REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je w działkę budowlaną.
Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je w działkę budowlaną.

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je właśnie w działkę budowlaną. Takie rozwiązanie jest nawet dwa razy tańsze, chociaż ze względu na liczne formalności wymaga więcej czasu i cierpliwości.

Przekształcanie gruntu rolnego na budowlany z reguły jest czasochłonne. Taki proces przebiega następująco:

REKLAMA

Zmiany w ustawie korzystniejsze dla potencjalnych kupców

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. nr 110, poz. 725), z 8 lipca 2010 roku, spowodowała, że grunty rolne stały się łatwiejsze w obrocie. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie są związani z rolnictwem, ale są zainteresowani kupnem działek rolnych. Przed nowelizacją Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) miała pierwszeństwo zakupu wszystkich nieruchomości rolnych, nawet tych o rozmiarach mniejszych niż 1 ha. Nie dotyczyło to jedynie transakcji między rolnikami. Jak wynika z danych, w 2009 roku ANR skorzystała z tego przywileju 16 razy na 592 tys. aktów notarialnych.

Teraz, dzięki nowelizacji, ANR zachowuje prawo pierwokupu, ale tylko w stosunku do gruntów rolnych przekraczających 5 ha. W praktyce oznacza to, że ziemię do 5 ha możemy kupić „od ręki” bez konieczności zawierania umowy przedwstępnej i nie musimy mieć na to zgody Agencji. Ogranicza to w sposób widoczny formalności, a także oszczędza czas i pieniądze kupującego – tłumaczy Wojciech Rutowicz, menadżer projektu z firmy ES Polska.

Zobacz także: Jak odrolnić działkę

Pamiętaj, żeby sprawdzić plan zagospodarowanie przestrzennego

REKLAMA

Zanim zdecydujesz się na zakup danej działki rolnej, sprawdź w Urzędzie Gminy wszystkie informacje dotyczące wybranego gruntu. Najważniejszy jest plan zagospodarowania przestrzennego, który jest aktem prawa miejscowego, określającym zakres przeznaczenia danej działki. Sprawa się komplikuje, jeżeli gmina nie posiada takiego planu. Wtedy inwestycja może okazać się nietrafiona, ponieważ nie wiemy, jakie jest przeznaczenie działki. Może się okazać, że nie można na niej budować, że za kilka lat w jej pobliżu rozpocznie się budowa obwodnicy lub linii wysokiego napięcia. Jeżeli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zgodnie z przepisami działka musi spełniać określony normy: bezpośredni dostęp do drogi publicznej, możliwość podłączenia budynku do mediów (wodociąg, kanalizacja, sieć gazowa i elektryczna). Działki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie mają mieć charakter zabudowany lub być w trakcie zabudowy. W rozumieniu przepisów z działką sąsiednią mamy do czynienia wtedy, jeśli ma ona wspólną granicę z gruntem, który chcemy kupić. W przeciwnym razie nie dostaniemy warunków zabudowy, a w rezultacie – pozwolenia na budowę.


Przekształcenie działki rolnej w budowlaną

Żeby wybudować dom na działce rolnej, grunt trzeba przede wszystkim „odrolnić”, co polega na zmianie przeznaczenia działki z rolnej na budowlaną (w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego). Możemy to zrobić tylko wtedy, jeśli posiadamy taki plan. Żeby odrolnić ziemię, należy złożyć wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu. Taki dokument musi być kompletny, musi również zawierać szczegółowe określenie położenia działki, przeznaczenie gruntu (np. pod budownictwo jednorodzinne, wielorodzinne lub usługowe). Pismo adresujemy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jego rozpatrzenie jest nieodpłatne.

Minusem jest natomiast, że nie ma ściśle określonego terminu, w którym gmina jest zobligowana do rozpatrzenia wniosku i uwzględnienia zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli komuś zależy na szybkim wybudowaniu domu, to rozwiązanie nie jest dobrym pomysłem. Czekanie na kolejne decyzje z urzędów może powodować narastającą frustrację i spowodować przesunięcie w czasie planów mieszkaniowych nawet o kilka lat – mówi Wojciech Rutowicz.

Od stycznia 2009 roku działki rolne wszystkich klas, które znajdowały się w granicach administracyjnych miasta, zostały z mocy prawa odrolnione. Na mocy nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych uproszczono także procedury dotyczące gruntów na obszarach wiejskich (wyłącznie klasy IV–VI). W pozostałych przypadkach konieczny jest wniosek.

Zobacz także: Co zrobić przed zakupem działki pod zabudowę?

Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej

Jeżeli już posiadamy zgodę na odrolnienie ziemi, musimy wystąpić do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Dotyczy to gruntów o dobrej jakości (klasy od I do III). Ziemie słabej jakości nie wymagają wyłączenia. Aby określić jakość gruntu, należy zapoznać się z gleboznawczą klasyfikacją gruntów, w której opisana jest klasa bonitacyjna użytku rolnego. Do wniosku należy dołączyć:
- dokument potwierdzający prawo własności (akt notarialny lub odpis z księgi wieczystej),
- wypis z planu zagospodarowania,
- wypis z rejestru gruntów wraz z odbitką mapy ewidencyjnej,
- mapę z planem działki wraz z projektem jej zagospodarowania, bilansem powierzchni i zaznaczeniem terenu, który ma zostać wyłączony z produkcji rolnej.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji możemy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Przekwalifikowanie gruntu rolnego na budowlany wiąże się z opłatą, której wysokość zależy od klasy gruntu – im lepsza klasa, tym wyższa opłata. Dopiero po załatwieniu formalności możemy rozpocząć budowę domu.

Skorzystaj z zabudowy siedliskowej

Zabudowa siedliskowa przeznaczona jest przede wszystkim dla rolników, ponieważ związana jest z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. W jej skład może wchodzić budynek mieszkalny i budynki gospodarcze. Jeśli nie spełniamy określonych w ustawie wymogów bycia rolnikiem, po nabyciu ziemi rolnej należy przekształcić ją w działkę budowlaną w celu rozpoczęcia budowy domu. Zanim podpiszemy z rolnikiem umowę przedwstępną, musi on uzyskać warunki zabudowy. Wtedy rolnik występuje do określonego organu o pozwolenie na budowę. 

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA