Jakie są zasady energooszczędnego budowania?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy budynek jest energooszczędny?
Przyjmuje się, że budynek jest energooszczędny, gdy jego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku wynosi mniej niż 70 kWh/m2.
REKLAMA
- Dom energooszczędny to budynek, w którym zastosowane rozwiązania i materiały umożliwiają ograniczenie do minimum strat energii. Przede wszystkim chodzi o koszty ogrzewania, które we współcześnie wznoszonych budynkach wynoszą ok. 65 proc. kosztów jego utrzymania – mówi mgr inż. arch. Paweł Tropisz z łódzkiej firmy 2D-3D, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Aby to osiągnąć niezbędna jest prawidłowa izolacja cieplna, uzyskana dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów budowlanych, szczelnej wentylacji oraz ochronie tak zwanych mostków termicznych - dodaje Paweł Tropisz.
Co wziąć pod uwagę w czasie planowania projektu budynku?
Do planowania projektu domu należy podejść systemowo i uwzględnić w nim wszystkie elementy konstrukcyjno-budowlane oraz komponenty grzewczo-wentylacyjne. W czasie wybierania projektu, należy zwrócić uwagę na bryłę domu, ochronę mostków termicznych i możliwość wykorzystania naturalnej energii słonecznej, a także na jakość materiałów, które zostaną wykorzystane do budowy.
Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?
Jak zminimalizować mostki termiczne?
REKLAMA
Powstawanie mostków termicznych ograniczymy, wybierając prostą bryłę budynku, ma to kluczowe znaczenie w budownictwie energooszczędnym. Mostki termiczne powstają na skutek niedoskonałości w izolacji lub w konstrukcji budynku, przez nie następuje znaczna utrata ciepła. Najczęściej tworzą się w wyniku zastosowania błędnych rozwiązań projektowych lub nieprawidłowego wykonawstwa.
Z mostkami termicznymi mamy zazwyczaj do czynienia w ościeżach okien i drzwi, w nadprożach, wieńcach stropu nad piwnicą oraz na połączeniu płyt balkonowych ze stropem. Wybór właściwych rozwiązań uchroni nas przed utratami ciepła spowodowanymi przez te czynniki.
- Przez dach może uciekać 25-30 proc. ciepła, przez piwnicę do 10-15 proc., podobnie jak przez okna i drzwi. Przez nieprawidłowo zaizolowane ściany dom może tracić nawet do 30 proc. ciepła – mówi Bartłomiej Bafia z zakopiańskiej firmy Majster Materiały Budowlane, ekspert budowy SILKA YTONG. – Ponadto grubsza zaprawa murarska również powoduje powstawanie mostków termicznych oraz utratę ciepła przez poziome i pionowe spoiny. Dlatego tak ważny jest wybór dobrych jakościowo materiałów ściennych – dodaje Bartłomiej Bafia.
Jak wykorzystać naturalną energię?
REKLAMA
Wykorzystanie naturalnych źródeł energii, na przykład promieni słonecznych, pozwoli nam uzyskać cenny zysk ciepła. Ważne jest, by promienie słoneczne, jak najdłużej padały, na jak największą powierzchnię budynku. Istotne jest też uwzględnienie kilku prostych zasad dotyczących rozmieszczenia pomieszczeń.
- Większe pokoje, na przykład salon, powinien być zaplanowany od strony południowej, zaś garaż lub pomieszczenie gospodarcze od północnej – mówi mgr inż. arch. Paweł Tropisz z łódzkiej firmy 2D-3D, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Zalecany jest również buforowy układ pomieszczeń, w którym pomieszczenia sąsiadujące utrzymują zbliżoną temperaturę - amplituda wynosi nie więcej niż 8 stopni Celsjusza – dodaje Paweł Tropisz.
Ważne jest też, żeby pamiętać o odpowiednie dobranie okien w stosunku do stron świata. Najwięcej ciepła pochodzące z zewnątrz, zapewnimy sobie poprzez duże okna od południa, natomiast od strony północnej warto ograniczyć powierzchnie przeszkleń z powodu na niewielkie nasłonecznienie i słabszą izolacyjność termiczną okien.
Zobacz także: Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?
A co ze ścianami?
Przez ściany ucieka ok. 30% ciepła. Z tego powodu właśnie warto zainwestować w materiały pozwalające na osiągnięcie optymalnej izolacyjności termicznej ścian i akumulacji ciepła, czyli takie, które uzyskają jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U. Wymagania termiczne dla budynków energooszczędnych są coraz bardziej restrykcyjne. Wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych w budynku energooszczędnym powinna wynosić od 0,15 do 0,20 W/m2K.
– W praktyce dom energooszczędny zużywa o 30 proc. mniej energii do ogrzewania niż dom typowy, czyli zgodny z obowiązującymi wymaganiami izolacyjności cieplnej stawianym przegrodom budowlanym według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury – dodaje mgr inż. arch. Paweł Tropisz z łódzkiej firmy 2D-3D, ekspert budowy SILKA i YTONG.
REKLAMA
REKLAMA