Budowa domu na działce leśnej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zabudowa działki leśnej zależy przede wszystkim od miejscowego planu zagospodarowania, to on określa, czy dana działka – w tym działki leśne i rolnicze – mogą zostać zabudowane. Oczywiście mamy prawo starać się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jednak najpierw powinniśmy wyłączyć grunt z produkcji leśnej. Dopiero po uzyskaniu decyzji o wyłączeniu działki należy się ubiegać o pozwolenie na budowę domu. Całość procedur nie jest skomplikowana, jednak wszystko zależy od decyzji urzędników gminnych.
Działka leśna nieprzewidziana do zabudowy
W sytuacji gdy działka w miejscowym planie zagospodarowania nie została przewidziana jako działka do zabudowy, niewiele da się zrobić. Najlepszym wyjściem jest przeczekanie do czasu zmiany planów – zwykle zmienia się je co kilka, kilkanaście lat – i wówczas złożyć wniosek o odleśnienie danej działki w nowym planie zagospodarowania. Czasami można również wystąpić z wnioskiem o zmianę planu dla jednej, określonej działki. Wtedy zgodę na zmianę musi wydać marszałek województwa, w obrębie którego leży dany grunt, w porozumieniu z izbą rolniczą – to izba decyduje jako pierwsza o tym, czy działka może zostać zagospodarowana inaczej niż to zostało zaplanowane. Wniosek o taką zmianę kieruje prezydent, burmistrz lub wójt w zależności od tego, do jakiej gminy przynależy nieruchomość. Jednak warto pamiętać, że ustawa o gruntach rolnych i leśnych wprost informuje o niemożliwości przeznaczenia gruntów leśnych do innych celów poza planami miejscowego zagospodarowania, dlatego wówczas może nam pomóc jedynie decyzja marszałka.
Wyłączenie gruntów z produkcji leśnej
Jeśli uda się uzyskać decyzję o zmianie zagospodarowania działki, należy się jeszcze postarać o wyłączenie danego gruntu z produkcji leśnej. Decyzję o wyłączeniu podejmuje dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Decyzja taka łączy się jednak z określonymi wymaganiami wobec właściciela działki – będzie on zmuszony wnieść określone opłaty, roczne lub jednorazowe odszkodowania, za przedwczesne wycięcie drzew rosnących na działce. Wysokość tych opłat zależy od typu siedliskowego lasu. Z konieczności wpłacenia odszkodowań zwolnieni są właściciele działek nie większych niż 0,05 ha, którzy chcą wybudować budynek jednorodzinny.
Zobacz także: Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?
Zobacz także: Wybieramy działkę w zgodzie z feng shui
Zobacz także: Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?
REKLAMA
REKLAMA