REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można wyciąć drzewa na działce?

Joanna Sokołowska
Drzewa. Fot. Fotolia
Drzewa. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdy już uda nam się zakupić wymarzoną działkę – na której wkrótce będzie stał nasz dom – powinniśmy zainteresować się, jakie rośliny na niej rosną. W niektórych przypadkach wycięcie drzewa może sprawić nam niemały kłopot.

REKLAMA

Drzewa, które wcześniej były dużym atutem naszej działki i urozmaicały ją wizualnie, mogą zostać przez nas wkrótce znienawidzone. Czasem wycinka jest konieczna, a to może być kosztowne. Co więcej, na jej przeprowadzenie będziemy potrzebować zgody. Jeżeli jednak drzewa znajdują się na przykład przy rezerwacie przyrody lub parku narodowym, ich wycięcie nie będzie możliwe.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, jeśli na gruncie rosną drzewa, które mają ponad 10 lat, jesteśmy zobowiązani złożyć wniosek o wycinkę. Jeżeli chodzi o drzewa owocowe, nie musimy mieć zezwolenia na ich wycięcie.

Wniosek o zezwoleniu wycięciu drzew lub krzewów wydaje:
• starosta – dla nieruchomości, których właścicielem jest gmina
• wojewódzki konserwator zabytków – dla nieruchomości w rejestrze zabytków
• wójt lub burmistrz – dla pozostałych nieruchomości

REKLAMA

Poprawny wniosek powinien mieć takie informacje jak: dane posiadacza nieruchomości; tytuł prawny do władania nieruchomością, potwierdzony np. wypisem z rejestru gruntów lub umową dzierżawy; nazwę gatunku drzewa lub krzewu; przyczynę i termin zamierzonej wycinki oraz wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy lub obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm. Opłata za złożenie wniosku wynosi 5 złotych, każdy załącznik kosztować nas będzie dodatkowe 50 groszy.

Pamiętajmy, że nie powinniśmy wycinać nic samowolnie. Grzywny przewidywane w takich sytuacjach są zaskakująco duże. Kary podyktowane są gatunkiem i obwodem drzewa. Możemy zapłacić nawet 100 tysięcy złotych grzywny. Lepiej wstrzymać się od tego pomysłu, by w przyszłości uniknąć kłopotów związanych z płaceniem słonej grzywny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA