REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy opłaca się kupić działkę z przetargu?

Gabriela Szuba
W drodze przetargu możemy nabyć prawa do gruntu, który jest własnością publiczną
W drodze przetargu możemy nabyć prawa do gruntu, który jest własnością publiczną

REKLAMA

REKLAMA

Przetarg jest dobrym sposobem na znalezienie atrakcyjnej działki za niewielkie pieniądze. To jednak rozwiązanie dla cierpliwych. Często na sprzedaż gruntu po dobrej cenie musimy czekać latami.

Zasady przetargu

REKLAMA

W drodze przetargu możemy nabyć prawa do gruntu, który jest własnością publiczną. W związku z tym działkę wykupujemy zazwyczaj od gminy, agencji lub spółki skarbu państwa. Przetarg jest organizowany przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta, spółkę lub agencją bedące właścielami nieruchomości. Niejednokrotnie jest to jedyna szansa by zdobyć działkę w świetnym miejscu za niewielkie pieniądze. Wszystko jednak zależy od tego, czy grunt zostanie sprzedany podczas pierwszego przetargu. Zasady są jasne – za pierwszym razem cena wywoławcza działki nie może być niższa niż jej oszacowana wartość. Z każdym kolejnym nierozstrzygniętym przetargiem cena gruntu spada. Czasami, więc w kolejnej licytacji można kupić ziemię za naprawdę niewielkie pieniądze. Informacja o przetargu jest publikowana na stronie internetowej, w prasie lokalnej, bądź na tablicy ogłoszeń w siedzibie urzędu/agencji/spółki. W takim ogłoszeniu powinny znaleźć się informacje na temat przedmiotu przetargu i jego warunków. Przetarg uznać można za rozstrzygnięty, gdy osoba zainteresowana gruntem zechce kupić działkę po cenie wyższej niż ta sugerowana przez sprzedającego.

Formy płatności

Ten, który wygra przetarg podpisze z urzędem/spółką/agencją umowę u notariusza. Odtąd będzie mógł użytkować wylicytowany grunt przez okres nie krótszy niż 40 lat (wieczyste użytkowanie). Wygrany przetarg ma swoje dobre strony. W przypadku gminy pobiera ona tylko opłatę jednorazową na samym początku. Następnie będziemy zobowiązani do zapłaty pieniędzy raz w roku. Jeżeli działkę przeznaczymy na cele mieszkaniowe nasze opłaty roczne będą wynosiły 1% wartości gruntu!

Inne możliwości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje możliwość odkupienia gruntu od zwycięzcy przetargu. Należy jednak pamiętać, że nas również będą obowiązywały wszystkie warunki umowy, którą nasz poprzednik zawarł z organem państwowym, do którego należała działka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA