REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Justyna Hek
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Remont kojarzy nam się głównie z malowaniem ścian, jednak niektórzy za remont uznają na przykład dobudowę schodów zewnętrznych. Kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z remontem, a kiedy z przebudową? Jakie prace remontowe należy zgłaszać do urzędu? W jakich sytuacjach będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę?

Remont – definicja

Remont to wykonywanie prac w istniejącej już nieruchomości, z tym, że prace te mają za zadanie powrót do pierwotnego stanu obiektu. Oczywiście nie jest to równoznaczne z koniecznością użycia tych samych materiałów, które były wykorzystane przy pierwszym wykończeniu, jednak remont nie może wpływać na zmianę parametrów technicznych nieruchomości.

REKLAMA

Przebudowa – definicja

W przeciwieństwie do remontu, przebudową nazywane są wszystkie prace wpływające na parametry techniczne i użytkowe obiektu. Do przebudowy zaliczymy na przykład zmianę wielkości i liczby otworów okiennych czy zmianę konstrukcji dachu – uwaga, sama wymiana pokrycia dachowego jest uznawana za remont.

Rozróżnienie definicji remontu i przebudowy to kwestia ważna ze względu na to, że na wykonanie przebudowy potrzebujemy decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast przy remoncie wystarczy zgłoszenie.

Zgłoszenie a pozwolenie

Jeśli decydujemy się na zaadaptowanie poddasza do celów mieszkalnych i związane jest to z jego przebudową, musimy się postarać o pozwolenie na budowę. Podobnie postępujemy w przypadku zmiany wielkości i ilości okien czy drzwi w naszym domu. Samo zgłoszenie wystarczy, jeśli chcemy pomalować zewnętrzną elewację lub wybudować altanę o powierzchni nie większej niż 25 m2. Bez formalności możemy zainstalować system alarmowy albo wymienić grzejniki w mieszkaniu.


Kiedy nie potrzebujemy pozwolenia

REKLAMA

Pozwolenie nie jest wymagane w przypadku przeprowadzenia nieskomplikowanych robót – do takich zalicza się nie tylko wszystkie prace remontowe, lecz także np. docieplenie budynków – ale tylko do 12 m wysokości, utwardzenie powierzchni działki – ułożenie kostki brukowej. Mimo to należy takie prace poprzedzić zgłoszeniem.

Jeśli nasza nieruchomość została wpisana do rejestru zabytków, każda ingerencja w obiekt musi uzyskać pozwolenie na budowę, bez względu na to, czy jest to remont, czy przebudowa. Prace wówczas zostaną wykonane przez osoby odpowiedzialne za renowację zabytków.

Sprzeciw do zgłoszenia

Czasami zdarza się, że otrzymujemy od urzędu sprzeciw do złożonego przez nas zgłoszenia. Taka sytuacja jest możliwa gdy złożyliśmy zgłoszenie do prac, które wymagają pozwolenia na budowę; zgłoszenie dotyczy nieruchomości nie związanej na stałe z gruntem lub też zgłoszenie nie realizuje ustaleń planu zagospodarowania.

Zobacz także: Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

Zobacz także: Legalizacja samowoli budowlanej – krok po kroku

Zobacz także: Wniosek o wydanie warunków zabudowy krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  REKLAMA