REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem, który określa wszelkie zasady polityki przestrzennej na terenie danej gminy. Choć nie jest to akt prawny, dokument ten jest podstawą do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przyda się każdemu, kto planuje inwestycję na danym terenie.

Jeśli gmina nie posiada obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to znak, że trzeba odwołać się do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu. Jest to dokument, który ogólnie określa planowany sposób zagospodarowania całego obszaru gminy i można wyczytać z niego wiele istotnych informacji dotyczących przyszłego przeznaczenia danych terenów. Dlaczego? Ponieważ studium stanowi podstawę do opracowania planu miejscowego, a plan nie może naruszać  ustaleń studium.

REKLAMA

Czym jest Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego?

W dokumencie „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu” ogólnie określony jest planowany sposób zagospodarowania całego obszaru gminy. Zawiera m.in. informacje dotyczące przeznaczenia terenów gminy (rolne, budowlane, itd.), przebieg głównych szlaków komunikacyjnych, a także umiejscowienie terenów chronionych. Opracowuje się go na podstawie uwarunkowań przyrodniczych oraz tych związanych z życiem i działalnością człowieka. Na ich podstawie oraz pozostałych, specyficznych cechach danego terenu można określić najwłaściwszy dla niego sposób użytkowania.

Studium a plan miejscowy

Studium uchwala rada gminy (miasta), na jego podstawie powstaje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Studium w przeciwieństwie do planu uchwala się dla całej gminy a plany miejscowe (jak sama nazwa mówi) dla danego miejsca, w przypadku gmin zazwyczaj dla danej miejscowości. Znaczenie studium jest ogromne, ponieważ zapisy planu miejscowego dla danego terenu nie mogą naruszać ustaleń studium, choć oczywiście są bardziej szczegółowe i dokładne. Zatem zapoznając się ze studium można dowiedzieć się wiele o przeznaczeniu terenów w okolicy danej działki. Nie można jednak zapominać, że studium (w przeciwieństwie do planu miejscowego) nie jest aktem prawa miejscowego i nie upoważnia do zabudowania działki.

Zobacz także: Wydzielenie z nieruchomości jednej lub kilku działek

Szansa na dobrą inwestycję?

Studium jako dokument, który stanowi podstawę opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zawiera informacje o przeznaczeniu terenów należących do danej gminy. Zatem już w studium znajdą się informacje o terenach, których przeznaczenie zmieni się w przyszłości np. z rolnych, leśnych lub innych na budowlane. Inaczej mówiąc zapisy studium stanowią swego rodzaju gwarancję powodzenia inwestycji w ziemię objętą studium i oznaczoną w nim jako tereny budowlane. Po wejściu w życie planu miejscowego opartego na studium wartość takiej ziemi z pewnością wzrośnie, będzie można ją sprzedać lub postawić na niej dom, domek letniskowy, a może nawet pensjonat. Dla przykładu, jeśli działka zostanie kupiona za 1/3 ceny działki budowlanej np. za 50tys zł a po pięciu latach już jako budowlana i uzbrojona będzie warta 150 tys. złotych, oznaczać to będzie 200%  zysku za 5 lat. Czyli 40% w skali roku! Trzeba jednak pamiętać, że nigdy nie wiadomo w jakim terminie po uchwaleniu studium zostanie opracowany i uchwalony plan miejscowy dla danego terenu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wpłynąć na zapisy studium lub MPZP?

Jest kilka możliwości wywierania wpływu na zapisy zawarte w studium lub planie miejscowym. Najlepiej próbować jak najwcześniej, czyli np. składać wniosek o zmianę przeznaczenia działki z rolnej na budowlaną tuż po uchwaleniu i ogłoszeniu przez urząd gminy (miasta) przystąpienia do prac nad studium lub planem. Kolejną szansą na wnioskowanie zmian jest moment, kiedy projekt studium lub planu zostanie udostępniony do wglądu. Można także wziąć udział w publicznej debacie na temat zapisów studium lub planu miejscowego. Należy jednak mieć na uwadze, że plan miejscowy powstaje na podstawie studium, dlatego nie uda się zmienić zapisów planu miejscowego, jeśli wnioskowane zmiany są w sprzeczności ze studium, na podstawie którego powstał plan. W takim wypadku zmiany muszą być najpierw wprowadzane w studium. Można także próbować zmienić studium lub MPZP w trakcie jego obowiązywania, jednak powodzenie takiego przedsięwzięcia zależeć będzie nie tylko od determinacji, ale również dobrej woli urzędników.

Zobacz także: Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Wypis i wyrys ze studium

Studium, podobnie jak plan miejscowy, jest jawne i ogólnodostępne. Za opłatą można uzyskać z niego wypis i wyrys dla konkretnej nieruchomości. Aby je otrzymać należy złożyć w odpowiednim urzędzie gminy lub miasta wniosek o wydanie wypisu i wyrysu ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (najczęściej do pobrania ze strony urzędu), oryginał dowodu uiszczenia opłaty skarbowej, zazwyczaj również kserokopię mapy ewidencyjnej działki albo jakąkolwiek mapkę poglądową.

Obowiązujące opłaty:

1. Od wypisu: do 5-ciu stron 30PLN, powyżej 5-ciu stron 50PLN.
2. Od wyrysu: za każdą wchodzącą w skład wyrysu pełną lub rozpoczętą część odpowiadającą stronie formatu A4 20PLN, nie więcej niż 200PLN.

Zobacz także: Formalności związane z budowa domu

Źródło: www.dzialkanadmorzem.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA