REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prace przygotowawcze

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie terenu pod budowę.
Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie terenu pod budowę.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie tego terenu. Zanim rozpoczniesz prace budowlane działkę należy uporządkować, wyrównać, doprowadzić media, itd.

Aby zacząć budować należy odpowiednio przygotować teren:

- usunąć krzewy i drzewa,

REKLAMA

- wyrównać teren,

- zlikwidować prowizoryczne dojazdy,

- doprowadzić wodę i prąd z wyznaczonych miejsc poboru,

- zabezpieczyć plac budowy przed wodą opadową i zapewnić jej skuteczne odprowadzanie,

- przygotować odpowiednie pomieszczenia na składowanie materiału, urządzenia sanitarne, itp.

Zobacz także: Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?

Pamiętaj, że wszystkie te prace powinny być wykonywane jedynie na terenie objętym pozwoleniem na budowę.

Sprawy związane z pozwoleniami czy uzgodnieniami najlepiej załatwiać zimą, gdyż jest to "martwy" sezon budowlany. Ale i tak załatwienie spraw organizacyjnych może zająć kilka miesięcy. Nie wspominając już o tym, że nic Wam się nie uda załatwić jeśli dystrybutorzy mediów nie wydali Wam warunków podłączenia, w których jest zawarta informacja o podłączeniu mediów, czyli prądu, wody, gazu i kanalizacji do nowego domu.
Na samym projekcie budowlanym trzeba zaznaczyć przebieg projektowanej sieci, czyli wszystkie podziemne i nadziemne instalacje znajdujące się na działce. Zawsze mogą się zdarzyć stare kable lub części instalacji, które nie zostały zaznaczone na starych mapach geodezyjnych, wtedy trzeba będzie sięgnąć po dane archiwalne. W takiej sytuacji geodeta powinien zostawić adnotacje na planie budowy. Po ustaleniu usytuowania instalacji elektrycznych, na mapie do projektu określić należy dokładne miejsce położenia budynku, a także dokładny przebieg poszczególnych przyłączy. Jeśli instalacja, którą będziecie podciągać do Waszego placu, będzie przechodzić przez teren należący do miasta, firmy albo do osoby prywatnej, musicie uzyskać pisemną zgodę właściciela na przeprowadzenie takich czynności. Wydłuży to niestety rozpoczęcie wykonywania samych prac.

Zobacz także: Plan zagospodarowania przestrzennego

Prawo budowlane szczegółowo określa zasady zagospodarowania terenu budowy:

- Plac powinien być ogrodzony minimum 1,5 metrowym płotem.
- Jeżeli wykonanie ogrodzenia nie jest możliwe, plac budowy trzeba oznakować tablicami ostrzegawczymi, zwłaszcza przy niebezpiecznych miejscach (np. wykopy).
- Standardowo w widocznym miejscu trzeba zamontować żółtą tablicę informacyjną z danymi dotyczącymi inwestora, rodzaju inwestycji, osób nadzoru, numeru zezwolenia na budowę, organów administracji, itp.

Zobacz także: Przygotowanie placu budowy

Po załatwieniu formalności możesz się zabrać do organizacji samego placu budowy. Aby doprowadzić prąd, musisz zamontować złącze zasilające, które będzie dostarczać prąd do urządzeń podczas budowy. Może być zamontowane prowizorycznie, tak aby po zakończeniu budowy można je było zdemontować. Musi być tak umieszczone, aby służby energetyczne miały do niego dostęp w razie awarii i w czasie nieobecności właściciela. Dlatego najlepiej, aby złącze było zmontowane w linii ogrodzenia. Obok złącza powinien być zamontowany licznik, na podstawie którego będziesz opłacać dostarczany prąd.
Na końcu powinieneś sobie rozplanować położenie wszystkich urządzeń, pomieszczeń gospodarczych i innych miejsc na przechowywanie materiału. Dobra organizacja zapewni nam swobodne poruszanie się po placu budowy i umożliwi lepszą kontrolę ekipy budowlanej.

Zobacz także: Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA