Podwyższenie poziomu działki – vademecum
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ugoda sąsiedzka
Najwygodniejszym sposobem na podwyższenie poziomu działki bez zbędnych formalności jest zawarcie ugody sąsiedzkiej. Pamiętajmy jednak, że wtedy powinniśmy wspólnie z sąsiadami uzgodnić jak zostaną wykonane prace likwidujące problem zalewania ogródków. Wykonane prace nie mogą wpłynąć negatywnie na żadne inne nieruchomości albo na gospodarkę wodną. Ugoda aby była ważna, musi zostać zawarta na piśmie i nie może dotyczyć wprowadzania ścieków do pobliskich wód ani do ziemi. Ugodę możemy zrealizować dopiero po tym, gdy zostanie zatwierdzona przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Kiedy pozwolenie na budowę jest wymagane?
REKLAMA
Jeśli podwyższenie poziomu działki będzie się wiązało z tworzeniem wałów, nasypów lub z prowadzeniem wykopów niezależnym od budowy samego domu, musimy uzyskać pozwolenie na budowę, a co za tym idzie, wykupić projekt architektoniczny. Jeśli wykonywane przez nas prace nie zostaną zakwalifikowane jako wymagające pozwolenia na budowę, nie jest to jednoznaczne z możliwością dowolnego manipulowania wysokością naszej działki, gdyż może się to wiązać z zalewaniem sąsiednich działek.
W sytuacji gdy doprowadzimy do zmian stanu wody, który negatywnie wpłynie na sąsiednie działki, będziemy zmuszeni albo do przywrócenia stanu poprzedniego, albo do wykonania takich urządzeń, które zapobiegną dalszym szkodom. Często wiąże się to również z koniecznością wypłacenia odszkodowania właścicielom posesji znajdujących się obok naszej działki.
Zakłócenie stosunków wodnych
Niestety zazwyczaj podniesienie poziomu działki związane jest ze zmianami kierunku odpływu wód i ogólnie rzecz biorąc, ich stanu. Pamiętajmy, że Prawo wodne nie pozwala właścicielom na zmianę stanu wody na gruncie oraz na odprowadzanie wód lub ścieków na sąsiednie działki. Nawet w sytuacji, gdy do tego typu zmian dojdzie przypadkowo, będziemy musieli je naprawić na własny koszt.
Podwyższenie poziomu działki na etapie budowy
Jeśli podwyższenie poziomu działki odbywa się na etapie budowy, wszystkie zmiany w ukształtowaniu terenu są nanoszone na projekt budowlany. Należy zadbać o to, aby zmiany te były zgodne z projektem, inaczej nadzór budowlany może nakazać wstrzymanie robót albo nie pozwolić na użytkowanie budynku.
Zobacz także: Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?
Zobacz także: Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?
Zobacz także: Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia
REKLAMA
REKLAMA