REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ekspert firmy Xella Polska
Eksperci Budowy SILKA YTONG.
Czym kierować się przy wyborze gotowego projektu, tak, żeby uwzględnić wszystkie nasze wymagania i potrzeby?
Czym kierować się przy wyborze gotowego projektu, tak, żeby uwzględnić wszystkie nasze wymagania i potrzeby?

REKLAMA

REKLAMA

Gotowe projekty domów jednorodzinnych nie są niepowtarzalne, ale przy najmniej są to już sprawdzone rozwiązania. Gotowy projekt jest zazwyczaj atrakcyjną propozycją dla inwestora. Czym kierować się przy wyborze gotowego projektu indywidualnego tak, żeby uwzględnić wszystkie nasze wymagania i potrzeby?

Czy warto wybrać gotowy projekt?

Na rynku jest coraz bardziej zróżnicowana i obszerna oferta gotowych projektów domów. Mamy możliwość obejrzenia gotowych propozycji w katalogu, a nawet wizualizacji. Jest to duże ułatwienie dla inwestora, dzięki temu łatwiej jest sobie wyobrazić swój przyszły dom.

REKLAMA

- Projekt gotowy jest solidną propozycją za rozsądne pieniądze – mówi arch. Dorota Palmączyńska z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG – Przeglądanie oferty projektów gotowych pomaga inwestorom skonkretyzować swoje wizje i potrzeby. Ponadto wybór projektu gotowego zdecydowanie skraca czas oczekiwania na dokumentację projektową – dodaje Dorota Palmączyńska.

Jakie są Twoje potrzeby?

Projekt domu powinien być zgodny z trybem naszego życia. Prawie zawsze można dostosować projekt tak, żeby odpowiadał naszym wymaganiom. Jest to możliwe, jeśli adaptacją zajmuje się architekt posiadający odpowiednie uprawnienia. Jeśli często odwiedzają nas goście, pomyślmy o pokoju gościnnym i dodatkowej łazience. Jeśli musimy czasem popracować w domu, warto wybrać projekt, który uwzględnia pokój do pracy bądź gabinet.

Zobacz także: Jak zbudować idealny dom w pięciu krokach?

- Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć układ pokoi i powiązać to z ich funkcjami użytkowymi. – zwraca uwagę ekspert budowy YTONG Danuta Piotrowska z firmy „Twoja Budowa”. – Na przykład nasłonecznienie pomieszczeń zależy od tego, na którą stronę świata wychodzą okna, więc idealnym rozwiązaniem na rozplanowanie salonu jest południowy zachód. Jeśli zależy nam np. na jasnej kuchni połączonej z jadalnią, to należy takie życzenie zasygnalizować już na etapie wyboru projektu – dodaje Danuta Piotrowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka technologia będzie odpowiednia?

Oprócz wizualnych aspektów, powinniśmy również zwrócić uwagę na elementy techniczne, takie jak, na przykład układ grzewczy, system wentylacyjny czy materiał, w jakim budynek został zaprojektowany. W przyszłości będzie to miało wpływ na koszty eksploatacji domu, w tym wydatki na ogrzewanie. Trzeba też pamiętać o tym, że finalny koszt budowy domu zależy od wyboru poszczególnych rozwiązań.

Jeśli decydujemy się na ogrzewanie piecem na drewno, musimy uwzględnić większą powierzchnię domu (co najmniej o 6 m) oraz zaplanować miejsce do składowania drewna.

Czy warto korzystać ze wsparcia specjalisty?

Nawet, jeśli wiemy dokładnie czego chcemy, powinniśmy skonsultować się z ekspertem. Czasami nasza wizja może nie być możliwa do zrealizowania.

REKLAMA

- Podczas rozmowy z ekspertem można dopasować preferencje klienta do jego możliwości finansowych. – mówi ekspert budowy YTONG Danuta Piotrowska z firmy „Twoja Budowa”. –
Sprawdzonym rozwiązaniem jest także wspólne „prześledzenie powierzchni” pod kątem ilości mieszkańców, ich wymagań, czy przyzwyczajeń – dodaje ekspert budowy YTONG.

Na etapie wyboru projektu powinniśmy też podjąć decyzje dotyczące zagospodarowania poddasza, także tego czy kuchnia będzie otwarta czy zamknięta, ponieważ możliwości adaptacyjne mogą okazać się ograniczone i kosztowne.

- Profesjonalny kosztorysant powinien uwzględnić wszystkie wydatki, które będę poniesione podczas budowy domu, zwłaszcza w procesie adaptacji projektu – mówi Jan Sokołowski z firmy kosztorysowej „BOWO” – Dodatkowe koszty zazwyczaj generuje zmiana wizji inwestora lub zakup produktów o innych parametrach niż te, które założono w trakcie wyliczeń. Przykładowo mogą to być inne niż planowane dachówki lub panele podłogowe – tłumaczy Sokołowski.

Na jakie pułapki jesteśmy narażeni?

REKLAMA

- Ważne jest, aby zanim inwestor zdecyduje się na zakup projektu gotowego, szczegółowo przestudiował plan zagospodarowania przestrzennego dla swojej działki budowlanej – radzi arch. Dorota Palmączyńska z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. – Zdarza się, że kupiony projekt jest niezgodny z wymogami np. ma płaski dach, a według planu musi być dwu- lub wielospadowy. Staramy się uczulać klientów na te aspekty i pomagamy im wybrać projekt spełniający wymagane kryteria – dodaje Dorota Palmączyńska.

Możemy uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości, dzięki gruntownemu przygotowaniu się do zakupu projektu. Warto porozmawiać z ekspertami, poszukać gotowych realizacji, odwiedzić fora internetowe i zebrać jak najwięcej informacji.

- Dom może być dla inwestorów spełnieniem marzeń, a także przejawem prestiżu – mówi Wojciech Szymankiewicz, kosztorysant Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. – Najlepiej jednak, gdy jest rozsądnie zaplanowaną i zrealizowaną inwestycją. – podsumowuje Szymankiewicz.

Zobacz także: Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?

Jednak nie przewidzimy wszystkich naszych przyszłych potrzeb. Nasze obecne wymagania mogą się z czasem zmienić i nie unikniemy tego.

Ile kosztuje projekt?

Koszt zakupu projektu gotowego jest niewielki w porównaniu z kosztem całej inwestycji, zazwyczaj jest to 0,5% wydatków poniesionych w całym procesie budowy domu. Jednak przemyślany wybór gotowego projektu domu oszczędzi nam wyższych kosztów w przyszłości.

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA