REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działka z defektem

 Tooba.pl
Projekty domów gotowych i garaży

REKLAMA

Kupując działkę pod budowę domu, ponosimy pewne ryzyko, nieruchomość może być bowiem obarczona wadami. W przypadku niechcianych, ale widocznych gołym okiem obiektów z góry możemy spodziewać się problemów. Co innego, gdy działka ma ukryte defekty.

REKLAMA

Słupy energetyczne, przewody, stare drzewa lub rudera – wszystkie te elementy mogą utrudnić albo nawet uniemożliwić odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Czasami, widząc takie obiekty, lepiej zrezygnować z zakupu działki. Szczególnie trudne do usunięcia mogą okazać się słupy lub przewody. W przypadku tych drugich sytuacja nie musi od razu być jasna, przewody mogą znajdować się pod ziemią. - Zanim kupimy działkę wcześniej dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie kryją się niespodzianki. Takie informacje otrzymamy w zakładzie uzgodnień dokumentacji działającym przy starostwie lub w zakładach, do których należą sieci uzbrojenia – podpowiada Mikołaj Bykowski z firmy Tooba.pl oferującej gotowe projekty domów. Gdy o przewodach przebiegających pod ziemią dowiemy się już po fakcie, czyli po dokonaniu zakupu, możemy starać się o ich przeniesienie w inne miejsce lub o wynagrodzenie za korzystanie z gruntu. Swoich praw możemy dochodzić przed sądem, trzeba jednak liczyć się z tym, że sprawa będzie ciągnąć się latami.

Zobacz także:  Drzewo sąsiada wchodzi na moją działkę - co zrobić?

Drzewo i rudera do usunięcia

REKLAMA

Budowę domu lub urządzenie ogrodu może utrudnić także drzewo. Aby je usunąć, trzeba złożyć odpowiedni wniosek u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Od tego obowiązku istnieją pewne wyjątki; dotyczą m.in. drzew i krzewów owocowych, a także młodych okazów, których wiek nie przekracza 30 lat. Zgoda na wycinkę może zostać uwarunkowana obowiązkiem przesadzenia drzew w inne miejsce.

Z kolei jeśli kupimy działkę z budynkiem, którego nie zamierzamy wykorzystywać, jest nam zbędny, to prędzej czy później zaczniemy przymierzyć się do jego rozbiórki. Nie można tego jednak zrobić ot tak sobie. Najpierw należy dopełnić formalności, które pozwolą na zgodne z prawem usunięcie budynku. Uzyskanie pozwolenia z urzędu gminy lub starostwa będzie konieczne, jeśli obiekt jest zabytkowy lub jeśli jego wysokość wynosi co najmniej 8 m i od granicy dzieli go odległość nie mniejsza niż połowa jego wysokości. W pozostałych sytuacjach wystarczy samo zgłoszenie rozbiórki wraz z opisem zakresu oraz sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych wraz ze szkicem usytuowania budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Służebność przesyłu - czy opłaca sie kupować działkę z rurociągiem?

Rękojmia

Kupując działkę, warto zdawać sobie sprawę z tego, że nasze interesy są chronione zapisami zawartymi w kodeksie cywilnym. Zgodnie z nimi sprzedawca odpowiada wobec kupującego za wady fizyczne i prawne gruntu. Jeśli okaże się, że działka ma ukryte wady fizyczne (nie nadaje się do zabudowy np.  ze względu na urządzenia podziemne) lub wady prawne (jest obciążona prawami osób trzecich), to jej nowy właściciel może żądać obniżenia ceny, odstąpienia od umowy lub naprawienia szkody poniesionej wskutek istnienia wady. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie pięciu lat od zakupu, a za wady prawne – po roku od momentu, kiedy kupujący dowiedział się o ich istnieniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA