Prace przygotowawcze
REKLAMA
REKLAMA
Aby zacząć budować należy odpowiednio przygotować teren:
- usunąć krzewy i drzewa,
REKLAMA
- wyrównać teren,
- zlikwidować prowizoryczne dojazdy,
- doprowadzić wodę i prąd z wyznaczonych miejsc poboru,
- zabezpieczyć plac budowy przed wodą opadową i zapewnić jej skuteczne odprowadzanie,
- przygotować odpowiednie pomieszczenia na składowanie materiału, urządzenia sanitarne, itp.
Zobacz także: Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?
Pamiętaj, że wszystkie te prace powinny być wykonywane jedynie na terenie objętym pozwoleniem na budowę.
Sprawy związane z pozwoleniami czy uzgodnieniami najlepiej załatwiać zimą, gdyż jest to "martwy" sezon budowlany. Ale i tak załatwienie spraw organizacyjnych może zająć kilka miesięcy. Nie wspominając już o tym, że nic Wam się nie uda załatwić jeśli dystrybutorzy mediów nie wydali Wam warunków podłączenia, w których jest zawarta informacja o podłączeniu mediów, czyli prądu, wody, gazu i kanalizacji do nowego domu.
Na samym projekcie budowlanym trzeba zaznaczyć przebieg projektowanej sieci, czyli wszystkie podziemne i nadziemne instalacje znajdujące się na działce. Zawsze mogą się zdarzyć stare kable lub części instalacji, które nie zostały zaznaczone na starych mapach geodezyjnych, wtedy trzeba będzie sięgnąć po dane archiwalne. W takiej sytuacji geodeta powinien zostawić adnotacje na planie budowy. Po ustaleniu usytuowania instalacji elektrycznych, na mapie do projektu określić należy dokładne miejsce położenia budynku, a także dokładny przebieg poszczególnych przyłączy. Jeśli instalacja, którą będziecie podciągać do Waszego placu, będzie przechodzić przez teren należący do miasta, firmy albo do osoby prywatnej, musicie uzyskać pisemną zgodę właściciela na przeprowadzenie takich czynności. Wydłuży to niestety rozpoczęcie wykonywania samych prac.
Zobacz także: Plan zagospodarowania przestrzennego
Prawo budowlane szczegółowo określa zasady zagospodarowania terenu budowy:
- Plac powinien być ogrodzony minimum 1,5 metrowym płotem.
- Jeżeli wykonanie ogrodzenia nie jest możliwe, plac budowy trzeba oznakować tablicami ostrzegawczymi, zwłaszcza przy niebezpiecznych miejscach (np. wykopy).
- Standardowo w widocznym miejscu trzeba zamontować żółtą tablicę informacyjną z danymi dotyczącymi inwestora, rodzaju inwestycji, osób nadzoru, numeru zezwolenia na budowę, organów administracji, itp.
Zobacz także: Przygotowanie placu budowy
Po załatwieniu formalności możesz się zabrać do organizacji samego placu budowy. Aby doprowadzić prąd, musisz zamontować złącze zasilające, które będzie dostarczać prąd do urządzeń podczas budowy. Może być zamontowane prowizorycznie, tak aby po zakończeniu budowy można je było zdemontować. Musi być tak umieszczone, aby służby energetyczne miały do niego dostęp w razie awarii i w czasie nieobecności właściciela. Dlatego najlepiej, aby złącze było zmontowane w linii ogrodzenia. Obok złącza powinien być zamontowany licznik, na podstawie którego będziesz opłacać dostarczany prąd.
Na końcu powinieneś sobie rozplanować położenie wszystkich urządzeń, pomieszczeń gospodarczych i innych miejsc na przechowywanie materiału. Dobra organizacja zapewni nam swobodne poruszanie się po placu budowy i umożliwi lepszą kontrolę ekipy budowlanej.
Zobacz także: Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
REKLAMA
REKLAMA