Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?
REKLAMA
REKLAMA
Który system lepszy?
Przez wiele lat w Polsce najbardziej popularnym systemem budowania był tak zwany system gospodarczy. Oznacza to, że inwestor samodzielnie nadzoruje poszczególne prace, zatrudnia fachowców do określonych zadań, a wiele z nich wykonuje samodzielnie. Obecnie proporcja ta uległa zmianie, fachowe ekipy budowlane wykonują szerszy zakres prac, od budowy domu od fundamentów, poprzez wykończenie wnętrza a kończąc na funkcji inwestora zastępczego. Inwestor zaś kontroluje tylko postęp prac budowlanych.
REKLAMA
Na budowie czasami pojawiają się nieprzewidziane sytuacje, do których inwestor nie będzie przygotowany, na przykład w czasie prowadzanie prac w systemie gospodarczym może spotkać się z brakiem dostępu do bieżącej wody.
- Profesjonalna ekipa nie musi martwić się o to, czy działka jest uzbrojona. Duże znaczenie ma w tym przypadku wybór właściwych materiałów budowlanych. – mówi Ewa Wolniewicz Bard z firmy Bard, certyfikowany wykonawca YTONG. – Do wznoszenia ścian z dobrych jakościowo materiałów nie potrzeba dużych ilości wody. Woda potrzebna jest jedynie do rozrobienia kleju oraz wykonania wieńcy stropowych. Dla przykładu do wybudowania domu z poddaszem użytkowym, z podniesioną ścianą kolankową do łącznej wysokości 120 cm zużywamy 1,5 m3 wody. Więcej wody zużywamy na kawę i do umycia rąk!! — ale to już tej butelkowanej. – śmieje się Ewa Wolniewicz-Bard.
Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?
Jakie zalety ma fachowiec?
Wybór ekipy budowlanej zazwyczaj gwarantuje nam właściwe wykonanie prac budowlanych. Firma wykonawcza posiada wiedzę i doświadczenie przy rozwiązywaniu nietypowych problemów. Skorzystanie z pomocy ekipy przynosi inwestorowi wiele korzyści.
REKLAMA
- Przewagą profesjonalnej ekipy budowlanej jest doświadczenie, które przekłada się na szybkość i sprawność pracy . – podkreśla Ignacy Kowalski z firmy Ygdom, certyfikowany wykonawca YTONG. – Dodatkowym atutem jest umiejętność przewidzenia czasu trwania poszczególnych etapów, a co za tym idzie terminowość wykonania prac.
- Inwestor zyskuje przede wszystkim pewność prawidłowego wykonania. W odróżnieniu od budowy systemem gospodarczym, budowa ze sprawdzonym wykonawcą to skrócony czas budowy. – mówi Andrzej Kruk, z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Ponadto profesjonalna ekipa budowlana jest bardziej wszechstronna i dobrze zna materiały, z których buduje domy. Dobry fachowiec chce ciągle poszerzać swoje umiejętności, np. poprzez uczestnictwo w różnych szkoleniach czy prezentacjach dotyczących nowych technologii. – dodaje Andrzej Kruk.
Jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną?
Przy wyborze ekipy budowlanej najlepiej jest się kierować referencjami.
- Warto porozmawiać z innymi inwestorami, a także obejrzeć wcześniej wzniesione przez konkretną firmę wykonawczą budynki. – twierdzi Andrzej Kruk z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Rekomenduję także odwiedzenie jeszcze nie skończonej budowy i przyjrzenie się, jak postępują prace budowlane, czy na placu budowy jest utrzymany porządek – dodaje Andrzej Kruk.
- Sprawdzonej ekipy można poszukać wśród znajomych i w Internecie. – potwierdza Ignacy
Kowalski z firmy Ygdom, certyfikowany wykonawca YTONG. – Zalecam również sprawdzanie, czy firma posiada interesujące nas certyfikaty np. dotyczące budowania z materiału, w którym wznosimy dom, oraz uzyskanie informacji czy pracownicy są odpowiednio przeszkoleni.
Firma YTONG w 1995 roku przedstawiła system wyróżniania wykonawców, którzy specjalizowali się w budowie z wyrobów pod nazwą tej marki.
- Na przełomie 1996 i 1997 roku zaczęliśmy wydawać certyfikaty świadczące o przeszkoleniu firmy wykonawczej i jej pracowników. – mówi Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska. - I tak jest do dzisiaj - blisko tysiąc firm z całej Polski zostało przeszkolonych przez naszych Instruktorów-Doradców na rzeczywistych budowach. Co więcej, na bieżąco sprawdzamy jakość domów wzniesionych przez certyfikowane przez nas firmy wykonawcze – w chwili obecnej certyfikat ma termin ważności i aby go przedłużyć należy wykazać się znajomością sztuki murarskiej. – dodaje Monika Mychlewicz.
Jakie korzyści niesie certyfikat dla inwestora? Przede wszystkim daje pewność, że wykonawca potrafi budować dom z materiałów SILKA i/lub YTONG.
Certyfikowane firmy są też umieszczane na stronie internetowej - http://www.xella.pl/html/pol/pl/ytong_certyfikowaniwykonawcy.php, gdzie każdy inwestor może znaleźć wykonawcę blisko swojego miejsca budowy. Firmy z certyfikatem są również polecane na infolinii 801 122 227- każdy, kto zadzwoni z pytaniem o solidnego wykonawcę, dostanie namiar na sprawdzone firmy.
Jak porównać koszty?
Jeśli chcemy sprawdzić czy ceny zaproponowane przez wykonawcę są cenami rynkowymi, możemy poprosić kilka firm o tzw. kosztorys ślepy, czyli wykaz robót budowlanych (z zastosowanymi materiałami włącznie) i instalacyjnych bez cen. Ceny wypełnią poszczególne firmy. Dzięki temu inwestor może porównać koszt realny (rynkowy) i koszt otrzymany od firm wykonawczych.
Najniższe ceny nie muszą oznaczać najlepszego wyboru. Jeśli wykonawca zaniża ceny bądź je zawyża, świadczy to o jego nieuczciwości.
Zadbaj o formalności
REKLAMA
Po podjęciu decyzji o wyborze ekipy ważne jest dopełnienie wszelkich formalności, regulujących zasady naszej współpracy. Dzięki umowie będziemy mogli uniknąć potencjalnych nieporozumień i jeśli będzie taka potrzeba, będziemy mogli również egzekwować terminy i prawidłowość wykonania.
W umowie z wykonawcą powinniśmy zawrzeć informacje dotyczące zakresu wykonywanych prac, ceny końcowej, terminu wykonania prac i poszczególnych etapów płatności. Pomocne będzie też opisanie materiałów budowlanych, jakie mają zostać zastosowane. Oprócz tego należy określi warunki zdania dziennika budowy, warunki zawierania umowy z podwykonawcami, warunki odstąpienia od umowy i ewentualne warunki zerwania umowy.
Zobacz także: Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?
Jak kontrolować prace?
- Zachęcam, aby pojawiać się na budowie w miarę możliwości, jak najczęściej, ale nie po to, by okazywać przesadną nieufność. – radzi Ignacy Kowalski, z firmy Ygdom, certyfikowany wykonawca YTONG. – Dobrym pomysłem jest nawiązanie stałego kontaktu z kierownikiem budowy. W ten sposób będziemy otrzymywać rzetelne informacje z postępu prac budowlanych i unikniemy nieporozumień. Podpisanie umowy z wykonawcą również daje inwestorowi komfort współpracy. – uzupełnia Ignacy Kowalski.
REKLAMA
REKLAMA