REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej

Justyna Hek
Budowa, budynek. Fot. Fotolia
Budowa, budynek. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej jest jednym z etapów budowy domu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przyłącze stałe, choć w trakcie budowy wystarczy nam przyłącze tymczasowe. W jaki sposób złożyć wniosek o przyłączenie domu do sieci elektrycznej? O czym powinniśmy pamiętać w trakcie doprowadzania energii elektrycznej?

Wniosek o przyłączenie do sieci elektrycznej

REKLAMA

Wniosek o przyłączenie budynku do sieci elektrycznej należy pobrać w zakładzie energetycznym, do którego będzie przynależał nasz budynek. We wniosku podajemy m.in. swoje dane kontaktowe takie jak adres, telefon czy e-mail; informację jaki obiekt zostanie przyłączony – dom mieszkalny, budynek gospodarczy, budynek użyteczności publicznej; przewidywane zużycie energii na rok i przewidywany termin rozpoczęcia poboru energii a także moc przyłączeniową danego budynku. Dodatkowo zakład poprosi również o informację o urządzeniach, które mogą zakłócać sieć energetyczną. Po złożeniu wniosku oczekujemy na odpowiedź z zakładu energetycznego. Taka odpowiedź zawiera informacje o miejscu przyłączenia, adresie budynku przyłączanego do sieci, rodzaju przyłącza, o zmianach w sieci jeśli są one konieczne oraz maksymalnych parametrach technicznych urządzeń, które będą przyłączone do sieci. Oczywiście w odpowiedzi pojawi się także informacja o miejscu, gdzie powinniśmy zainstalować układ pomiarowo-rozliczeniowy i dane dotyczące sposobu ochrony sieci – tak, aby uniknąć porażeń.

REKLAMA

Przedsiębiorstwo energetyczne musi wydać warunki przyłączenia po maksymalnie 14 dniach od złożenia wniosku. Później podpisuje się stosowną umowę określającą wszystkie warunki, które zostały ustalone.

Rozdzielnica i dodatkowe zabezpieczenia

Rozdzielnica stanowi główny punkt instalacji energetycznej. Dla naszego bezpieczeństwa powinna zawierać zabezpieczenia różnicowoprądowe – wyłączniki odcinające dopływ prądu w razie wszelkich nieprawidłowości np. problemów z izolacją – i zabezpieczenia nadmiaroprądowe – wyłączniki reagujące na przeciążenia albo zwarcia.

Obwody elektryczne

W zależności od tego, gdzie mają się znajdować przewody elektryczne, wybieramy różne z nich. Do pomieszczeń suchych i tylko przejściowo wilgotnych – np. łazienek, stosujemy przewody jednożyłowe w rurkach albo płaskie kable wtynkowe. Wówczas układamy je w tynku lub pod nim. Jeśli zaś przewody mają przebiegać w miejscach wilgotnych, nieotynkowanych lepiej zastosować kable wielożyłowe.

Puszki podtynkowe

Jak sama nazwa wskazuje, puszki montujemy przed położeniem tynku. W zależności od liczby przewodów i ich przekroju dobieramy puszki kwadratowe, okrągłe lub prostokątne.

Od 1.07.2013 roku każdy odbiorca energii elektrycznej ma prawo pobierać energię od dowolnego dostawcy z użyciem sieci przesyłowej należącej do innego podmiotu gospodarczego – to znaczy, że mamy wybór od kogo i za jaką cenę kupujemy energię elektryczną.

Zobacz także: Wykonanie przyłącza gazu ziemnego – przewodnik

Zobacz także: Wniosek o wykonanie przyłącza elektrycznego – WZÓR

Zobacz także: Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA