REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Subskrybuj nas na Youtube
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem, który określa wszelkie zasady polityki przestrzennej na terenie danej gminy. Choć nie jest to akt prawny, dokument ten jest podstawą do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przyda się każdemu, kto planuje inwestycję na danym terenie.

Jeśli gmina nie posiada obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to znak, że trzeba odwołać się do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu. Jest to dokument, który ogólnie określa planowany sposób zagospodarowania całego obszaru gminy i można wyczytać z niego wiele istotnych informacji dotyczących przyszłego przeznaczenia danych terenów. Dlaczego? Ponieważ studium stanowi podstawę do opracowania planu miejscowego, a plan nie może naruszać  ustaleń studium.

REKLAMA

Czym jest Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego?

W dokumencie „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu” ogólnie określony jest planowany sposób zagospodarowania całego obszaru gminy. Zawiera m.in. informacje dotyczące przeznaczenia terenów gminy (rolne, budowlane, itd.), przebieg głównych szlaków komunikacyjnych, a także umiejscowienie terenów chronionych. Opracowuje się go na podstawie uwarunkowań przyrodniczych oraz tych związanych z życiem i działalnością człowieka. Na ich podstawie oraz pozostałych, specyficznych cechach danego terenu można określić najwłaściwszy dla niego sposób użytkowania.

Studium a plan miejscowy

Studium uchwala rada gminy (miasta), na jego podstawie powstaje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Studium w przeciwieństwie do planu uchwala się dla całej gminy a plany miejscowe (jak sama nazwa mówi) dla danego miejsca, w przypadku gmin zazwyczaj dla danej miejscowości. Znaczenie studium jest ogromne, ponieważ zapisy planu miejscowego dla danego terenu nie mogą naruszać ustaleń studium, choć oczywiście są bardziej szczegółowe i dokładne. Zatem zapoznając się ze studium można dowiedzieć się wiele o przeznaczeniu terenów w okolicy danej działki. Nie można jednak zapominać, że studium (w przeciwieństwie do planu miejscowego) nie jest aktem prawa miejscowego i nie upoważnia do zabudowania działki.

Zobacz także: Wydzielenie z nieruchomości jednej lub kilku działek

Szansa na dobrą inwestycję?

Studium jako dokument, który stanowi podstawę opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zawiera informacje o przeznaczeniu terenów należących do danej gminy. Zatem już w studium znajdą się informacje o terenach, których przeznaczenie zmieni się w przyszłości np. z rolnych, leśnych lub innych na budowlane. Inaczej mówiąc zapisy studium stanowią swego rodzaju gwarancję powodzenia inwestycji w ziemię objętą studium i oznaczoną w nim jako tereny budowlane. Po wejściu w życie planu miejscowego opartego na studium wartość takiej ziemi z pewnością wzrośnie, będzie można ją sprzedać lub postawić na niej dom, domek letniskowy, a może nawet pensjonat. Dla przykładu, jeśli działka zostanie kupiona za 1/3 ceny działki budowlanej np. za 50tys zł a po pięciu latach już jako budowlana i uzbrojona będzie warta 150 tys. złotych, oznaczać to będzie 200%  zysku za 5 lat. Czyli 40% w skali roku! Trzeba jednak pamiętać, że nigdy nie wiadomo w jakim terminie po uchwaleniu studium zostanie opracowany i uchwalony plan miejscowy dla danego terenu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wpłynąć na zapisy studium lub MPZP?

Jest kilka możliwości wywierania wpływu na zapisy zawarte w studium lub planie miejscowym. Najlepiej próbować jak najwcześniej, czyli np. składać wniosek o zmianę przeznaczenia działki z rolnej na budowlaną tuż po uchwaleniu i ogłoszeniu przez urząd gminy (miasta) przystąpienia do prac nad studium lub planem. Kolejną szansą na wnioskowanie zmian jest moment, kiedy projekt studium lub planu zostanie udostępniony do wglądu. Można także wziąć udział w publicznej debacie na temat zapisów studium lub planu miejscowego. Należy jednak mieć na uwadze, że plan miejscowy powstaje na podstawie studium, dlatego nie uda się zmienić zapisów planu miejscowego, jeśli wnioskowane zmiany są w sprzeczności ze studium, na podstawie którego powstał plan. W takim wypadku zmiany muszą być najpierw wprowadzane w studium. Można także próbować zmienić studium lub MPZP w trakcie jego obowiązywania, jednak powodzenie takiego przedsięwzięcia zależeć będzie nie tylko od determinacji, ale również dobrej woli urzędników.

Zobacz także: Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Wypis i wyrys ze studium

Studium, podobnie jak plan miejscowy, jest jawne i ogólnodostępne. Za opłatą można uzyskać z niego wypis i wyrys dla konkretnej nieruchomości. Aby je otrzymać należy złożyć w odpowiednim urzędzie gminy lub miasta wniosek o wydanie wypisu i wyrysu ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (najczęściej do pobrania ze strony urzędu), oryginał dowodu uiszczenia opłaty skarbowej, zazwyczaj również kserokopię mapy ewidencyjnej działki albo jakąkolwiek mapkę poglądową.

Obowiązujące opłaty:

1. Od wypisu: do 5-ciu stron 30PLN, powyżej 5-ciu stron 50PLN.
2. Od wyrysu: za każdą wchodzącą w skład wyrysu pełną lub rozpoczętą część odpowiadającą stronie formatu A4 20PLN, nie więcej niż 200PLN.

Zobacz także: Formalności związane z budowa domu

Źródło: www.dzialkanadmorzem.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA