REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy musimy się liczyć z Agencją Nieruchomości Rolnych [ANR]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nieruchomości rolne, oraz uznawane za rolne (czyli niezabudowane) są zazwyczaj zdecydowanie tańsze od działek budowlanych, które możemy wykorzystać do budowy domu. Jednakże obrót nieruchomościami rolnymi podlega kontroli państwowej- a konkretnie Agencji Nieruchomości Rolnych.

1. Co może ANR ?

REKLAMA

Agencji przysługuje prawo pierwokupu (co do zasady) w cenie określonej w umowie przy przeniesieniu własności nieruchomości gruntów rolnych przez osoby fizyczne i prawne:

  • Zawsze jeżeli przeniesienie następuje na podstawie umowy innej niż sprzedaż (np. darowizna)
  • Przy sprzedaży, o ile z prawa pierwokupu nie skorzystał dotychczasowy dzierżawca

ANR może dokonać wyceny nieruchomości jeśli uzna, że została ta ustalona w umowie rażąco odstaje od wartości rynkowej.

2. Kiedy nie może skorzystać z pierwokupu:

  • Gdy nabywcami gruntu są najbliżsi zbywającego
  • Gdy przekazana nieruchomość ma powiększyć gospodarstwo rodzinne czyli:
    • Prowadzone przez rolnika indywidualnego
    • W którym użytki nie przekraczają 300 ha
  • Gdy przekazanie nieruchomości następuje na rzecz „następcy” w celu uzyskania renty strukturalnej.
  • Gdy przekazanie następuje na rzecz spółdzielni rolniczej.

3. Których gruntów dotyczy pierwokup ?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Gruntów oznaczonych jako rolne w planie zagospodarowania przestrzennego
  • Gruntów niezabudowanych w gminach nieobjętych planem zagospodarowania przestrzennego (np. większości tego typu gruntów w dużych miastach- np. Warszawie), co do których nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego.

4. Skutki uprawnień Agencji

  • Zbywając lub przekazując nieruchomość, bez spełnienia warunków wskazanych w pkt. 2 , musimy rozdzielić umowę sprzedaży:
    • Na umowę zobowiązującą do sprzedaży gruntu, pod warunkiem nie zastosowania prawa pierwokupu przez ANR
    • Umowę przenoszącą własność nieruchomości.

Każda z umów wymaga aktu notarialnego. Na szczęście, każda z nich objęta jest jedynie połową taksy notarialnej wyliczanej od wartości nieruchomości. Tak więc w sumie koszt nie przekroczą tego, który byśmy ponieśli korzystając z jednej umowy.

(Podatek od czynności cywilno- prawnych pobierany jest jedynie od umowy przenoszącej ostatecznie własność.)

  • Notariusz prześle kopię umowy do Agencji Nieruchomości Rolnych, która może skorzystać z prawa pierwokupu.
  • Agencja korzystając z prawa pierwokupu może wejść w miejsce kupującego i nabyć ziemię za cenę wskazaną w umowie. Chyba że uzna, iż jest ona przeszacowana i zleci dokonanie wyceny.

Agencja nie zwraca kosztów powstałych przy zawarciu umowy warunkowo zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości- taksy notarialnej nikt nam nie zwróci- Agencja nie jest bowiem stroną umowy.
Umowa nie zgłoszona ANR mimo ustawowego obowiązku jest nieważna.
O uchylenie skutków (np. wykreślenie nowego właściciela z Księgi Wieczystej)może wnosić każdy kto ma w tym interes prawny, oraz sama Agencja.

  • Każdy proces inwestycyjny na gruntach traktowanych (często bez uzasadnionej faktycznie przyczyny) jako rolne ulega nieuzasadnionemu ekonomicznie przedłużeniu przez oczekiwanie na działanie Agencji.

5. Dobre wieści

  • W latach 2003-2007, na 380.000 umów przenoszących własność nieruchomości rolnych, agencja z uprawnień skorzystała 451 razy. (0,12 %)
  • Faktyczne wykorzystanie uprawnień Agencji dotyczy jedynie gruntów najwyższych klas.
  • Sukcesywnie zwiększa się pokrycie kraju planami zagospodarowania przestrzennego- pozwoli to na wyłączenie gruntów oczywiście nierolnych (np. w Warszawie) z kognicji ANR.
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA