REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w umowach o dzierżawę ziemi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Wrzosek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana przepisów ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa doprowadzić ma do wyłączenia 30% dzierżawionych przez rolników ziem. Ponadto nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego ograniczy prawo Agencji Nieruchomości Rolnych do pierwokupu.

Zmiany umów dzierżawy

REKLAMA

Zmiany, jakie mają nastąpić, nie będą polegały na rozwiązywaniu przez Agencję Nieruchomości Rolnych umów dzierżawy. Wyłączenie 30% gruntów rolnych ma nastąpić za porozumieniem, tzn. dzierżawca musi wyrazić zgodę, poprzez odpowiednią zmianę w umowie. Projekt takiej zmiany ma być przedstawiony dzierżawcy w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy. Zawierać on będzie wskazanie działek ewidencyjnych, które Agencja proponuje wyłączyć z dzierżawy.

Dzierżawca do przedstawionych mu propozycji będzie mógł się odnieść w ciągu 3 miesięcy, wyrażając zgodę bądź odrzucając zmiany.

Jeżeli wyrazi zgodę:
• płacony przez niego czynsz dzierżawny ulegnie zmniejszeniu oraz
• do czasu rozwiązania umowy będzie miał prawo zakupić tą część nieruchomości, która pozostała po wyłączeniu.

Jeżeli, natomiast, odrzuci zmiany, wówczas po zakończeniu umowy, nieruchomości zostaną sprzedane:
• rolnikom indywidualnym zamierzającym powiększyć swoje gospodarstwo rodzinne lub
• osobom, które planują utworzyć gospodarstwo rodzinne i posiadają kwalifikacje rolnicze;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy podkreślić, iż taka umowa będzie zmieniana za porozumieniem, stąd dzierżawcy nie będzie przysługiwało roszczenie o rekompensatę z tego tytułu.

Kogo zmiany będą dotyczyć?

Propozycje zmian umów będą skierowane do tych dzierżawców, których powierzchnia nieruchomości przekracza 10 ha. Nie dotyczy to spółek strategicznych, które nie będą objęte zmianami.

Co z wyłączonymi gruntami?

REKLAMA

Będą one dzielone na mniejsze, a następnie przygotowywane do sprzedaży. W pierwszej kolejności będą mogły być zakupione przez rolników indywidualnych, którzy zamierzają powiększyć swoje gospodarstwo rodzinne bądź tym, którzy zamierzają takie utworzyć.

W dalszej perspektywie zmiana umów dzierżawy i sprzedaż gruntów doprowadzi do uzyskania przez dzierżawców najpewniejszej sytuacji prawnej – nabycia nieruchomości na własność (uzyskania prawa własności).

Brzmienie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego po nowelizacji

Zgodnie z aktualnymi przepisami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobą fizyczną lub osobę prawną, prawo pierwokupu przysługuje, co do zasady, jej dzierżawcy. W przypadku braku uprawnionego do pierwokupu albo niewykonania przez niego tego prawa, prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy Agencji Nieruchomości Rolnych, działającej na rzecz Skarbu Państwa. Po zmianach, przepis ten, stanowić będzie, że takie prawo, co prawda, nadal Agencji przysługuje, jednakże jest ograniczone do sytuacji, gdy przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość rolna o łącznej powierzchni użytków rolnych nie mniejszej 1 ha.


Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA