Niekonstytucyjne wpisy blokują obrót ziemią

REKLAMA
REKLAMA
Prawo odkupu
REKLAMA
Do czasu wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (29 marca 2010 roku) Agencji Nieruchomości Rolnych przysługiwało prawo odkupu sprzedanej nieruchomości. Agencja, na skorzystanie z tego uprawnienia miała 5 lat od daty sprzedaży. Wpis o prawie odkupu nieruchomości był umieszczany w księdze wieczystej. Obecnie prawo odkupu nie przysługuje już ANR, ale wpisy z ksiąg wieczystych nadal nie zostały usunięte…
Usunięcie wpisu
Wpis o przysługującym ANR prawie odkupu widnieje w dziale III księgi wieczystej danej nieruchomości. Aby usunąć martwy już wpis należy złożyć do Agencji Nieruchomości Rolnych wniosek o wydanie oświadczenia, w którym wyraża ona zgodę na wykreślenie prawa odkupu. Agencja podkreśla, że będzie rozpatrywała takie wnioski bez zbędnej zwłoki. Należy więc liczyć się z odpowiedzią pozytywną.
W przypadku, gdyby ANR nie wyraziła zgody, należy złożyć wniosek do sądu o uzgodnienie treści księgi wieczystej i rzeczywistym stanem prawnym.
REKLAMA
Z odebranym od ANR oświadczeniem, należy udać się do sądu wieczystoksięgowego (właściwego ze względu na położenie nieruchomości), gdzie po uiszczeniu opłaty sądowej, składamy wniosek o wykreślenie prawa odkupu z naszej księgi wieczystej.
Należy pamiętać, że uprzednie złożenie wniosku do ANR jest niezbędne dla wykreślenia wpisu o prawie odkupu z księgi wieczystej. Sam wniosek w sądzie wieczystoksięgowym nie wystarczy – zostanie oddalony.
Problemu nie ma, jeżeli od dnia nabycia nieruchomości minęło 5 lat. Wówczas wystarczy złożyć wniosek, powołując się na upływ 5-letniego terminu.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Wykreślenie wpisu z urzędu
Złożenie wniosku przez właściciela nieruchomości jest niezbędne. Wydawać by się mogło, że skoro pewne przepisy zostały uznane za niezgodne z Konstytucją, to wykreślenie wpisu powinno nastąpić z urzędu. Niestety ani ANR ani sądy wieczystoksięgowego nie mają do tego prawa. Dla sądów nastręczałoby to wielu problemów natury technicznej. Agencja w ciągu ostatnich 7 lat zawarła ponad 80 tysięcy takich transakcji. Wykreślenie wpisów wiązałoby się z koniecznością sprawdzenia większości ksiąg wieczystych ich dotyczących.
Zobacz serwis: Nieruchomości
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA