REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budowa domu na działce leśnej

Justyna Hek
las Fot. Fotolia
las Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Budowa domu na działce leśnej jest dość trudnym przedsięwzięciem – trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, co zakłada miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni. W zależności od tego, czy w planie tym przewiduje się możliwość zabudowy danego terenu leśnego, czy nie, będziemy mogli wybudować na niej dom. Czasami można starać się w gminie o pozwolenie na wybudowanie nieruchomości na działce leśnej.

REKLAMA

Zabudowa działki leśnej zależy przede wszystkim od miejscowego planu zagospodarowania, to  on określa, czy dana działka – w tym działki leśne i rolnicze – mogą zostać zabudowane. Oczywiście mamy prawo starać się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jednak najpierw powinniśmy wyłączyć grunt z produkcji leśnej. Dopiero po uzyskaniu decyzji o wyłączeniu działki należy się ubiegać o pozwolenie na budowę domu. Całość procedur nie jest skomplikowana, jednak wszystko zależy od decyzji urzędników gminnych.

Działka leśna nieprzewidziana do zabudowy

W sytuacji gdy działka w miejscowym planie zagospodarowania nie została przewidziana jako działka do zabudowy, niewiele da się zrobić. Najlepszym wyjściem jest przeczekanie do czasu zmiany planów – zwykle zmienia się je co kilka, kilkanaście lat – i wówczas złożyć wniosek o odleśnienie danej działki w nowym planie zagospodarowania. Czasami można również wystąpić z wnioskiem o zmianę planu dla jednej, określonej działki. Wtedy zgodę na zmianę musi wydać marszałek województwa, w obrębie którego leży dany grunt, w porozumieniu z izbą rolniczą – to izba decyduje jako pierwsza o tym, czy działka może zostać zagospodarowana inaczej niż to zostało zaplanowane. Wniosek o taką zmianę kieruje prezydent, burmistrz lub wójt w zależności od tego, do jakiej gminy przynależy nieruchomość. Jednak warto pamiętać, że ustawa o gruntach rolnych i leśnych wprost informuje o niemożliwości przeznaczenia gruntów leśnych do innych celów poza planami miejscowego zagospodarowania, dlatego wówczas może nam pomóc jedynie decyzja marszałka.


Wyłączenie gruntów z produkcji leśnej

Jeśli uda się uzyskać decyzję o zmianie zagospodarowania działki, należy się jeszcze postarać o wyłączenie danego gruntu z produkcji leśnej. Decyzję o wyłączeniu podejmuje dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Decyzja taka łączy się jednak z określonymi wymaganiami wobec właściciela działki – będzie on zmuszony wnieść określone opłaty, roczne lub jednorazowe odszkodowania, za przedwczesne wycięcie drzew rosnących na działce. Wysokość tych opłat zależy od typu siedliskowego lasu. Z konieczności wpłacenia odszkodowań zwolnieni są właściciele działek nie większych niż 0,05 ha, którzy chcą wybudować budynek jednorodzinny.

Zobacz także: Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Wybieramy działkę w zgodzie z feng shui

Zobacz także:  Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

REKLAMA

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

REKLAMA

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

REKLAMA