Linia zabudowy: nieprzekraczalna, a obowiązująca
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Linia zabudowy obowiązująca – definicja
Jeżeli w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, którego jesteśmy właścicielami pojawi się linia zabudowy obowiązującej – z reguły graficznie przyjmuje ona formę prostej linii z wypełnionymi kolorem trójkątami po jednej stronie – oznacza to, że planowany budynek musi przylegać do tej linii frontową elewacją do strony, po której znajdują się trójkąty. Czasami linię zabudowy obowiązującej nazywa się również linią zabudowy nakazanej lub obligatoryjnej.
Polecany produkt: Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?
Polecany produkt: Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik
Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik
Zobacz też: Formalności podczas budowy domu
Linia zabudowy nieprzekraczalna – definicja
Linia zabudowy nieprzekraczalnej graficznie rożni się od linii zabudowy obowiązującej tym, że trójkąty w przypadku linii nieprzekraczalnej są niewypełnione kolorem – widoczny jest tylko ich zarys. Jeśli chodzi o różnicę w przepisach, linia zabudowy nieprzekraczalnej wyznacza jedynie miejsce, za którym nie wolno postawić planowanego budynku, nie ma jednak znaczenia w jakiej odległości od tej linii się on znajdzie. Jedynym warunkiem jest aby projekt budynku zakładał, że będzie on zwrócony do linii zabudowy nieprzekraczalnej swoją frontową stroną. Mówiąc wprost, linia ta wyznacza obszar, poza którym nie można już wznosić budynków. W stosunku do zabudowy nieprzekraczalnej używa się również określenia linia zabudowy maksymalna nieprzekraczalna.
Przekroczenie linii zabudowy nieprzekraczalnej
Czasami inwestorzy, którzy na swoich terenach w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego posiadają linię zabudowy nieprzekraczalnej zastanawiają się, czy linia ta może zostać przekroczona na przykład przez wykusze albo balkony. Wówczas należy się odwołać do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – jeżeli w decyzji znajdują się informacje o możliwości utworzenia takich elementów poza linią zabudowy nieprzekraczalnej, inwestor ma prawo tak postąpić, jeśli zaś decyzja na ten temat milczy, nie wolno przekroczyć linii zabudowy. Wynika to z faktu, że linia zabudowy nieprzekraczalnej określa sposób położenia elewacji frontowej z wszystkimi jej elementami – nie ma znaczenia czy jest to wykusz, czy schody do budynku. Oczywiście takie podejście do linii nieprzekraczalnej znajduje odbicie w prawie, na przykład w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku dotyczące warunków technicznych budynków i ich usytuowania. W rozporządzeniu tym pojawia się paragraf 12 omawiający możliwość przekroczenia minimalnej odległości od granicy sąsiedniej działki przez elementy takie jak balkony, wykusze, galerie itp. jednocześnie określając maksymalny wysięg tych elementów. Jednak niewątpliwie z aktów prawnych wynika, że to decyzja o warunkach zabudowy i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego powinny zezwalać lub nie zezwalać na przekroczenie linii zabudowy nieprzekraczalnej.
REKLAMA
REKLAMA