Dom z podpiwniczeniem czy bez?
REKLAMA
REKLAMA
Piwnica kiedyś
Patrząc na budynki wykonane kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu trudno znaleźć dom bez piwnicy. Był to pewien rodzaj izolacji od gruntu. Po drugie – dawne sposoby ogrzewania wymagały miejsca na składowanie opału na zimę.
REKLAMA
Piwnica dziś
Obecnie nowoczesne materiały budowlane, technologie wykonania izolacji fundamentów i podłóg na gruncie oraz sposoby ogrzewania budynków pozwalają zrezygnować z budowania piwnicy, co zmniejsza również koszty całej inwestycji.
Zobacz także: Czy piwnica może stanowić dodatkowe pomieszczenie mieszkalne?
Szacuje się, że średnia cena 1m² powierzchni użytkowej piwnicy jest dwukrotnie niższa niż pozostałej części budynku, a wybudowanie piwnicy podnosi koszty budowy całego domu o około 10-20%.
Warunki terenowe
Za budową piwnicy przemawia fakt posiadania małej działki, na której nie ma miejsca na garaż lub budynek gospodarczy. Przez budowę podpiwniczenia i ograniczenie powierzchni zabudowy domu możemy zyskać teren na ogród z tarasem. Ukształtowanie terenu może mieć wpływ na decyzję co do budowy piwnicy. Przy działkach pochyłych warto rozważyć budowę domu z częściowym podpiwniczeniem, ale należy pamiętać o kosztach związanych z posadowieniem budynku na ławach schodkowych. Z budowy piwnicy warto jednak zrezygnować, gdy na działce utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych. Można oczywiście wykonać izolacje, która ochroni budynek, ale jest ona kosztowna i bywa zawodna.
Zobacz także: Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?
Obejrzyj także: Projekty domów jednorodzinnych
REKLAMA
REKLAMA