Właściciel ustanawia odrębną własność lokalu na rzecz samego siebie
REKLAMA
REKLAMA
Powstanie odrębnej własność lokalu
Tytułem wstępu, należy wspomnieć o tym, w jaki sposób powstaje odrębna własność lokalu.
Zgodnie art. 7 ustawy o własności lokali, odrębna własność lokalu możne zostać ustanowiona w drodze umowy, a także jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu znoszącego współwłasność. Należy także dodać, że umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego, a do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.
REKLAMA
Zawierając umowę o ustanowienie odrębnej własności lokalu należy w niej zawrzeć następujące informacje:
- rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych,
- wielkość udziałów przypadających właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej.
Ustanowienie odrębnej własność na mocy jednostronnej czynności prawnej
Zagadnieniem całkiem nowym, uregulowanym w ustawie o własności lokali – ustanowienie przez właściciela nieruchomości odrębnej własności lokalu na rzecz samego siebie. Rozwiązanie to wzbudzało wiele wątpliwości w doktrynie, z uwagi na możliwość podzielenia przez właściciela własności, które w dalszym ciągu do niego należały. Częste stosowanie art. 10 ustawy o własności lokali, wskazuje na potrzebę wykorzystywania go w praktyce.
Zobacz serwis: Prawo budowlane
REKLAMA
Na mocy art. 10 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali – właściciel nieruchomości może ustanowić odrębną własność lokali dla siebie, na mocy jednostronnej czynności prawnej. W przypadku zastosowanie mają odpowiednio przepisy o ustanowieniu odrębnej własności w drodze umowy, którego dotyczy art. 7 ustawa o własności lokali. Przepis ten potwierdza, że odrębna własność lokalu możne zostać ustanowiona w drodze umowy oraz jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości.
Reasumując, należy wskazać, że przepis art. 10 ustawy o własności lokali, umożliwia właścicielowi nieruchomości ustanowienie odrębnej własności lokali bez dokonywania ich zbywania. Zaletą zastosowania art. 10 ustawy o własności lokali, jest także ulepszenie obrotu lokalami, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa w momencie dokonywania ich zbycia, ponieważ lokale te funkcjonują w znaczeniu prawnym.
Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
Podstawa Prawna:
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.