REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podwyższenie poziomu działki – vademecum

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
działka
działka

REKLAMA

REKLAMA

Podwyższenie poziomu działki nie może być wykonywane w dowolny sposób ze względu na niekorzystne konsekwencje dla właścicieli sąsiednich działek. Podwyższenie poziomu działki jest więc ograniczone przepisami prawa. Kiedy wobec tego możemy podwyższyć poziom naszej działki? Czy będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę? Jak zawrzeć ugodę z sąsiadem aby podwyższenie poziomu działki nie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami?

REKLAMA

Ugoda sąsiedzka

Najwygodniejszym sposobem na podwyższenie poziomu działki bez zbędnych formalności jest zawarcie ugody sąsiedzkiej. Pamiętajmy jednak, że wtedy powinniśmy wspólnie z sąsiadami uzgodnić jak zostaną wykonane prace likwidujące problem zalewania ogródków. Wykonane prace nie mogą wpłynąć negatywnie na żadne inne nieruchomości albo na gospodarkę wodną. Ugoda aby była ważna, musi zostać zawarta na piśmie i nie może dotyczyć wprowadzania ścieków do pobliskich wód ani do ziemi. Ugodę możemy zrealizować dopiero po tym, gdy zostanie zatwierdzona przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Kiedy pozwolenie na budowę jest wymagane?

REKLAMA

Jeśli podwyższenie poziomu działki będzie się wiązało z tworzeniem wałów, nasypów lub z prowadzeniem wykopów niezależnym od budowy samego domu,  musimy uzyskać pozwolenie na budowę, a co za tym idzie, wykupić projekt architektoniczny. Jeśli wykonywane przez nas prace nie zostaną zakwalifikowane jako wymagające pozwolenia na budowę, nie jest to jednoznaczne z możliwością dowolnego manipulowania wysokością naszej działki, gdyż może się to wiązać z zalewaniem sąsiednich działek.

W sytuacji gdy doprowadzimy do zmian stanu wody, który negatywnie wpłynie na sąsiednie działki, będziemy zmuszeni albo do przywrócenia stanu poprzedniego, albo do wykonania takich urządzeń, które zapobiegną dalszym szkodom. Często wiąże się to również z koniecznością wypłacenia odszkodowania właścicielom posesji znajdujących się obok naszej działki.

Zakłócenie stosunków wodnych

Niestety zazwyczaj podniesienie poziomu działki związane jest ze zmianami kierunku odpływu wód i ogólnie rzecz biorąc, ich stanu. Pamiętajmy, że Prawo wodne nie pozwala właścicielom na zmianę stanu wody na gruncie oraz na odprowadzanie wód lub ścieków na sąsiednie działki. Nawet w sytuacji, gdy do tego typu zmian dojdzie przypadkowo, będziemy musieli je naprawić na własny koszt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwyższenie poziomu działki na etapie budowy

Jeśli podwyższenie poziomu działki odbywa się na etapie budowy, wszystkie zmiany w ukształtowaniu terenu są nanoszone na projekt budowlany. Należy zadbać o to, aby zmiany te były zgodne z projektem, inaczej nadzór budowlany może nakazać wstrzymanie robót albo nie pozwolić na użytkowanie budynku.

Zobacz także:  Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?

Zobacz także:  Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Zobacz także:  Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA