REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupujemy działkę – porada eksperta

Joanna Sokołowska
Im cieplej tym częściej myślimy o wypoczynku w przydomowym ogrodzie czy weekendowym grillu ze znajomymi - o tym marzy niejeden mieszkaniec bloku.
Im cieplej tym częściej myślimy o wypoczynku w przydomowym ogrodzie czy weekendowym grillu ze znajomymi - o tym marzy niejeden mieszkaniec bloku.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiosna i lato są porami, w których ożywia się popyt na działki budowlane oraz domy jednorodzinne. Im cieplej tym częściej myślimy o wypoczynku w przydomowym ogrodzie czy weekendowym grillu ze znajomymi - o tym marzy niejeden mieszkaniec bloku.

Posiadanie własnego domu z działką jest marzeniem niejednego Polaka. W mediach możemy znaleźć informację, że za 50 - metrowe mieszkanie w mieście uda nam się wybudować dom pod miastem. Warto zwrócić tutaj uwagę na słowo “wybudować” -  nie kupić. Zanim jednak przystąpimy do budowy, należy wybrać odpowiednią działkę. Sprawa może wydawać się prosta, lecz może okazać się sporym wyzwaniem. Jeżeli decydujemy się na kupno domu, należy zwrócić uwagę na to, w jakim jest on stanie technicznym i jakie są koszty jego utrzymania.

REKLAMA

Oczywiście, to nie wszystkie szczegóły, o które należy zadbać. Nie można jednak uznać, że kupowanie działki pod budowę jest proste. Najlepiej zlecić sprawę zaufanemu pośrednikowi, który zajmuje się obrotem nieruchomości. Licząc na rady profesjonalisty uda nam się ominąć wiele pułapek, które są związane z tego typu transakcjami.

Zobacz także: Czym się kierować przy zakupie działki?

REKLAMA

Warto pomyśleć nad wyceną gruntu. By cała inwestycja zakończyła się sukcesem powinniśmy się też dowiedzieć czy nabywamy prawo własności czy np. prawo użytkowania wieczystego oraz jak te prawo nabył nasz kontrahent. Może się wówczas okazać, że gmina ma prawo do pierwokupu lub nasza działka jest obciążana jakimiś zobowiązaniami.

Dodatkowo musimy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Mamy do niego dostęp w gminie na terenie, której znajduje się nasza nieruchomość. Dzięki temu dokumentowi dowiemy się, jakie inwestycje są planowane, jakie budynki możemy postawić na swojej działce i co może powstać w sąsiedztwie naszej działki. Pewnego dnia możemy się obudzić z trasą szybkiego ruchu za oknem i miła, zielona okolica może cały czas pozostać w sferze marzeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele osób kupuje tańsze działki rolne licząc na duży zysk po odrolnieniu, który może wynosić nawet drugie tyle ceny, jaką zapłaciliśmy. Jednak zanim dokonamy takie zakupu warto dowiedzieć się najpierw czy będzie można w przyszłości odrolnić taką działkę i wybudować na niej budynek mieszkalny.

Zobacz także: Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

REKLAMA

Sprawdźmy także księgę wieczystą nieruchomości oraz jej stan prawny. Jeżeli chodzi o kształt i powierzchnie naszej działki, takie informacje są dla nas dostępne w ewidencji, która prowadzona jest przez starostę. Istnieje możliwość, że powierzchnia działki będzie się różnić od tego, co zawarte jest w księdze wieczystej. Wówczas za właściwą należy przyjąć powierzchnię z ewidencji gruntów - następnie po zakupie będziemy musieli nanieść poprawki w księdze wieczystej.

Pamiętajmy też, że jeżeli na działce w przyszłości ma powstać dom, będziemy musieli dopilnować by miała ona dostęp do drogi publicznej. Trzeba mieć tez na uwadze jak daleko jest dostęp do mediów i czy ich przepustowość jest odpowiednia. Nawet, jeżeli cena działki będzie bardzo atrakcyjna to możemy wiele stracić na doprowadzeniu do niej mediów. Trzeba też wiedzieć, że działka w zalesionym miejscu będzie dla nas kolejnym wydatkiem - może okazać się, że niezbędne będzie wycinanie drzew a to wiąże się z kolejnymi formalnościami i kosztami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA