REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozwolenie na budowę domu mieszkalnego

Izabela Perczak
Procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu mieszkalnego trwa nawet do 6 miesięcy.
Procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu mieszkalnego trwa nawet do 6 miesięcy.

REKLAMA

REKLAMA

Cała procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu mieszkalnego trwa nawet do 6 miesięcy. W zależności od trudności związanych z wybudowaniem domu, okres pozwolenia na budowę może zostać skrócony lub wydłużony.

Decyzja w sprawie warunków zabudowy działki

Cała procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu mieszkalnego składa się z kilku etapów. Podstawowym etapem jest uzyskanie właściwej decyzji o warunkach zabudowy działki, na której zostanie wybudowany dom. Celem tego etapu jest sprawdzenie przez właściwy w tej sprawie urząd, czy na danej działce może powstać domu.

REKLAMA

Zobacz także: Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Każdy podmiot zainteresowany może takowy wniosek złożyć w we właściwym urzędzie gminy na stosownych drukach. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

- określenie sposobu zagospodarowania oraz zabudowy danej działki,

- dwa egzemplarze mapy ewidencyjnej, czy geodezyjnej ze wskazaniem precyzyjnym granic działki, na której potencjalnie ma zostać wybudowany dom,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- na aktualnej mapie działki, na której ma zostać wybudowany potencjalny dom, należy narysować projekt inwestycji,

- wskazanie na działce planowanych podłączeń energii elektrycznej i in.,

- określenie sposobu odprowadzania zanieczyszczeń.

Przygotowania do budowy domu

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o warunkach zagospodarowania i zabudowy działki przez zainteresowany podmiot, należy dokonać czynności związanych z ostatecznym przygotowaniem terenu do budowy. Czynności te polegają na realizacji przez podmiot zainteresowany warunków, które zostały wskazane w otrzymanej decyzji, np. umożliwienie dostępu do energii elektrycznej na danym terenie.

Zobacz także: Rewolucja dla nabywców nieruchomości

Po spełnieniu warunków określonych w decyzji, można dokonać zakupu projektu domu. Warto pamiętać o tym, że przy zakupie już gotowego projektu domu, należy dokonać jego adaptacji do zagospodarowania terenu, na której ma zostać wybudowany dom.

Przykładowe dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę

Właściwy organ architektoniczno-budowlany w terminie do 60 dni jest zobowiązany wydać stosowną decyzję o pozwoleniu na budowę domu. Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, gdy budowa nie została podjęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym dana decyzja stała się ostateczna lub budowa została przerwana na okres nie dłuższy niż 2 lata. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

- zaświadczenie o posiadanym prawie do danej nieruchomości w celach budowlanych,

- 4 egzemplarze projektu inwestycyjnego z dołączonymi do nich pozwoleniami i in. potrzebnymi opinani,

- pozytywnie rozpatrzona decyzja o warunkach zagospodarowania i zabudowy terenu,

- projekt budowlany.

Zobacz także: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA