Pozwolenie na budowę domu mieszkalnego
REKLAMA
REKLAMA
Decyzja w sprawie warunków zabudowy działki
Cała procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu mieszkalnego składa się z kilku etapów. Podstawowym etapem jest uzyskanie właściwej decyzji o warunkach zabudowy działki, na której zostanie wybudowany dom. Celem tego etapu jest sprawdzenie przez właściwy w tej sprawie urząd, czy na danej działce może powstać domu.
REKLAMA
Zobacz także: Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości
Każdy podmiot zainteresowany może takowy wniosek złożyć w we właściwym urzędzie gminy na stosownych drukach. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
- określenie sposobu zagospodarowania oraz zabudowy danej działki,
- dwa egzemplarze mapy ewidencyjnej, czy geodezyjnej ze wskazaniem precyzyjnym granic działki, na której potencjalnie ma zostać wybudowany dom,
- na aktualnej mapie działki, na której ma zostać wybudowany potencjalny dom, należy narysować projekt inwestycji,
- wskazanie na działce planowanych podłączeń energii elektrycznej i in.,
- określenie sposobu odprowadzania zanieczyszczeń.
Przygotowania do budowy domu
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o warunkach zagospodarowania i zabudowy działki przez zainteresowany podmiot, należy dokonać czynności związanych z ostatecznym przygotowaniem terenu do budowy. Czynności te polegają na realizacji przez podmiot zainteresowany warunków, które zostały wskazane w otrzymanej decyzji, np. umożliwienie dostępu do energii elektrycznej na danym terenie.
Zobacz także: Rewolucja dla nabywców nieruchomości
Po spełnieniu warunków określonych w decyzji, można dokonać zakupu projektu domu. Warto pamiętać o tym, że przy zakupie już gotowego projektu domu, należy dokonać jego adaptacji do zagospodarowania terenu, na której ma zostać wybudowany dom.
Przykładowe dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę
Właściwy organ architektoniczno-budowlany w terminie do 60 dni jest zobowiązany wydać stosowną decyzję o pozwoleniu na budowę domu. Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, gdy budowa nie została podjęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym dana decyzja stała się ostateczna lub budowa została przerwana na okres nie dłuższy niż 2 lata. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
- zaświadczenie o posiadanym prawie do danej nieruchomości w celach budowlanych,
- 4 egzemplarze projektu inwestycyjnego z dołączonymi do nich pozwoleniami i in. potrzebnymi opinani,
- pozytywnie rozpatrzona decyzja o warunkach zagospodarowania i zabudowy terenu,
- projekt budowlany.
Zobacz także: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.