REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Subskrybuj nas na Youtube
Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je w działkę budowlaną.
Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je w działkę budowlaną.

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je właśnie w działkę budowlaną. Takie rozwiązanie jest nawet dwa razy tańsze, chociaż ze względu na liczne formalności wymaga więcej czasu i cierpliwości.

Przekształcanie gruntu rolnego na budowlany z reguły jest czasochłonne. Taki proces przebiega następująco:

REKLAMA

Zmiany w ustawie korzystniejsze dla potencjalnych kupców

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. nr 110, poz. 725), z 8 lipca 2010 roku, spowodowała, że grunty rolne stały się łatwiejsze w obrocie. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie są związani z rolnictwem, ale są zainteresowani kupnem działek rolnych. Przed nowelizacją Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) miała pierwszeństwo zakupu wszystkich nieruchomości rolnych, nawet tych o rozmiarach mniejszych niż 1 ha. Nie dotyczyło to jedynie transakcji między rolnikami. Jak wynika z danych, w 2009 roku ANR skorzystała z tego przywileju 16 razy na 592 tys. aktów notarialnych.

Teraz, dzięki nowelizacji, ANR zachowuje prawo pierwokupu, ale tylko w stosunku do gruntów rolnych przekraczających 5 ha. W praktyce oznacza to, że ziemię do 5 ha możemy kupić „od ręki” bez konieczności zawierania umowy przedwstępnej i nie musimy mieć na to zgody Agencji. Ogranicza to w sposób widoczny formalności, a także oszczędza czas i pieniądze kupującego – tłumaczy Wojciech Rutowicz, menadżer projektu z firmy ES Polska.

Zobacz także: Jak odrolnić działkę

Pamiętaj, żeby sprawdzić plan zagospodarowanie przestrzennego

REKLAMA

Zanim zdecydujesz się na zakup danej działki rolnej, sprawdź w Urzędzie Gminy wszystkie informacje dotyczące wybranego gruntu. Najważniejszy jest plan zagospodarowania przestrzennego, który jest aktem prawa miejscowego, określającym zakres przeznaczenia danej działki. Sprawa się komplikuje, jeżeli gmina nie posiada takiego planu. Wtedy inwestycja może okazać się nietrafiona, ponieważ nie wiemy, jakie jest przeznaczenie działki. Może się okazać, że nie można na niej budować, że za kilka lat w jej pobliżu rozpocznie się budowa obwodnicy lub linii wysokiego napięcia. Jeżeli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zgodnie z przepisami działka musi spełniać określony normy: bezpośredni dostęp do drogi publicznej, możliwość podłączenia budynku do mediów (wodociąg, kanalizacja, sieć gazowa i elektryczna). Działki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie mają mieć charakter zabudowany lub być w trakcie zabudowy. W rozumieniu przepisów z działką sąsiednią mamy do czynienia wtedy, jeśli ma ona wspólną granicę z gruntem, który chcemy kupić. W przeciwnym razie nie dostaniemy warunków zabudowy, a w rezultacie – pozwolenia na budowę.


Przekształcenie działki rolnej w budowlaną

Żeby wybudować dom na działce rolnej, grunt trzeba przede wszystkim „odrolnić”, co polega na zmianie przeznaczenia działki z rolnej na budowlaną (w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego). Możemy to zrobić tylko wtedy, jeśli posiadamy taki plan. Żeby odrolnić ziemię, należy złożyć wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu. Taki dokument musi być kompletny, musi również zawierać szczegółowe określenie położenia działki, przeznaczenie gruntu (np. pod budownictwo jednorodzinne, wielorodzinne lub usługowe). Pismo adresujemy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jego rozpatrzenie jest nieodpłatne.

Minusem jest natomiast, że nie ma ściśle określonego terminu, w którym gmina jest zobligowana do rozpatrzenia wniosku i uwzględnienia zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli komuś zależy na szybkim wybudowaniu domu, to rozwiązanie nie jest dobrym pomysłem. Czekanie na kolejne decyzje z urzędów może powodować narastającą frustrację i spowodować przesunięcie w czasie planów mieszkaniowych nawet o kilka lat – mówi Wojciech Rutowicz.

Od stycznia 2009 roku działki rolne wszystkich klas, które znajdowały się w granicach administracyjnych miasta, zostały z mocy prawa odrolnione. Na mocy nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych uproszczono także procedury dotyczące gruntów na obszarach wiejskich (wyłącznie klasy IV–VI). W pozostałych przypadkach konieczny jest wniosek.

Zobacz także: Co zrobić przed zakupem działki pod zabudowę?

Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej

Jeżeli już posiadamy zgodę na odrolnienie ziemi, musimy wystąpić do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Dotyczy to gruntów o dobrej jakości (klasy od I do III). Ziemie słabej jakości nie wymagają wyłączenia. Aby określić jakość gruntu, należy zapoznać się z gleboznawczą klasyfikacją gruntów, w której opisana jest klasa bonitacyjna użytku rolnego. Do wniosku należy dołączyć:
- dokument potwierdzający prawo własności (akt notarialny lub odpis z księgi wieczystej),
- wypis z planu zagospodarowania,
- wypis z rejestru gruntów wraz z odbitką mapy ewidencyjnej,
- mapę z planem działki wraz z projektem jej zagospodarowania, bilansem powierzchni i zaznaczeniem terenu, który ma zostać wyłączony z produkcji rolnej.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji możemy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Przekwalifikowanie gruntu rolnego na budowlany wiąże się z opłatą, której wysokość zależy od klasy gruntu – im lepsza klasa, tym wyższa opłata. Dopiero po załatwieniu formalności możemy rozpocząć budowę domu.

Skorzystaj z zabudowy siedliskowej

Zabudowa siedliskowa przeznaczona jest przede wszystkim dla rolników, ponieważ związana jest z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. W jej skład może wchodzić budynek mieszkalny i budynki gospodarcze. Jeśli nie spełniamy określonych w ustawie wymogów bycia rolnikiem, po nabyciu ziemi rolnej należy przekształcić ją w działkę budowlaną w celu rozpoczęcia budowy domu. Zanim podpiszemy z rolnikiem umowę przedwstępną, musi on uzyskać warunki zabudowy. Wtedy rolnik występuje do określonego organu o pozwolenie na budowę. 

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA