REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prace przygotowawcze

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie terenu pod budowę.
Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie terenu pod budowę.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie tego terenu. Zanim rozpoczniesz prace budowlane działkę należy uporządkować, wyrównać, doprowadzić media, itd.

Aby zacząć budować należy odpowiednio przygotować teren:

- usunąć krzewy i drzewa,

REKLAMA

- wyrównać teren,

- zlikwidować prowizoryczne dojazdy,

- doprowadzić wodę i prąd z wyznaczonych miejsc poboru,

- zabezpieczyć plac budowy przed wodą opadową i zapewnić jej skuteczne odprowadzanie,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przygotować odpowiednie pomieszczenia na składowanie materiału, urządzenia sanitarne, itp.

Zobacz także: Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?

Pamiętaj, że wszystkie te prace powinny być wykonywane jedynie na terenie objętym pozwoleniem na budowę.

Sprawy związane z pozwoleniami czy uzgodnieniami najlepiej załatwiać zimą, gdyż jest to "martwy" sezon budowlany. Ale i tak załatwienie spraw organizacyjnych może zająć kilka miesięcy. Nie wspominając już o tym, że nic Wam się nie uda załatwić jeśli dystrybutorzy mediów nie wydali Wam warunków podłączenia, w których jest zawarta informacja o podłączeniu mediów, czyli prądu, wody, gazu i kanalizacji do nowego domu.
Na samym projekcie budowlanym trzeba zaznaczyć przebieg projektowanej sieci, czyli wszystkie podziemne i nadziemne instalacje znajdujące się na działce. Zawsze mogą się zdarzyć stare kable lub części instalacji, które nie zostały zaznaczone na starych mapach geodezyjnych, wtedy trzeba będzie sięgnąć po dane archiwalne. W takiej sytuacji geodeta powinien zostawić adnotacje na planie budowy. Po ustaleniu usytuowania instalacji elektrycznych, na mapie do projektu określić należy dokładne miejsce położenia budynku, a także dokładny przebieg poszczególnych przyłączy. Jeśli instalacja, którą będziecie podciągać do Waszego placu, będzie przechodzić przez teren należący do miasta, firmy albo do osoby prywatnej, musicie uzyskać pisemną zgodę właściciela na przeprowadzenie takich czynności. Wydłuży to niestety rozpoczęcie wykonywania samych prac.

Zobacz także: Plan zagospodarowania przestrzennego

Prawo budowlane szczegółowo określa zasady zagospodarowania terenu budowy:

- Plac powinien być ogrodzony minimum 1,5 metrowym płotem.
- Jeżeli wykonanie ogrodzenia nie jest możliwe, plac budowy trzeba oznakować tablicami ostrzegawczymi, zwłaszcza przy niebezpiecznych miejscach (np. wykopy).
- Standardowo w widocznym miejscu trzeba zamontować żółtą tablicę informacyjną z danymi dotyczącymi inwestora, rodzaju inwestycji, osób nadzoru, numeru zezwolenia na budowę, organów administracji, itp.

Zobacz także: Przygotowanie placu budowy

Po załatwieniu formalności możesz się zabrać do organizacji samego placu budowy. Aby doprowadzić prąd, musisz zamontować złącze zasilające, które będzie dostarczać prąd do urządzeń podczas budowy. Może być zamontowane prowizorycznie, tak aby po zakończeniu budowy można je było zdemontować. Musi być tak umieszczone, aby służby energetyczne miały do niego dostęp w razie awarii i w czasie nieobecności właściciela. Dlatego najlepiej, aby złącze było zmontowane w linii ogrodzenia. Obok złącza powinien być zamontowany licznik, na podstawie którego będziesz opłacać dostarczany prąd.
Na końcu powinieneś sobie rozplanować położenie wszystkich urządzeń, pomieszczeń gospodarczych i innych miejsc na przechowywanie materiału. Dobra organizacja zapewni nam swobodne poruszanie się po placu budowy i umożliwi lepszą kontrolę ekipy budowlanej.

Zobacz także: Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA