Ustalanie granicy działki. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Granice działek ustalane są przez geodetę. Oprócz pierwszego wyznaczenia granic działki – zanim jeszcze postawimy płot oddzielający nas od sąsiadów, możemy również wnieść o przeprowadzenie postępowania o rozgraniczenie nieruchomości – takie postępowanie jest szczególnie dobrym sposobem na rozwiązanie sporu z sąsiadami. Czasami jednak okazuje się, że ze względu na zasiedzenie sporny kawałek działki przysługuje nam, jako długoletnim użytkownikom.
Przepisy prawne traktujące o ustalaniu granic
Ustalanie granic działek wykonywane jest w ramach rozgraniczenia nieruchomości. Geodeta określa punkty i linie graniczne, stawia na gruncie znaki określające granice i nanosi je na mapy. Rozgraniczenia pierwotnie dokonują wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast, określanie rozgraniczenia sądownie odbywa się tylko w określonych przypadkach. Prawo zaznacza, że jeśli granice stały się kwestią sporną, a nie da się ustalić ich pierwotnego przebiegu, określa się je na podstawie ostatniego stanu spokojnego – momentu, kiedy nie dochodziło do konfliktów z powodu danej granicy. Gdy takie ustalenie również nie będzie możliwe i nie dojdzie do ugody pomiędzy stronami, sąd wyznacza granicę biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, uwzględnia również możliwość wypłacenia dopłaty finansowej jednemu z właścicieli. Jeśli chodzi o miejsca graniczne, prawnie uznaje się je za miejsca wspólne – w tym płoty, rowy, a nawet drzewa i krzewy rosnące na granicy.
Zasiedzenie a granice działki
Często ustalenie granicy wiąże się z zasiedzeniem właściciela na działce – za zasiedzenie uznaje się moment nabycia prawa własności do gruntu jeśli przez dwadzieścia lat grunt ten był użytkowany przez posiadacza samoistnego. Ten okres obowiązuje tylko wtedy, jeśli posiadacz nie przejął działki w złej wierze. Gdy jednak doszło do przejęcia gruntu w złej wierze, potrzeba trzydziestu lat aby działka stała się naszą własnością. W sytuacji gdy dochodzi do sytuacji spornych warto wszcząć postępowanie rozgraniczeniowe. Jego pierwszy etap to postępowanie administracyjne, później może przejść w postępowanie sądowe.
Zobacz także: Wybieramy miejsce na budowę domu. Poradnik
Zobacz także: Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?
Zobacz także: Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?
REKLAMA
REKLAMA