Służebność przesyłu na nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Istota służebności przesyłu
Służebność przesyłu polega na obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własnością są urządzenia służące do doprowadzenia lub odprowadzenia płynów, energii elektrycznej, pary, gazu i innych urządzeń, w taki sposób, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, z godnie z przeznaczeniem urządzeń.
REKLAMA
REKLAMA
Należy wskazać, że przedsiębiorca, który dostarcza mediów (rury gazowe, przewody energetyczne, rury kanalizacyjne) zobowiązany jest uzyskać tytuł prawny w celu wybudowania i dokonania późniejszej eksploatacji własnych urządzeń na obcym terenie.
Urządzenia przesyłowe są zazwyczaj dla właściciela nieruchomości uciążliwe, z uwagi na hałas, jaki mogą wytwarzać, zanieczyszczenia i in. Nadto urządzenia przesyłowe mogą przyczyniać się także do zmniejszenia wartości nieruchomości. Wobec tego, nie należy się dziwić, że właściciele często nie wyrażają dobrowolnej zgody na ustanowienie służebności przesyłu.
Zbywalny charakter służebności przesyłu
Służebność przesyłu ma charakter zbywalny. Oznacza to, że służebność przesyłu przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę urządzeń przesyłowych. Ponadto wygasa od najpóźniej wraz ukończeniem likwidacji danego przedsiębiorstwa. W momencie wygaśnięcia służebności przesyłu, na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek usunięcia wszelkich urządzeń przesyłowych, gdy one utrudniają korzystanie z danej nieruchomości.
Zobacz serwis: Finanse
Mając na uwadze fakt, że służebność przesyłu jest ograniczonym prawem rzeczowym, to stosowne oświadczenie właściciela nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Służebność przesyłu obciąża przede wszystkim nieruchomości zarówno do których przesył następuje, a także do tych przez które przesył ma być dokonany.
Podstawa Prawna:
Art. 305 ze znakiem 1 - 305 ze znakiem 5.
Zobacz także serwis: Budowa i remont
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.