REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?

Małgorzata Simla
Wybór działki pod budowę domu to jedna z najtrudniejszych decyzji. fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG.
Wybór działki pod budowę domu to jedna z najtrudniejszych decyzji. fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG.

REKLAMA

REKLAMA

Wybór działki pod budowę domu to jedna z najtrudniejszych decyzji. Konsekwencje złego wyboru będą ciągnąć się za nami przez długie lata. Kupując działkę, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: lokalizacja, wielkość, cena i ukształtowanie terenu. Zanim podejmiemy decyzję, warto dokładnie sprawdzić teren, który nas interesuje.

Najważniejsza jest przemyślana decyzja

REKLAMA

Aby cieszyć się wymarzonym domem, trzeba najpierw mądrze wybrać działkę. Powinniśmy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii, aby wybudować dom, który doskonale spełni potrzeby i oczekiwania naszej rodziny. Pierwszą sprawą przed zakupem konkretnej działki jest obejrzenie jej księgi wieczystej, która znajduje się w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych. Przeglądanie ksiąg jest bezpłatne. Od niedawna są one dostępne również w Internecie, można je znaleźć na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości – radzi arch. Małgorzata Simla.

Zobacz także: Jak wybrać idealny projekt domu?

Co należy sprawdzić w księdze wieczystej?

a) kto jest właścicielem nieruchomości?
b) czy działka jest obciążona służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym?
c) czy nieruchomość jest obciążona hipoteką?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wizyta w urzędzie

Kolejnym krokiem przed zakupem działki jest wizyta w Urzędzie Gminy, gdzie należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który precyzyjnie określa warunki zabudowy dla konkretnej działki (część gmin udostępnia swoje plany w Internecie). Jeśli teren nie jest jeszcze objęty planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas należy wystąpić do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. W Urzędzie Gminy należy dowiedzieć się, czy wybrana działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Dobrze jest sprawdzić, jaka jest jej powierzchnia oraz kształt, a także, czy nie jest zabudowana i zadrzewiona. Sprawdzenie warunków zabudowy jest konieczne, ponieważ definiuje wytyczne, które musi spełniać nasz przyszły dom, m.in. kształt dachu, układ kalenicy, ilość kondygnacji, czy wysokość budynku – mając tę wiedzę, oszacujemy, czy będziemy mogli wybudować dom zgodny z naszą wizją – dodaje arch. Małgorzata Simla.

Ukształtowanie i lokalizacja działki

Ważna jest również analiza konfiguracji terenu, a także, jakie jest usytuowanie działki względem stron świata i drogi dojazdowej. Powinniśmy sprawdzić rodzaj gruntu, zarówno pod względem jego nośności, jak i przepuszczalności. Mapy geodezyjne, dostępne w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej lub w wydziałach geodezji Urzędów Gmin są lekturą obowiązkową. W niektórych rejonach Polski dodatkowo trzeba sprawdzić, czy nasza przyszła budowa nie będzie kolidowała z ograniczeniami narzuconymi przez konserwatora zabytków lub przyrody – wyjaśnia arch. Małgorzata Simla.

Zobacz także: Kupno działki pod zabudowę – na co zwrócić uwagę?

Uzbrojenie terenu

REKLAMA

To, że działka jest pięknie położona i cieszy oko bajkowym krajobrazem nie znaczy, że idealnie nadaje się pod budowę. Aby boleśnie nie rozczarowała podczas procesu inwestycji, należy wcześniej ustalić istniejące i projektowane uzbrojenie terenu (prąd, gaz, kanalizacja, woda, linia telefoniczna).Ważne też, aby rozważyć kwestię dogodnego, utwardzonego dojazdu do działki oraz zapewnienia jej dostępu do drogi publicznej. Przed zakupem działki koniecznie trzeba zapytać o aktualny stan zagospodarowania terenu - czy w pobliżu znajdują się sieci: energetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, czy też przyjdzie nam budować je na własny koszt oraz czy przez teren działki nie biegną media (np. linie energetyczne), powodujące wykluczenie części gruntu – podpowiada arch. Małgorzata Simla.

Należy pamiętać, że na komfort zamieszkania w znacznym stopniu wpływa otoczenie, dlatego dobrze jest dowiedzieć się, czy w najbliższym sąsiedztwie nie ma zlokalizowanych działalności i funkcji mogących niekorzystnie wpływać na przyszły komfort użytkowania domu (hałaśliwe sąsiedztwo, droga szybkiego ruchu, fabryka emitująca przykre zapachy itp.). Przed zakupem działki należy rozważyć wszystkie istotne czynniki, w tym wady i zalety konkretnej lokalizacji. Przemyślany wybór pozwoli uniknąć niepotrzebnych komplikacji i problemów podczas budowy wymarzonego domu.

W Urzędzie Gminy należy dowiedzieć się, czy wybrana działka jest przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG.
Ważna jest również analiza konfiguracji terenu, a także, jakie jest usytuowanie działki względem stron świata i drogi dojazdowej. fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG.
To, że działka jest pięknie położona i cieszy oko bajkowym krajobrazem nie znaczy, że idealnie nadaje się pod budowę. fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA