Jak przygotować teren pod rozpoczęcie budowy?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto odpowiednio przygotować teren, na którym będą wykonywane te prace. W ten sposób zmniejszy się ryzyko niepożądanych wypadków, na przykład upadku przedmiotów z dużej wysokości, zniszczenia nieprawidłowo składowanych elementów czy potrącenia jednego z pracowników przez pojazd przewożący ludzi lub materiały budowlane. W związku z tym należy dobrze przemyśleć rozmieszczenie wszystkich przestrzeni na placu budowy.
Zobacz także: Co zrobić kiedy nie da się wyznaczyć granic działki?
Przepisy mówiące o prawidłowym przygotowaniu terenu pod budowę
Istnieje kilka aktów prawnych, które mówią o prawidłowym przygotowaniu terenu pod rozpoczęcie budowy. Przepisy na ten temat znajdziemy między innymi w ustawie o prawie budowlanym z dnia 7 lipca 1994 roku, w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych z dnia 6 lutego 2003 roku, a także w rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia z dnia 23 czerwca 2003 roku. Jeśli żaden z tych aktów prawnych nie rozwiązuje wątpliwości dotyczących niektórych elementów przygotowania terenu pod budowę należy kwestie sporne rozstrzygać stosując rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 26 września 1997 roku.
Zobacz także: Kiedy rozpocząć budowę domu?
Przygotowanie terenu pod rozpoczęcie budowy
Zagospodarowanie terenu pod rozpoczęcie budowy powinno obejmować co najmniej ogrodzenie terenu oraz wyznaczenie stref potencjalnie niebezpiecznych, przygotowania dróg, przejść dla pieszych i odpowiednio rozlokowanych wyjść, doprowadzenie mediów takich jak prąd i woda oraz zadbanie o utylizację lub odprowadzanie odpadów, zapewnienie łączności telefonicznej, właściwej wentylacji, oświetlenia – naturalnego i sztucznego – urządzeń sanitarnych i pomieszczeń socjalnych, a także wydzielenie przestrzeni, na której składowane będą wszystkie potrzebne materiały. Ogrodzenie terenu budowy nie może być niższe niż 1,50 m, a strefy niebezpieczne powinna być dodatkowo oznakowana. Wszystkie drogi dojazdowe muszą mieć utwardzoną nawierzchnię, zaś szerokość drów wewnętrznych nie może być mniejsza niż 0,75 m w przypadku dróg jednokierunkowych lub 1,2 m w przypadku dróg dwukierunkowych.
REKLAMA
REKLAMA