REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Zastosowanie opisanych materiałów budowlanych i optymalnych konstrukcji budowlanych, pozwoli obniżyć zużycie energii, a ponadto zapewni nam zdrowy mikroklimat pomieszczeń, ponieważ wymienione produkty wykonane są materiałów naturalnych. Fot. Röben
Zastosowanie opisanych materiałów budowlanych i optymalnych konstrukcji budowlanych, pozwoli obniżyć zużycie energii, a ponadto zapewni nam zdrowy mikroklimat pomieszczeń, ponieważ wymienione produkty wykonane są materiałów naturalnych. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Ilość zużywanej energii, w każdym domu, uzależniona jest od zastosowanych w nim materiałów i technologii budowlanych. Koszty eksploatacji rozwiązań energooszczędnych są niższe i przyjazne dla środowiska. Największa ilość energii w domach zużywana jest na ich ogrzewanie, dlatego powinniśmy wybrać materiały pozwalające zatrzymywać ciepło w domu.

Jak zatrzymać ciepło w domu?

REKLAMA

Około 70% energii, w budynkach mieszkalnych, zużywamy na ogrzewanie pomieszczeń. Obniżmy rachunki za ogrzewanie, jeśli zastosujemy materiały budowlane i rozwiązania konstrukcyjne, które umożliwią zatrzymanie ciepła w domu. Dlatego dobrze jest wybrać pustaki ceramiczne o dobrych wskaźnikach termoizolacyjności, np. firmy Röben Thermoziegel. Ich właściwości wynikają głównie z porowatej struktury. Mikropory wypełnione są powietrzem, dlatego pełnią funkcję dobrego izolatora. Ponadto warto wiedzieć, że pustaki i inne ceramiczne materiały budowlane – cegły i dachówki wypalane z gliny – osiągają wysokie parametry akumulacyjności cieplnej, dzięki swojej stosunkowo dużej gęstości. Bardzo ważne jest zastosowanie materiałów zapewniających właściwą izolację termiczną na całej powierzchni budynku, gdyż ciepłe powietrze ucieka przez ściany budynku, fundamenty, dach i inne elementy konstrukcyjne.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

Jakie parametry powinna mieć ściana trójwarstwowa?

Na termoizolacyjność budynku ma wpływ, oprócz materiałów o odpowiedniej gęstości, właściwa ochrona przed wilgotnością i odpowiednia izolacja. Najlepsze wyniki w tym zakresie osiągają budynki, których przegrody zewnętrzne zbudowano przy użyciu technologii ścian trójwarstwowych. Ściana taka składa się z trzech warstw, odpowiadają one za izolację cieplną i stałą cyrkulację powietrza. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ceramicznych pustaków poryzowanych do wzniesienia warstwy nośnej, wełny mineralnej lub styropianu dla zapewnienia izolacji, szczeliny wentylacyjnej oraz ściany osłonowej w postaci muru z cegieł. Właściwości termoizolacyjne ściany trójwarstwowej można dodatkowo podnieść, poprzez zastosowanie pustaków szlifowanych. Do ich murowania stosuje się specjalną zaprawę klejową i bardzo cienką spoinę, w ten sposób minimalizuje się powstawanie mostków termicznych, które w dużym stopniu są odpowiedzialne za straty ciepła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wentylacja i klimatyzacja

REKLAMA

Efektywność systemu wentylacyjnego ma wpływ na parametry termoizolacyjne ścian zewnętrznych. Ze względu na to, że woda dobrze przewodzi ciepło, ściana, która nasiąknie wilgocią powoduje wzmożone przenikanie ciepła z wnętrza budynku do otoczenia. Natomiast niskie temperatury przyczyniają się do powstawania większego zawilgocenia. Dlatego ważne jest zapewnienie optymalnej wentylacji, która będzie odprowadzać wodę w wnętrza pomieszczeń i konstrukcji ściany.

Równie ważne jest zastosowanie materiałów budowlanych, które w ciepłe dni, będą się wolno nagrzewać, dobrze sprawdzą się wszystkie produkty ceramiczne. Warto pamiętać, że oprócz ścian istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniej temperatury pełni też pokrycie dachowe. Lekkie pokrycia dachowe nagrzewają się szybko, nagrzewają tym samym powierzchnie znajdujące się pod nimi. Jest to szczególnie nieprzyjemne, jeśli powierzchnie na poddaszu należą do przestrzeni użytkowych. Aby tego uniknąć należy wykorzystać ciężkie pokrycia dachowe, np. dachówki ceramiczne, w połączeniu z warstwą izolacji, np. wełny mineralnej.

Zobacz także: Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?

Zastosowanie opisanych materiałów budowlanych i optymalnych konstrukcji budowlanych, pozwoli obniżyć zużycie energii, a ponadto zapewni nam zdrowy mikroklimat pomieszczeń, ponieważ wymienione produkty wykonane są materiałów naturalnych.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA