REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samowola budowlana i jej legalizacja

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Zuzanna Łaganowska
Zuzanna Łaganowska
Samowola budowlana grozi nakazem rozbiórki.
Samowola budowlana grozi nakazem rozbiórki.

REKLAMA

REKLAMA

Samowolą budowlaną jest budowa obiektu budowlanego bądź jego części bez uzyskania uprzednio prawomocnego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia lub prowadzenie budowy pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ, a także wykonywanie robót budowlanych niezgodnie z przepisami prawa.

W przypadku wybudowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego pozwolenia na budowę lub niezgodnie z nim właściwy organ nadzoru budowlanego jest obowiązany nakazać rozbiórkę takiego obiektu lub jego części. Jeżeli wykonane prace budowlane znacznie odbiegają od zatwierdzonego projektu, organ nadzoru może nakazać przywrócenie obiektu do stanu zgodnego z projektem stanowiącym załącznik do decyzji o pozwoleniu na budowę. Istnieje możliwość odstąpienia przez organ nadzoru od wydania decyzji o nakazie rozbiórki, czyli dokonanie legalizacji budowy obiektu budowlanego wybudowanego bez pozwolenia.

REKLAMA

Zobacz również: Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?

REKLAMA

Legalizacja jest możliwa wyłącznie w sytuacji, gdy budowa jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub ostateczną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie narusza przepisów prawa w zakresie umożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem.

Zgodnie z regulacjami wprowadzonymi w 2008 roku, w przypadku rozpoczęcia procedury legalizacyjnej właściciel obiektu może przedstawić decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która stała się ostateczna także w trakcie prowadzenia postępowania w przedmiocie rozbiórki budowy, a nie później niż w dniu wszczęcia tego postępowania.

REKLAMA

Postępowanie legalizacyjne jest wszczynane z urzędu. Za datę wszczęcia postępowania z urzędu uznaje się dzień pierwszej czynności urzędowej podjętej przez uprawniony podmiot, o której zawiadomiono stronę. Jeżeli budowa obiektu prowadzona jest bez wymaganego pozwolenia na budowę, organ nadzoru zobowiązany jest do zbadania, czy zrealizowana bądź realizowana budowa jest zgodna z przepisami, w szczególności techniczno-budowlanymi i czy istnieje możliwość doprowadzenia obiektu do stanu zgodnego z prawem. Jeżeli tak, organ nadzoru budowlanego jest zobowiązany wszcząć postępowanie legalizacyjne tego obiektu budowlanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli obiekt spełnia przesłanki legalizacji, właściwy miejscowo i instancyjnie organ nadzoru budowlanego w odniesieniu do budowy niezrealizowanej obligatoryjnie wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych. Postanowienie to jest niezaskarżalne i niezależne od stanu zaawansowania robót, o ile nie zostały zakończone. W postanowieniu organ ustala wymagania dotyczące niezbędnych zabezpieczeń budowy i zobowiązuje do przedłożenia w wyznaczonym przez siebie terminie:

  • zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej w dniu wszczęcia postępowania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - w braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego;
  • cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami oraz zaświadczeniami o przynależności projektanta do właściwej izby samorządu zawodowego;
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • dodatkowe dokumenty określone w ustawie w przypadku obiektów zakładów górniczych oraz obiektów usytuowanych na terenach zamkniętych, a także obiektów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla użytkowników.

Powyższe dokumenty są niezbędne do uzyskania decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwolenia na wznowienie robót budowlanych. Termin w jakim dokumenty te powinny być przedstawione organowi, ustawodawca pozostawia do własnego uznania organu.

W przypadku, gdy budowa została już zakończona nie można wstrzymać prowadzenia robót budowlanych, a postanowienie zawiera jedynie wymagania co do niezbędnych zabezpieczeń budowy i obowiązek przedłożenia wyżej wymienionych dokumentów.

Zobacz również: Rozbiórki a prawo budowlane

W przypadku spełnienia przez inwestora warunków legalizacji obiektu wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę oraz uiszczenia przez inwestora opłaty legalizacyjnej, organ nadzoru budowlanego jest zobowiązany wydać decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na wznowienie robót - jeżeli budowa jest jeszcze w toku, a jeżeli budowa została już zakończona - tylko decyzji o zatwierdzeniu projektu. Bez względu na to do jakiej kategorii zalicza się dany obiekt, w przypadku legalizacji samowoli budowlanej organ nadzoru budowlanego zawsze będzie musiał nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie zalegalizowanego obiektu. Obowiązek ten nakłada się w decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na wznowienie robót lub w decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA