REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować teren pod rozpoczęcie budowy?

Justyna Hek
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Budowa domu, ceramika. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie terenu pod rozpoczęcie budowy ma kluczowe znaczenie w dalszej organizacji prac. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możliwe jest także uniknięcie wypadków w trakcie ich prowadzenia. Warto pamiętać, że o przygotowaniu terenu mówią między innymi Prawo budowlane i rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. W jaki sposób należy przygotować teren przed rozpoczęciem budowy?

REKLAMA

Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto odpowiednio przygotować teren, na którym będą wykonywane te prace. W ten sposób zmniejszy się ryzyko niepożądanych wypadków, na przykład upadku przedmiotów z dużej wysokości, zniszczenia nieprawidłowo składowanych elementów czy potrącenia jednego z pracowników przez pojazd przewożący ludzi lub materiały budowlane. W związku z tym należy dobrze przemyśleć rozmieszczenie wszystkich przestrzeni na placu budowy.

Zobacz także: Co zrobić kiedy nie da się wyznaczyć granic działki?

Przepisy mówiące o prawidłowym przygotowaniu terenu pod budowę

Istnieje kilka aktów prawnych, które mówią o prawidłowym przygotowaniu terenu pod rozpoczęcie budowy. Przepisy na ten temat znajdziemy między innymi w ustawie o prawie budowlanym z dnia 7 lipca 1994 roku, w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych z dnia 6 lutego 2003 roku, a także w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia z dnia 23 czerwca 2003 roku. Jeśli żaden z tych aktów prawnych nie rozwiązuje wątpliwości dotyczących niektórych elementów przygotowania terenu pod budowę należy kwestie sporne rozstrzygać stosując rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 26 września 1997 roku.

Zobacz także: Kiedy rozpocząć budowę domu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przygotowanie terenu pod rozpoczęcie budowy

Zagospodarowanie terenu pod rozpoczęcie budowy powinno obejmować co najmniej ogrodzenie terenu oraz wyznaczenie stref potencjalnie niebezpiecznych, przygotowania dróg, przejść dla pieszych i odpowiednio rozlokowanych wyjść, doprowadzenie mediów takich jak prąd i woda oraz zadbanie o utylizację lub odprowadzanie odpadów, zapewnienie łączności telefonicznej, właściwej wentylacji, oświetlenia – naturalnego i sztucznego – urządzeń sanitarnych i pomieszczeń socjalnych, a także wydzielenie przestrzeni, na której składowane będą wszystkie potrzebne materiały. Ogrodzenie terenu budowy nie może być niższe niż 1,50 m, a strefy niebezpieczne powinna być dodatkowo oznakowana. Wszystkie drogi dojazdowe muszą mieć utwardzoną nawierzchnię, zaś szerokość drów wewnętrznych nie może być mniejsza niż 0,75 m w przypadku dróg jednokierunkowych lub 1,2 m w przypadku dróg dwukierunkowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA