszu, Brazylii, Egipcie i Meksyku. Które miasto jest największe na świecie?

REKLAMA

Rządowy Portal DOM - czy będzie pomocny dla kupujących nieruchomości?

Portal DOM to jeden z pomysłów projektu nowelizacji ustawy deweloperskiej. Ma on poprawić przejrzystość rynku m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań deweloperskich i z rynku wtórnego. Jak oceniają ten pomysł deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście pomóc kupującym? 

Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

REKLAMA

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

REKLAMA