REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ekspert firmy Xella Polska
Eksperci Budowy SILKA YTONG.
Czym kierować się przy wyborze gotowego projektu, tak, żeby uwzględnić wszystkie nasze wymagania i potrzeby?
Czym kierować się przy wyborze gotowego projektu, tak, żeby uwzględnić wszystkie nasze wymagania i potrzeby?

REKLAMA

REKLAMA

Gotowe projekty domów jednorodzinnych nie są niepowtarzalne, ale przy najmniej są to już sprawdzone rozwiązania. Gotowy projekt jest zazwyczaj atrakcyjną propozycją dla inwestora. Czym kierować się przy wyborze gotowego projektu indywidualnego tak, żeby uwzględnić wszystkie nasze wymagania i potrzeby?

Czy warto wybrać gotowy projekt?

Na rynku jest coraz bardziej zróżnicowana i obszerna oferta gotowych projektów domów. Mamy możliwość obejrzenia gotowych propozycji w katalogu, a nawet wizualizacji. Jest to duże ułatwienie dla inwestora, dzięki temu łatwiej jest sobie wyobrazić swój przyszły dom.

REKLAMA

- Projekt gotowy jest solidną propozycją za rozsądne pieniądze – mówi arch. Dorota Palmączyńska z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG – Przeglądanie oferty projektów gotowych pomaga inwestorom skonkretyzować swoje wizje i potrzeby. Ponadto wybór projektu gotowego zdecydowanie skraca czas oczekiwania na dokumentację projektową – dodaje Dorota Palmączyńska.

Jakie są Twoje potrzeby?

Projekt domu powinien być zgodny z trybem naszego życia. Prawie zawsze można dostosować projekt tak, żeby odpowiadał naszym wymaganiom. Jest to możliwe, jeśli adaptacją zajmuje się architekt posiadający odpowiednie uprawnienia. Jeśli często odwiedzają nas goście, pomyślmy o pokoju gościnnym i dodatkowej łazience. Jeśli musimy czasem popracować w domu, warto wybrać projekt, który uwzględnia pokój do pracy bądź gabinet.

Zobacz także: Jak zbudować idealny dom w pięciu krokach?

- Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć układ pokoi i powiązać to z ich funkcjami użytkowymi. – zwraca uwagę ekspert budowy YTONG Danuta Piotrowska z firmy „Twoja Budowa”. – Na przykład nasłonecznienie pomieszczeń zależy od tego, na którą stronę świata wychodzą okna, więc idealnym rozwiązaniem na rozplanowanie salonu jest południowy zachód. Jeśli zależy nam np. na jasnej kuchni połączonej z jadalnią, to należy takie życzenie zasygnalizować już na etapie wyboru projektu – dodaje Danuta Piotrowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka technologia będzie odpowiednia?

Oprócz wizualnych aspektów, powinniśmy również zwrócić uwagę na elementy techniczne, takie jak, na przykład układ grzewczy, system wentylacyjny czy materiał, w jakim budynek został zaprojektowany. W przyszłości będzie to miało wpływ na koszty eksploatacji domu, w tym wydatki na ogrzewanie. Trzeba też pamiętać o tym, że finalny koszt budowy domu zależy od wyboru poszczególnych rozwiązań.

Jeśli decydujemy się na ogrzewanie piecem na drewno, musimy uwzględnić większą powierzchnię domu (co najmniej o 6 m) oraz zaplanować miejsce do składowania drewna.

Czy warto korzystać ze wsparcia specjalisty?

Nawet, jeśli wiemy dokładnie czego chcemy, powinniśmy skonsultować się z ekspertem. Czasami nasza wizja może nie być możliwa do zrealizowania.

REKLAMA

- Podczas rozmowy z ekspertem można dopasować preferencje klienta do jego możliwości finansowych. – mówi ekspert budowy YTONG Danuta Piotrowska z firmy „Twoja Budowa”. –
Sprawdzonym rozwiązaniem jest także wspólne „prześledzenie powierzchni” pod kątem ilości mieszkańców, ich wymagań, czy przyzwyczajeń – dodaje ekspert budowy YTONG.

Na etapie wyboru projektu powinniśmy też podjąć decyzje dotyczące zagospodarowania poddasza, także tego czy kuchnia będzie otwarta czy zamknięta, ponieważ możliwości adaptacyjne mogą okazać się ograniczone i kosztowne.

- Profesjonalny kosztorysant powinien uwzględnić wszystkie wydatki, które będę poniesione podczas budowy domu, zwłaszcza w procesie adaptacji projektu – mówi Jan Sokołowski z firmy kosztorysowej „BOWO” – Dodatkowe koszty zazwyczaj generuje zmiana wizji inwestora lub zakup produktów o innych parametrach niż te, które założono w trakcie wyliczeń. Przykładowo mogą to być inne niż planowane dachówki lub panele podłogowe – tłumaczy Sokołowski.

Na jakie pułapki jesteśmy narażeni?

REKLAMA

- Ważne jest, aby zanim inwestor zdecyduje się na zakup projektu gotowego, szczegółowo przestudiował plan zagospodarowania przestrzennego dla swojej działki budowlanej – radzi arch. Dorota Palmączyńska z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. – Zdarza się, że kupiony projekt jest niezgodny z wymogami np. ma płaski dach, a według planu musi być dwu- lub wielospadowy. Staramy się uczulać klientów na te aspekty i pomagamy im wybrać projekt spełniający wymagane kryteria – dodaje Dorota Palmączyńska.

Możemy uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości, dzięki gruntownemu przygotowaniu się do zakupu projektu. Warto porozmawiać z ekspertami, poszukać gotowych realizacji, odwiedzić fora internetowe i zebrać jak najwięcej informacji.

- Dom może być dla inwestorów spełnieniem marzeń, a także przejawem prestiżu – mówi Wojciech Szymankiewicz, kosztorysant Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. – Najlepiej jednak, gdy jest rozsądnie zaplanowaną i zrealizowaną inwestycją. – podsumowuje Szymankiewicz.

Zobacz także: Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?

Jednak nie przewidzimy wszystkich naszych przyszłych potrzeb. Nasze obecne wymagania mogą się z czasem zmienić i nie unikniemy tego.

Ile kosztuje projekt?

Koszt zakupu projektu gotowego jest niewielki w porównaniu z kosztem całej inwestycji, zazwyczaj jest to 0,5% wydatków poniesionych w całym procesie budowy domu. Jednak przemyślany wybór gotowego projektu domu oszczędzi nam wyższych kosztów w przyszłości.

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA